Güncel Haber Yazarlar

Hak Mahrumiyeti (Yoksunluk)

Hak mahrumiyeti cezasının muhatabı olan memur, kararda belirtilen süre kadar memuriyet hizmetinden yoksun bırakılıyor. 2017 yılında Edremit Belediye Başkanına da aynı ceza verilmişti.Bizim bildiğimiz bu ikinci oluyor. Onun başına gelen bu aykırılık Kocadon’u da buldu.

Üzüldük ama diğer taraftan da sevindik doğrusu.  Seçimle gelmiş hizmet erbabının cezasının, görevi kötüye kullanma, terör, akçalı işler  konulu olmadığı sürece onu seçenler tarafından verilmesi, hem demokrasiye hem de demokratik kurallara uygun olur inancındayız. Kaldı ki, suç denilen şey gülüp geçilecek bir olgu, bir yakıştırma .

Diğer taraftan “İmar barışı” olayı  gündeme oturmasaydı 10-11 yıllık kaçak yapılaşmanın hesabının  da sorulması dikkatle sürdürülebilir  ağır cezada yargılanma başlı başına bir alan kapsardı.

Geçmiş olsun deyip  geçiyoruz esasa…

Cezanın uygulanmasına, Kocadon’un eski genel başkanı hiç ses çıkarmayıp “olur” vermiş. görünüyor. Ses çıkarmamasının bizce iki nedeni olabilir:

  • Kocadon’un CHP ye geçip başkan seçilmesi
  • Yargıtay ile AKP arasındaki çok dikkat çekici ölçüdeki yakınlık…

Cezanın açıklanması anında Başkanın söylemlerinden bazıları dikkatimizi çekti.

Cezanın bize göre ne devlet ne de halkla ilgisi  var. O nedenle “küsme” konusunda bu aşama  böyle bir duyarlılığın gereği olmamalı.

Bu süreci tatil gibi düşünmek,  Kocadon’un moral içitimi (enjekte) olarak değerlendirmesi doğru olmuş kanısındayız. Bu konudaki düşüncelerimizi okurlarla paylaşma kararımızın da kimseyi rahatsız etmeyeceğini biliyoruz.

Başkan hep Büyükkent nedeniyle artık yapılacak iş kalmadığını, atıllık neniyle enerji birikiminin üst düzeye ulaştığını, bu nedenle de Büyükşehir adayı olduğunu  basın aracılığı ile dillendiriyor. Yakın etrafını da bu olguya iyice inandırmış ki, onların çalışmalarının da bu yöne olduğunu izleyip gözlemliyoruz. “Dinlenme tatili “ diye tanımladığı 38 günlük süreçte : Barlarda, eğlence yerlerinde lokantalarda, gece kulüplerinde  “Anadolu  Halkıyla(!)”  bütünleşme  istemini vurguluyor. (Bildiğimiz kadarı ile anılan yerlerin zaten ehli keyfi sayılır)

Bu enerji   obezitesinden  7 ay beklemeden kurtulma uğraşı Bodrum Yarımadası için bir şans olarak değerlendirilebilir. Şöyle ki:

Yarımadanın 650 km2 lik alanında :

Merkezde 12 mahalle

Eski beldelerde 25 mahalle Köyler 19 mahalle

Olmak üzere toplam 56 mahalle var.

Bunların sorunlarıyla ilgilense sanırım 30 gün dolar. Salt bu mahallelerde ortalama  değerlendirmeye göre 350-400  sokak bulunur. Başkan bunları gezmek,  denetlemek ve gereksinimlerini saptamak  ve talimatlar vermek  için o güzel arabasıyla gezmeye çıksa 20-25 gün meşguliyet doğar.  Böylece enerji obezliğinden önemli ölçüde kurtulur.

Her gün tatil olunca  Başkanın dikkatle uyguladığı kerahet vakti  bir mızrak boyunu beklemeden uygulamaya girer. Canım kerahet her ne kadar iki namaz arası haram  demek olsa da, onu sofular söylemiş.  Halbuki  Nesimi Can’a göre  iş başka, hem de gerçek ölçüde.  Ne demiş NESİMİ CAN:

“Sofular haram demişler bu aşkın şarabına,

Ben doldurur ben içerim, günah benim kime ne.”

Boşa vakit geçireceğine göre andığımız hizmetlerin yapılmasından kaynaklanan yorgunluğu, dozunun izin verdiği ölçüde içer ve dinlendirir bedenini.Ve ben olsam mırıldanırım NESİMİ Can’dan yine

Ben melamet (laiklik) hırkasını kendim giydim eynime ,(beden)

Arı namus şişesini taşa çaldım kime ne.”

Bu 38 günlük zorunlu iznin ne denli yarara dönüşebileceğini anlattıklarımız kanıtlamıyor mu?

Başkan enerji birikim rahatsızlığından kurtuluyor,

Kerahet vakti zorunluluğu baskısını yok ediyor,,

Çalışma ile ilgili antrenman olanağına kavuşuyor,

Hizmet gösterisi nedeniyle halkın sevgisini yinelemiş oluyor,

Böyle olunca, Yargının verdiği 38 günlük “Hizmetten yoksunluk” cezayı gün geçirmeden işleme koyduran İçişleri Bakanına da teşekkürlerini sunmalıdır.

Samimi ve içtenlikle geçmiş olsun dileklerimizi yineliyoruz….

Bodrum 1 Muharrem 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
“Fırçada Yankılanan Sesler”

Ressam Ayşe Hinnerkopf’un “Fırçada Yankılanan Sesler” kişisel sergisi, 8-14 Eylül tarihleri arasında Bodrum Turgutreis D-Marin Yacht Club’da ziyarete açıldı. Sergi,...

Kapat