Güncel Haber

Bodrum’da Zeytin Festivali

 

Bodrum’da Zeytin Festivalinde Rus turistler çoluk çocuk önce zeytin topladı daha sonra festival için getirilen butik zeytinyağı sıkma makinesinde yağını çıkardılar…

Renkli görüntülere sahne olan Rixos Olive Fest günlük hayatın stresinden uzaklaşmak, kalıplaşmış tatil anlayışlarından farklı olarak, Bodrum’a özgü yerel lezzetleri, eğlenceleri ve Bodrum’un meşhur sarı yazını misafirlerine güzel bir etkinlik ile yaşattı.

Etkinliğe Zeytin Dostu Derneği üyeleri ile zeytinyağı sıkımı üreten bir firma (Kocamaz makine Sanayi ) getirdiği özel zeytinyağı sıkma makinesi ile katıldılar. Zeytin Dostu Muğla temsilcisi Feridun Kaykı Rus turistlere “asırlık zeytin ağaçlarının gölgesinde tatil yaptığınız için çok şanslısınız. Bu alanda gördüğünüz zeytin ağaçlarının sosyal varlık projesi olarak bu ağaçların varlığını tescilleyen otel yönetimine çok teşekkür ediyoruz. “ dedi. Kaykı zeytin hasatı’nın ne zaman, nasıl hazırlanacağı ve nelere dikkat edileceğini özetle anlattı. Daha sonra yüzlerce yıllık ağaçların filizlerini incitilmeden, kırılmadan zeytin tarağı ile nasıl zeytin toplanacağı tarif edildi.

Çoluk çocuk zeytin toplayan Rus turistler ve otel personelinin sepetlere topladıkları zeytinlerin bir kısmından kahvaltılık çekişte zeytinin nasıl yapılacağı gösterildi. Geri kalan zeytinlerde özel olarak getirilen zeytin sıkma makinesinde soüuk sıkım ile zeytinyağı çıkarıldı. Makineden doğal olarak çıkan zeytinyağını almak için Rus turistler ellerine aldıkları boş şişeler ile adeta yarıştılar, uzun kuyruklar oluşturdular. Daha sonra etkinlik kapsamında zeytinyağı tadımları, zeytin ve zeytine dair workshoplar, zeytin toplama hasatı, yöresel lezzetlerin sunumu, yarışma, dans ve folklor gösterileri ile zeytin meyvesinden içmelik kaliteli zeytinyağı elde edilerek turistlere dağıtılması gibi etkinlikler düzenlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bodrum’da kayganlaşan yolda trafik kazası güvenlik kamerasında…

Bodrum’da kayganlaşan yolda trafik kazası güvenlik kamerasında... Bodrum’da  yağan yağış ile birlikte kayganlaşan yolda trafik kazları peş peşe geldi. Kıbrıs...

Kapat