Güncel Haber Yazarlar

“Yapcek Bişe Yok

 

“YAPCEK BİŞE YOK, BEKLECEZ GARİ”

Yedi dene(tane) olmuş başvuran Bodrum Belediye başkanlığına adaylık için. Kimini çok iyi, kimini iyi, kimini de ailesi nedeniyle tanıyoruz. Şöyle sıralayalım bu söyleme göre:

Mustafa Saruhan, Recai Seymen, Mehmet Özalın, Ali Öztürk, Refik Ülgen, Taner Uslu, Ahmet Aras.

Hepsi de kendileri ve programlarını az da olsa anlattı halkımıza.. Bazıları iddialı nutuk, bazıları içerik dolu, kimileri hamaset tomarı, bazıları da duygulu.

Şu aşamada hiçbirinin şansı yok. Hangisi hangi yöntemle aday olacak belli olmadığı için şans tablosunu belirtmek doğru olmasa gerek.  Ancak hepsi de medeni cesaret ve öz güvenleri nedeniyle kutlanma ve saygıya değer. Ancak içlerinden biri var ki, aday olacak olursa, 1958 yılından bu yana siyasete ilgi duyan, siyasetin içinde hizmet vermiş biri olarak epeyce üzüleceğim ve hele genel merkez tercihiyle aday yapılırsa, kesinlikle seçime katılmayacağım. Bu kararıma kimse saygı duymasa bile kendim duyacağım.

Ne ise, belki yazının içeriğinde ne demek istediğim ve hangi kastın sahibi olduğum anlaşılır.

Aday adaylarından sevgili Saruhan’dan başlayacağım:

Kendisini Yalıkavak Başkanı olmasından bu yana yakından  tanıyorum. Çalışma ve başarılarına da yakından tanık oldum.  2004-2007 yılları arasında gün eksiksiz Yarımada Belediyeler Birliğinde beraber çalışmamız nedeniyle de o aşamada gösterdiği gayret ve çalışmasını hala saygı, takdir ve sevgiyle anıyorum, anımsıyorum. Hak ihlaline uğramasına karşın Meclis üyesi olarak birtakım aykırılıkları sineye çekmesi de ayrı bir yetkinliği olarak değerlendirilmelidir. (Parti böyle düşünülür. Örnek olsun)

Anlatımları ve bilgi dolu olarak kabul edilmiştir. Onu da izleyip gözledik. ….Neden Başkan olmasın?…

Recai Seymen : Teknik, sosyal ve siyasal bilgi ile donanımlı. CHP ilçe yönetiminin başında olduğu süetçe bir çok zorluğun üstesinden  başarı ile geldi. Ayrıca Belediye meclisinin gurup başkanlığını yapma işi  ve Bodrum CHP ilçe belediye ve belediyecilik konusunda yeterli donanıma sahip olduğunu da biliyorum. Başka bir partiden getirilip bir türlü CHP yi özümleyemeyen biriyle çalışmak da he kimsenin harcı değildir sanırım…Neden olmasın*…

Ali Öztürk: Bu genç kardeşimizin tuttuğunu koparacağına inandık.  Bu güne değin yaptıklarında hep ilk olmasına karşın dikkat çeken bir arıza görülmedi.  Yayımladığı  “Bodrum… Birlikte yapabiliriz.” İsimli bildiri bir bakıma yetenek anlatımı özelliğinde bulunmuştur. Zaten mesleği itibariyle de Belediye konusunun hiç de yabancısı değil.  Olumlu katkılarını sevgiyle gözledik , izledik Yönetim deneyimi temrinle edinilebilir …. Neden olmasın?…

Mehmet Özalın: Benim için evladım ne ise, Mehmet Özalın da o..Hatalarına bile sevgi ve şefkatle yaklaştım, yine de yaklaşırım. Çalışıyor, didiniyor uğraş veriyor. Bulunduğu yer nedeniyle epeyce bilgi ve deneyim kazandı.  Babası Bodrum’daki en yakın dost ve arkadaşlarımdan biriydi. Gazetesinde beş yıl aralıksız yazdım. Bana hep saygıyla yaklaştı.  Yazarken bir basın davası nedeniyle beraber yargılandık benim yüzümden tazminat cezasını muhatabı oldular ama kaşını eğmedi sevgili Hüseyin ve Sevim Özalın. Olumsuz bir laf etmekten çekinirim…. Neden Olmasın ?…

Refik Ülgen:  Kardeşimizi ilk gençliğinden bu yana tanırım. Mecliste diğerleri ne denli duruş göstermişse o da aynısını sergiledi.  Efendi ve sevimliliği ile isim yapmış kardeşimize başarılar diliyorum. Neden olmasın?…

Taner Uslu:  Uslunun köyünde eşim 2,5 yıl öğretmenlik yaptı ( l969 ikinci yarısı 70-71)  O nedenle o köyü ve insanların yakından tanıdık. Bu aşamada Uslu’ya gösterdikleri ilginin de törelerine uygun çok değerli olduğunu düşünüyorum. Kocadaon’a muhalefet eden CHP grubunun sözcülüğü yıllarca başarı ile gerçekleştirdi.ancak Kocadon’la birlikte çalışma aşamasında bambaşka biri haline geliverdi.  Yardımcılığa atandığında telefonla kutladım.  “Desteklerini beklerim.” Dedi. “Elbette ama bir koşulum var , omzuna Bodrum’ a musallat olan baykuşları tünetme.” Dedim.   Olumlu karşılayıp ”biz özel hizmet veremeyiz” karşılığını verdi.

Bu güne değin o baykuşları taşıdı, taşıyor. Hatta ikisini de getirip birini berbat edilen  güzel sokağımıza, birini de 2 metre bitişiğimde burnumun dibine tünetti. Kim bilir başka nicelerinin canı yandı o baykuşların aracılığı ile. Dava açmadım. Parti zarar görecekti. Çünkü Uslu ne denli dönse de çakma partili elbette değil. Konuşmasını okudum, Kocadon destek  ve denetimli hamaset destanı. Bodrum’un hamaset kokan laflara değil, dürüst çalışmanın sonunda üretilenlerin anlatımına gereksinimi çok fazla. Hatta Bodrum bu aşamada bunu açlığı çekiyor.

Uslu’nun hemen yapması gereken şey, hizmet sürecinde yaptıklarının hesabını halkla paylaşmak.

Büyükkente aday olan Kocadon bu günlerde çok değişik konuşmalar yapmaya başladı.  Kimi zaman da tehdit içerikli oluyor bu söylemler.Hemen belirtmeliyiz ki, 95 yıllık , Cumhuriyet ve demokrasi kurucu bir parti, Kocadon’un öykündükleri , taklit ettikleri, ve korku imparatorluğu kurmuşlarına pabuç bırakmamış elbette bırakmayacak.Dikkat!……

İlk kez, “Partiyi yıpratmayalım buna kimsenin hakkı yok.” Deyiverdi.  Demek ki, bunca yıl  kullanılan bu hak, konu Muğla olunca aday belirleninceye dek askıya alınmış oluyor.  Hayırlı olsun….

Adayımız belirlenip kesinleninceye dek bu konunun çok sık irdelenmemesi kanısın ulaşmam nedeniyle dikkat edeceğim. Ancak, son olarak okurlarımıza ve halkımıza Oportünist ve oportünizmi anımsatmanın faydalı olacağını düşündüm….

Oportünist: Kelimenin kökeni Fransızca. (opportuniste) Oportünizm veya fırsatçılık, olaylardan bencil avantajlar edinen bilinçli politika ve uygulamadır. Prensiplere  ve diğer bireylerin karşılaşacağı sonuçlara asgari önem verir fırsatçı eylemler  öz ilgi alanınca güdülenir (vikipendi)

Yukarıda tanımı yapılan politikacıların farkında olsun olmasın veya zorunlu olarak uydukları kurallardan en önemlisi de oportünizm oluyor demek.

Bodrum deyişiyle …Şimdilik  “Yapcek bişe yok. Beklecez gari…..”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
CHP’li Girgin,Tayyip Erdoğan kaç yaşında emekli olmuştur?”

CHP’Lİ GİRGİN; CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLDU? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile CHP’nin verdiği yasa teklifi üzerine gerçekleştirdiği...

Kapat