Güncel Haber Yazarlar

ÖNCE İCAZET…

 

ÖNCE İCAZET-SONRA VESAYET

Pazarda karşılaştık, Bodrum’un efendi  insanlarından biri olan  Belediye Meclis Üyemize (CHP)  sordum: Nasıl oluyor politika?”  Yanıtı çok isabetli ve hoştu doğrusu :

“Ortalık “garmagarışık”

Umduğum ve düşün düğüm yanıtı aldım. Bu günlerde Bodrum Siyasal yaşamının en özlü ve en kısa anlatımı.

Aday adaylarının çalışmaları, başkanıyla, meclisiyle yoğun bir telaş ve çaba göstergesi oldu sanki.

Yeni sayasal odaklarıyla birlikte eskileri de harekete geçti. Bir yerden aldığı yanıtlarla morali eksilen  adaylar, diğer taraftan moral derliyor. . Bu kez hareketlilik erken başladı. Seçimden kazanan da kazanamayan da yorgun ve bitkin  çıkacak savaşımdan. Üçüncü Dünya savaşına katılmışlar sanki.

Aday adaylarının hepsi de rüştünü çoktan kanıtlamış, aynı oranda yetkin kişiler. Daha iyisi kimse elbette halk onu belirleyecek. “Bazı insanlar poşet çaya benzermiş. Suya ıslatıncaya dek rengi belli olmazmış.

Bu gün AKP hariç diğer tüm partilerde bunun görüntüsü çıkıyor ortaya. AKP hariç  dedik çünkü, oradaki adaylar tek kişi tarafından belirleneceği ve partili olmalarıyla icazet kuralına tabi oldukları için poşet çaya benzemez. Renkleri zaten önceden not ediliyor.

Son günlerde İYİ partinin iki önemli ismi Fethiye belediye başkanı ile Bodrum İYİ parti ilçe başkanı umulmadık zaman ve ölçüde renk verdi.

Mustafa Gündoğ kardeşim çok dengeli ve isabetli ölçüde bunları tavırlarını irdelemiş.  Diyecek laf yok kabulden gayri. Biz de başka bir yönden yaklaşalım istedik konuya.

Öyle görünüyor ki, İyi parti Bodrum ilçe başkanı kardeşimiz Belediye Başkanlığı seçimi konusunda biraz moralsiz görünüyor. Bunu telafi etmek için de, Kocadon’u destekleme sözü veriyor. Kocadon’un Muğla Belediye Başkanı olması halinde Bodrum Belediye Başkanlığını kazanacaklarını varsayıyor  herhalde.  Olur mu? Olur, olur. Ancak tavrının  parti kamusun ca kabule uygun görülüp görülmeyeceği konusunda biz kuşkuluyuz.

Fethiye Belediye Başkanına gelince: Yıllardır yaptığı Belediye Başkanlığı sürecinde kesinlikle yönetim hatası yapmadı. Fethiye’nin  özüne dokunmadan abat etti orayı.  Ancak Büyükkent yasasının aksaklıklarını, adalet ölçülerindeki aykırılıkları, Bundan kaynaklanan işlemleri haksız bularak Osman Gürün’ü suçlu ilan etti.

Umuyor ki, Kocadon Muğla Belediye Başkanı olursa  aralarının iyi olması ve desteklemesinin karşılığı istediğini alacak.

Yasaya karşın mı? Bu yasa geçerli olduğu sürece kimse kimseyi kandırmasın…Aksi söylem ve tutumlar eşyanın tabiatına aykırıdır zaten…Yapay gündeme getirilen bayram  sevinçleri salt gün için geçerli olup bir daha ki bayramlarda ancak gündeme gelir…Kocadon’a gelince: Bu günlerde yine konuşuyor. Elbette karışmak hakkımız ve haddimiz değil ama, pek de anlaşılmıyor söyledikleri. Veya aykırı içeriği bol ve gereksiz oluyor.  Bizim lisede bir Fransızca hocamız vardı Öğrencinin yaptığı çevirinin aslıyla pek ilgisi olmadığı zaman :”El mana-i şiir, fi batnı şair “ derdi Yani “Şiirin manası şairin karnındadır.”(batın= karın)

Geçenlerde, adaylıklarını koyanların kendisine baş vurup icazet (izin) aldıklarını, böylesinin daha doğru ve etik olduğunu,(ahlaki) etik olanın da bu davranış olduğunu, aksi halde kargaşa çıkacağını  anlatmanın mutluluğunu sergiledi.

Deveye sormuşlar, “neden boynun eğri” diye. Yanıtlamış deve “nerem doğru ki?”

Bu  lafların içindeki doğru nerede?

Adayların hepsinin de görev için Salih olduğunu yazımızın başında belirttik. Neden senden izin alsınlar? Hangi özelliğinize uygun düşüyor bu laf.  İzin almak biat için yemin, ve vesayete çanak tutmak demektir. Öyle bir olay olmuşsa, seçilecekler, (CHP) Kocadon’un her halükarda emrinde nefer olarak çalışacaklar Büyük kentteyken, buradaki destek ordusu modunu kabul ve beyan edecekler demektir.  Bu kardeşlerimiz kimlerse bize göre bühtanın muhatabı haline gelmişlerdir.

İzin alma işinin gerçekleşmemesi halinin ise etik kurallarla asla ilişkisi olamaz. Böyle laflar, “Benim yuvam CHP diyeni yadsır ve yakışıksız olur.

Konunun aktörlerinin bazılarıyla görüştüm. Kimi güldü, kimi saçmalamış dedi , kimileri de o” kim oluyor” dedi.

Gerçek hizmet iznini gerçek  irade yani halk verir.

En yüce  HAK tır,. Sonra HALK gelir!  Anımsatırız…

Kişi siyaseti kendi ahlak ve yetenek ölçülerine göre yapılır. Aksisi ise “Fasa Fiso” dur.

Etik kuralları koymak kimsenin hakkı ve haddi de olamaz. Onun yetkilisi başkadır…..

NOTLAR.      İcazet = Diploma, izin

Vesayet = Çeşitli nedenlerden dolayı kendi işlerini sürekli olarak yerine getiremeyenleri koruma altına almak . Yani iradeye el koymak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
“Barışmıyorum, boşanıyorum”

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, son günlerde yaşanan nafaka tartışmaları ile ilgili basın açıklaması okuyup eylem...

Kapat