Güncel Haber

Kocadon ismi ağır basıyor.

 

İddia ya da varsayım, Türkiye’nin deneyimli siyaset yazarları Oral Çalışlar’dan geliyor. CHP’nin başta büyükşehir olmak üzere kilit bölgelerdeki aday adaylarını analiz eden deneyimli yazar Oral Çalışlar, Posta Gazetesi’ndeki köşesinde, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yola çıkan Mehmet Kocadon’a dikkat çekti. Kocadon’un CHP’den adaylığı söz konusu olduğu takdirde Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın da CHP listesine girebileceği ihtimalini yazan Çalışlar, oldukça ilginç bir yorumda bulundu. Oral Çalışlar, Kılıçdaroğlu’nun adaylarını ‘ülke çapında etkisi olsun’ kriteriyle seçeceğini de dile getirerek “Yerel dinamikleri, yereldeki sorunları, kişisel bir rüzgarı olabilecek adayları önemsemek gerekiyor” dedi. İşte köşe yazısının o bölümü;

Kılıçdaroğlu, olağanüstü kongre için imza veren isimlere dair, “ölçü ne kadar başarılı olabileceğidir, kimsenin önünü kesmeyelim” yaklaşımında.

Bodrum’un tanınmış belediye başkanı Mehmet Kocadon, bu kez Muğla’dan aday oluyor. Şimdiki Muğla belediye başkanı Osman Gürün’ün sahip olduğu yerel desteğe rağmen, Kocadon ismi ağır basıyor. Kocadon’un yakın dostu Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi’nin de bu şekilde CHP listesine girme ihtimali artıyor.

Mahmut Tanal, Sultanbeyli’den, Mehmet Bekaroğlu Bağcılar’dan, Tanju Güven de Bolu’dan aday olacak gibi. Büyükşehirler ve halen yönetimde bulunan belediye başkanlarının olduğu kentler için, Ocak ayı beklenecek.

Kırgın, kızgın, küskün

CHP’nin sıkıntılarından biri, seçmenin yüzde 23’lük bir kesiminin sandığa gitmek istememesi. CHP tabanı, partilerden ve siyasetten beklentisini yitirme eğiliminde. Kırgınlık, kızgınlık, küskünlük, ilgisizlik, apolitikleşme…

Kılıçdaroğlu, adayları belirlerken, çevresine şu tavsiyelerde bulunuyor: “Öyle adaylar çıkartmalıyız ki, ülke çapında etkisi olsun. Kiminle kazanacaksak hiçbir önyargıda bulunmadan onunla yarışa katılalım.”

Yerel dinamikleri, yereldeki sorunları, kişisel bir rüzgarı olabilecek adayları, önemsemek gerekiyor. Tabii, yerel dinamiklerin ötesinde, siyasete genel anlamda bir dinamizm ve değişimin gelmesi gerekli. Yeni düşüncelere, yeni renklere, yeni bir dile ihtiyaç var. CHP, bu dönemeçte neler yapabilir? Hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
‘Djital Esaret

Birol Güven, senaryosunu yazdığı ve yönettiği 'Djital Esaret'te internet mahkumu insanların cezaevinde yaşadıklarını hikâye ediniyor Birol Güven’in senaristi ve yönetmeni...

Kapat