Güncel Haber Mustafa Gündoğ Yazarlar

Hesabı Getirin…

Web üzerinden anket yapıp, Bodrum’da yaşayanların aday tercihinde nabız tutalım dedik. Belirli süre içerisinde yoğun ilgiye ulaşan anket, aslında bir fikir verebilecek ölçüde kendi seyrinde gidiyordu. Derken anket bir anda coştu, olay “Mezardakileri kaldırın, oy kullandırın” a geldi neredeyse.

Kendini akıllı sanan, aklın ne anlama geldiğine bakmalı, insana önce zeka gerekir.

İster aday adayları olsun, ister onların destekçileri olsun, bir ankette hileye baş vuruyorsa, bu memleketin hali nice olur. Belki de iç ve dış güçler tarafından anketimiz sabote edilmeye çalışılmış, olsun ki işin şakası bir yana, ankette gelinen nokta hiçte hoş değil.

Kim ve kimler tarafından yapıldığından çok, kimler üzerinden yapıldığı açık ve bunlar kayıtlarımızda mevcut. Kimlerin üzerinden yapıldığını açıkladığımızda, “Bizim olayla ilgimiz yok.” denilebilir elbet.

Anketimizin sonuçlarını, hakkaniyet ölçüsünde yakında açıklayacağım.

Ancak…

Görünen ve gelinen nokta açık, Ülkedeki siyasal anlayış ne ise, Bodrum’daki anlayışta aynı. Ne olursa olsun kazanma hırsını başarı olarak görmek ve güce tapmak, kendine tapınılma isteği doğurmakta.

CHP aday adayları arasında kimin aday olacağı, halka sorulmalı…

Yapılan, manipülasyon anketlerden alınacak sonuçlar gerçeği yansıtmayacaktır. Telefonla yapılan anketler, sokakta yapılan anketler yönlendirmeli ve kim yada kimler tarafından yapıldığı belli olmadığı için, aday belirleme yöntemlerinde değişiklik yapılmalı, birden çok yöntem uygulanarak bunlar imbikten geçirilmelidir.

Doğan Cüceloğlu bir eserinde; görülmemiş hesaplardan söz etmektedir. Biz de Bodrum’da görülmemiş hesapları görmeliyiz. Bodrum halkı, cılız bir sesle görülmemiş hesapları dillendirmekte. Kulak vermek lazım sokağa, sokağın sesi, iktidar olmalıdır.

Hesabı getirin…

Adaylar arasında geçmiş ve daha geçmiş belediye meclis üyeleri bulunmakta. Ne kendi öz eleştirilerini vermekteler, ne de gelinen noktaya açıklık getirmektedirler. İkili, üçlü sohbetlerde söylediklerini, aleni olarak söyleyememekte ve mağduru oynamaktalar. Bu hiçte inandırıcı değil.

Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu (Türkiye Mimar Ve Mühendisler Odası Birliği) seçim öncesi Bodrum kamuoyuna Torba Mahallesinde yapımına başlanan sanayi sitesi üzerinden, aday adaylarından üç tanesini hedef haline getirerek, adaylık yarışında saf dışı etmeye çalışıyor. Gaye açık, kimi destekledikleri belli. Olay doğru olsa da, ana konu bir yana bırakılıp, tali olanlar topa tutulmaya çalışılmış.

Ne hikmetse eleştirdikleri, aslında suçladıkları üç kişi bu meslek örgütlerinin üyeleri. İşin erkini elinde tutanları neden eleştirmedikleri ise, düşündürücüdür.

Hesabı getirin…

CHP aday adayları her zaman ön seçim veya diğer benzer yöntemlerle, aday belirlenmesini isterken, Ankara’yı mesken tutanlar çoğalmış, ulusal basın köşe yazarlarına sipariş üzerine yazılar kaleme aldırmışlar.

CHP İlçe Başkanı, tüm aday adaylarına eşit mesafede durarak, ön seçimi gündeme taşıdığı için, olağan üstü kongre toplama girişiminde bulunarak mevcut yönetimi alaşağı etmeye çalışan aday adayı dahi mevcut. CHP üyelerinin ve delegelerinin sağ duyusu, bu girişimi bertaraf etmiştir.

Hesabı getirin…

Aday adaylarından bir tanesi taahhütname yayınlıyor. Anlaşılan o ki Genel Başkan’a özenmiş, bir de noterden onaylatsaydı tam olurdu. Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz.

Aday adaylığı yarışında haksız rekabet olarak görülen “Başkan Yardımcısı ve aday “diyerek eleştirilen, “istifa etmelidir” diyenler ise, halen meclis üyesi olarak görev yapmaktalar.

Hesabı Getirin…

Partiye yeni girdi, sandıkta ve genel merkezde şansı yok olarak görülen aday, Bodrum halkı tarafından konuşulur ve desteklenir olunca işler sarpa sardı, ezber bozuldu.

Bakalım aday belirleme süreci uzayınca, daha neler ortaya çıkacak. “Partiye dün geldi, parti emekçileri varken adaylık onamı düşer.” Düşüncesi, masallarda bize anlatılan “Az gittik, uz gittik, dere tepe düz gittik, birde baktık ki bir arpa boyu yol gitmişiz.” gibi bir masal girişinden öteye gitmeyen, sitemler boştur.

Parti emekçisi oldukları savı, arpa boyuyla ölçülüdür.

Hesabı getirin ve bu hesap görülsün, görülsün ki, gelecekte önümüze geçmişimiz gelmesin. Hadi bakalım yarın bir bildiri yayınlayın, 8 aday adayı altına imza atın, basını davet edin ve açıklayın “Biz üye bazında ön seçim istiyoruz.”

Bundan sonrasını gayri kabul etmiyoruz,

Deyin görelim, el mi yaman, bey mi yaman.

Deyin bakalım, Belediye başkan adayı olamadığımızda, meclis üyesi de olmayacağız.

Bunları demek yürek istemez, kasapta da var yürek…

Her ne kadar, Belediye Başkan adayı önemli görülse de, Belediye Meclis üyeliği adaylıkları da bir o kadar önemlidir. CHP, Meclis Adaylıklarında da çok dikkatli davranmalıdır.

One Reply to “Hesabı Getirin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Yeşil yürüyüş ve bisiklet yollarımız olacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz Eylül ayında, daha yeşil ve yaşanabilir şehirler için birtakım projelerin belediyeler tarafından hayata geçirilmesi amacıyla...

Kapat