Güncel Haber

Okluk ve Diğer koyların Kamuya Kapatılması Anayasa İhlalidir.

 

Gökova’daki Okluk ve Değirmenbükü bölgesindeki bazı şahıs arazilerinin Cumhurbaşkanlığı Tatil Konutu’nun olduğu Cumhurbaşkanlığı arazisine katılmak için kamulaştırma kararı alınması ve güvenlik nedeniyle Okluk, Değirmenbükü, Sazanlı-Hırsız ve İngiliz koylarının deniz turizmine kapatılacağı iddialarına tepkiler sürerken, Bodrum’da bir toplantı yapıldı.

Bodrum Denizciler Derneği tarafından düzenlenen ve çeşitli STK üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda vatandaşın katıldığı toplantıda, bölgedeki şahıslara ait arazilerin kamulaştırılması ve koyların deniz turizmine kapatılmasını ile ilgili ne yapılacağı konuşuldu.

Toplantının düzenleyicisi Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Okluk koyunun denizcilerin olmazsa olmazlarından biri olduğunu söyleyerek, “Geçen yaz turizmin en yoğun olduğu günlerde bu alan 2 defa 10’ar günlük periyotlarla kapatıldı. Giriş çıkış engellendi. Bundan sonra da özellikle Cumhurbaşkanının orada tatil yaptığı sürede bunlar yaşanacaktır. Tamamen de kapatılabilir. Bu konunun gündeme düşmesindeki temel gerekçe rahmetli Özal zamanında yapılan o konuk evinin onlarca kat büyütülerek alanın genişletilmesi. Tam bir enterne edilmiş alan haline getirilmesi. Bunun yanında oraya giden teknecilerin yoğun olarak kullandığı birkaç restoran ve iskelelerin Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanmak amacıyla kamulaştırılacak olması. Bunu ilk oradaki mülk sahiplerinden biri yazdı ve ondan sonra kamuoyunda duyuldu” dedi.

Mülk sahipleri ile kamulaştırma görüşmelerinin 26 Kasım’da başlayacağını da söyleyen Demiröz, “Bu toplantının amacı hadisenin ne olduğu ve sonuca nasıl ulaşılması gerektiğini toplumsal uzlaşı halinde tespit etmek” diye konuştu.

Katılımcıların görüşlerini ifade ettiği toplantıda konuşan Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Çilsal, Okluk koyunun nitelikli koruma alanı bölgesi ilan edildiğini belirterek yürütülecek hukuksal mücadelenin bu çerçevede olması gerektiğini öne sürdü.

OKLUK KOYUNDAN DENİZE GİRMEMİZİ KİMSE ENGELLEYEMEZ

Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Tersaneci Erdem Ağan ise “Burada kısa vadeli ne yapmamız gerektiğini konuşmalıyız. Fakat bunun savaşını onlarca yıl vermemiz gerekecek. Gökova Dünyada eşi benzeri olmayan bir yer olduğu için her zaman ranta teslim olma tehlikesi olacaktır. Bizim Okluk koyundan denize girmemizi kimse engelleyemez. Kıyı kenar çizgisinin ötesi milletindir ve kamunundur. Benim düşüncem Ticaret Bakanımızdan, Ulaştırma Bakanımızdan ve kendisi turizmci olduğu için orayı bizler kadar iyi bilen Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy’dan 26 Kasım’da başlayacak kamusallaştırma hareketini ileri bir tarihe ertelenmesi için randevu almamız lazım. Bizim de bu sırada kendi savaşımızı vermemiz lazım. Bir haftamız var. Yapılacak en iyi şey bu. Ne yazık ki ‘Oraya gitmeyeceksiniz, eylem yapmayacaksınız’ gibi çeşitli STK’lara, odalara baskıda bulunuluyor. Bu demokrasinin en büyük ayıbı. Yapamazsınız böyle bir şey. Ben oraya gitmek istiyorsam giderim. Bizim oraya gitmeyip, burada yapacağımız eylem de aynı sesi getirecektir. Gökova’nın göz göre göre parçalanmasını istemiyoruz. Bizim büyüklerimize, bakanlarımıza gitmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BURASININ KAMUYA KAPATILMASI ANAYASANIN İHLALİDİR

Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği Başkanı Sema Höcek de arazileri kamulaştırılacak şahıslara hukuki destek verilmesi gerektiğini ifade etti. Höcek “Hepimiz biliyoruz ki Anayasa ‘Kıyılar hepimize aittir. Bir kişiye devredilemez’ diyor. Burasının kamuya kapatılması anayasanın ihlalidir. Anayasal suçtur. Hukukçular bunun üzerinden gidebilir diye fikrim var” şeklinde konuştu.

Muğla Çevre Koruma Platformundan Rezzan Şebin ise yerel yönetimlerden destek istenmesi gerektiğini savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Oral Karakaya aday adayılığını açıkladı

Muğla'da, CHP Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Oral Karakaya (49), "Turizm potansiyeli yüksel olan ilçelerimizi özel olarak desteklemeyi düşünüyoruz....

Kapat