Güncel Haber

“Çevre tahribatına hepimiz birinci elden tanıklık ediyoruz.”

 

İlk romanı ‘Sevgili Arsız Ölüm’ ile Türkiye edebiyatına yeni bir dil getiren, eserleriyle yoksulun, göçün sesi haline gelen Latife Tekin, Bodrum’da yazdığı son iki romanıyla yedi yıl aradan sonra okurlarını selamlıyor: ‘Sürüklenme’ ve ‘Manves City’. Yıllardır Bodrum-İstanbul arasında mekik dokuyan ancak zamanının büyük bölümünü Gümüşlük’te geçiren ünlü yazar Latife Tekin,  “Yüzümü doğaya dönmüştüm, insanların topluca öteki saydığı varlıklara… Ama yoksulların çığlığı göğe yükselince, bu romanlar benim için kaçınılmaz oldu” diyor.

Özellikle ‘Manves City’, ‘küreselleşmenin çocuğu’ olarak da anılan prekaryanın, yani güvencesiz, göçebe hayatların romanı. Toplumun kırılgan hemen tüm kesimleri var içinde: Mülteciler, mavi yakalılar, kadınlar, mahkûmlar… Hepsi bir biçimiyle kayıt dışı yaşamlar sürüyorlar. Usta kalem her iki kitabında da talan edilen zeytinlikleri, tarım arazilerini, kirletilen su ve havayı, maden sahalarını anlatıyor tüm yalınlığı ve objektif bakış açısıyla. Bunu yazarken de Bodrum’un ve Türkiye’nin her yerinde süren acı tahribatı gözler önüne seriyor.

“Madeniyiz artık, baş döndürücü bir gürültüyle geri döndürülemez biçimde, hunharca yıkılıyor ortalık, köylüler ayakta, evlerde huzur kalmamış…” diyen Tekin, yıllardır yaşadığı Bodrum’un dönüşümüne tanıklığını ise şu sözlerle dile getiriyor.

“İstanbul değişip dönüşürken Gümüşlük’e kaçmıştım, Bodrum’un değişimi büyük altüst oluşa denk geldi. Ülkede kaçacak yer kalmadı, her yer delik deşik. Sakin bir köşe bulup gitseniz bir maden şirketinin bahçenizin dibine ocak açmayacağının garantisi yok. Bence çevre tahribatına hepimiz birinci elden tanıklık ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bodrumspor, Sakaryaspor’a 5-2 mağlup oldu.

Bodrum Belediyesi Bodrumspor, Sakaryaspor’a 5-2 mağlup oldu. TFF 2. Lig Beyaz Grup 14. Hafta mücadelesinde Bodrum Şehir Stadı’nda oynanan karşılaşmaya...

Kapat