Güncel Haber

“Erkek şiddetine bahane çok, susmaya niyetimiz yok”

 

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği öncülüğündeki kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir eylem yaptı.

Akşam saatlerinde Bodrum Belediye Meydanı’ndaki Kadın Ağacı önünde toplanan kadınlar, “Erkek şiddetine bahane çok, susmaya niyetimiz yok” yazılı bir pankart açtı. “Erkek şiddetini durdur”, “Nafakayı değil, eşitsizliği engelle” yazılı dövizler taşıdı, çeşitli sloganlar attı.

Burada kadınlar adına basın açıklaması yapan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, “Bu mücadele bizim için önemli. Biz şiddeti mücadele ederek suç kapsamına aldık. Bugün var olan 6284 sayılı yasada kadına yönelik erkek şiddeti ile mücadelede en önemli kazanımımızdır. Son dönemde bu yasayla ilgili hem nafaka tartışmasını açarak hem de boşanma komisyonunun hazırladığı raporlar üzerinden o yasanın içini boşaltmak talep ediliyor. Bu kadına yönelik erkek şiddeti için gerekli olan bir yasa. Kadınların yaşam hakkı için oluşturulmuş bir yasadır. Şiddet yasaya göre suçtur. Bunu suç kapsamından çıkaramazsınız. Erkeğin o anki ruh hali üzerinden yargılamaya açamazsınız. Bugün o yüzden sokaklardayız. Kadınlar öldürülmeyi göze alarak kendilerine başka bir hayat kurmayı talep ediyorlar ve itiraz ediyorlar. Benim yaşam hakkımı ve bu yaşamı nasıl kullanacağımın karar vericisi benim. Bana uygulanan şiddet meşrulaştırılamaz. Korkmuyoruz, itaat etmiyoruz. Kadınlarla dayanaşarak mücadelemiz devam edecek.”

Kadınlar basın açıklamasının ardından dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Develer spor kulübü yararına güreşti

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Milas ilçesinde, sezonun ilk deve güreşi festivali düzenlendi. Milas Arena'da gerçekleştirilen festivale, Muğla, Aydın, İzmir, Denizli ve Antalya'dan 120...

Kapat