Güncel Haber Yazarlar

Belediye Meclisleri

 

BELEDİYE YASASI  (5393)

VE BELEDİYE MECLİSLERİ

Belediye: Belde sakinlerinin mahalli (yerel) müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan karar organı ,  seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan idari ve mali özerkliğe sahip kamu tüzel kişisidir. Bu tüzel kişilik üç organdan oluşmaktadır: Belediye Başkanı, Belediye Meclisi ve Belediye Encümeni. Bunlardan Başkan ve Meclis üyeleri  yerelin halkı tarafından seçilmektedir. Belediye Başkanı da aynı zamanda başkanı olduğu meclisin üyesidir.

Belediye yasasında  Meclisin görevleri 18. maddede 20 bentte belirtilmiştir. Meclis belirtilen görevlerde karar alma yetkisine sahip olup kararlarında halktan yana. Kentten yana, ekonomik yapıdan yana  olmak durumundadır. Meclis üyeleri kesinlikle kimseye biat etme ve kimseleri kayırma durumunda olamaz, olmamalıdır. Bu olguyu toplantılar öncesinde yapılan gurup toplantıları zaman ,zaman zedelemektedir.  Son 15 yılda ise iktidara sahip olanlar işi kulvarından  teke taşımıştır. Elbette bu görüntü kabul edilebilir olamaz ama, halkın dediği böyle oluyor . Bodrum deyişiyle bazen “yapcek bişe yok.” Demek zorunda kalınıyor ne yazık ki.

Belediye meclisi hizmet yaşamı ve hizmet üretilmesi (imar, ekonomi, plan, bağış toplama , kesin hesap bütçesinin kabulü, borçlanma  olayı, taşınmaz tasarrufu,) gibi ciddi ve sorumluluk içeren karaları alma yetenek  ve yetkisi nedeniyle Belediyenin ana ve dominant unsuru olarak değerlendirilmektedir.

Bu seçimlerde meclis ve Başkan adaylığı konusunda Kocadon önemli iletiler aktarmıştır. Ancak bunlar zaman, zaman  çelişmişlik göstermiştir.  adaylık konusunda konunun kendi kontrolü altında gerçekleştiğini anlatmış “sağ olsunlar gelip danıştılar, bizde uygun gördük . Etik olan da budur anlamında laflar etmiş bu anlatım toplum tarafından çok yadırganmıştır. Ancak geçenlerde  ettiği laflarla bu aykırı söylemi nispeten düzeltmiştir. Bu söylemde Kocadon. “ Bu yerel seçimlerde partimizin gücü ile koltuğa gelme dönemi bitmiştir Bundan sonra partimize güç katacak adaylarla seçime gideceğiz .” Laf güzel de böyle bir kararı açıklamak için yetkili olanların kanısının ne olduğu merak konusu doğrusu. Umarız ki izin alınmıştır. Bu söylem önceki aykırılığın biraz daha çelişkili olsa da hafifi. CHP üzerindeki yönlendirme yetkisinin sürdüğünü ima yoluyla da olsa anlatıyor sayılır.

Aslında bu dönemde meclis üyeliği için baş vuranlar epeyce fazla ve nitelikli görünüyor. Geçerli olanı da öyle olanıdır diyoruz. Meclis üyeleri yereldeki esnaf, tüccar, çiftçi, turizmci, yat sahipleri ve işletmecileri, balıkçılar mimarlar, mühendisler, mali danışmanlar, emekli üst düzey bürokratlar, spor adamları ve basın mensuplarından  gibi halkın her kesimini oraya taşıyanlardan oluşmalıdır.  Ancak o zaman gurup kararları daha sağlam ve daha demokratik ve gereksinimleri saptayıp yanıt veren bir kuruluş haline gelebilir. Belediye meclisleri muhalefetin konuşmalarına ket vuran bir yapıya kesinlikle yönelmemelidir. Demokratik yapılarda ve demokraside bu olgunun asla yeri olamaz

Bu  döneme değin Belediye meclisine basın temsilcisi olarak kimse seçilmedi. Belki de adaylığını koymadı veya koyduğu halde ilgi görmedi. Bize göre bu bir eksikliği anlatır. Yerel basın artık bazı arızalar dışında epeyce etkin hale gelmiş ve çözüm üreten bir  yapıyı içermektedir. Bu eksikliği gidermek ve hizmet etme amacıyla aramızdan Kent TV de uzun zamandır başarı ile hizmet veren  Ayhan Ongun kardeşimiz aday adaylığını ilan etmiştir.  Biz hem adımıza hem de basın adında çok sevindik. Destekleyeceğiz elbette  Meslek erbabı ve seçici olacakların bilgi ve ilgisine sunuyoruz.

Belediye Meclisine aday adaylığını koyan dostlarımız kesinlikle Başkan adaylarını örnek almamalıdır diye düşünüyoruz. Başkan adaylarımız anladığımız kadarı ile ikiye ayrılmış görünümündedir.  Birileri gurup oluşturmuş bunu da geçenlerde aday adaylığını açıklayan biri aracılığı ile açıklattırmışlardır. Bu aşamada gurup çok tehlikeli ve risklidir. Gurup bölünmeyi anlatır. Kimsenin kimseyi desteklemesi bizi ilgilendirmez ama bayatlamış, modası pörsümüş davranışların partiye yakışmadığını da söylemek ve eleştirmek durumundayız. Dört kişinin dışındakiler ise, kişiliklerinin dirayetiyle çalışmalarını sürdürmektedir.  .Yakışanı da budur.

Bunlardan ikisinin toplantısına basın mensubu olarak katılmaya zamanımız anca elverdi. İyiki de katılmışız. İkisinden de çok hoşumuza giden laflar duyduk. Birisi, “Ben üzüme incire, zeytine, zeytinyağına talibim. Betona talip değilim”.  Ötekisi ise gayet net ve cesur anlatımla genel doğru bilgileri sıraladıktan sonra “Bu işler yaparız  efecimle olacak işler değildir.” Deyiverdi. Tüm adaylarımız tek, tek ve kendi bilgi ve iradelerinin dürtüsüyle kendilerini sunmalıdır.

HAYDİ TÜM BAŞKAN VE MECLİS ADAYALARI!! DENDİNG GARİ, GAYRET, ÇALIŞMA VE UĞRAŞ SİZDEN İLGİ VE HİMMET BİZDEN.  YANİ BODRUM’UMUZUN HALKINDAN  !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Kadın Sığınakları ve Dayanışma Kurultayı’nda Sonuç Bildirgesi

Bodrum’da 3-5 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 21. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı’nda sonuç bildirgesi yayınlandı. Mor Çatı’nın girişimiyle kadın...

Kapat