Güncel Haber Yazarlar

Bodrum Adayları Konuşuyor

 

BODRUM HANGİ ADAYLARI KONUŞUYOR

Hafta sonu ve Pazartesi günü sokağa indim. Özellikle Paşatarlası, Kumbahçe, Cumhuriyet Caddesi, Neyzen Tevfik Caddesi, Eskiçeşme, Yeniköy ve Gümbet’te hem esnafla hem de Bodrumlular’la bol bol sohbet ettim. Yetmedi bol bol minibüs seyahati yaptım. Bodrum’un yerel seçimlerle ilgili neler konuştuğunu merak ettiğim için bu çalışma benim için çok iyi oldu. Bu yazıda gözlemlerimi size aktaracağım.

Öncelikle belirteyim, okuyacaklarınız tamamen gözlemlerime dayanmaktadır. Elbette yorumum da olacaktır ama bu yazıdaki tüm fikirler, konuştuğum Bodrumlular’a aittir. Kimsenin bir yönlendirmesi söz konusu değildir. O yüzden şimdiden bazılarına belirteyim ki; okuyacaklarınızdan memnun olmazsanız bana sallamayın. Çünkü bu fikirlerin hiçbiri bana ait değildir, bizzat Bodrumlular’ın sesidir.

Adayların reklam çalışmalarının oldukça başarılı olduğunu belirtmeliyim. İnsanlar billboardlarda gördüklerini, sosyal medyada okuduklarını, yerel reklamlarda gördüklerini daha kolay hatırlıyor.

Bodrum’un en çok konuştuğu adaylar arasında yer alan bir isim, CHP’li değil.  Hatta bu isim Bodrum’da şansı olmadığı söylenen Ak Parti’nin aday adaylarından olan biri; Murat Naci Yavuz. Genel anlamda Murat Naci Yavuz’u çok ciddi destekleyenler var. Hatta öyle bazı isimler var ki, Ak Parti’ye asla oy vermeyeceğini düşündüğünüz kişiler. Ama Murat Naci Yavuz’u desteklediklerini belirtiyorlar. Yavuz’un çok dürüst, Bodrum’u çok seven, egolarını değil Bodrum’u ön planda tutan, Bodrum’a gerçekten hizmet edeceğini söyleyenler oldukça fazla. Ancak genel kanı Ak Parti’nin Murat Naci Yavuz’u aday göstermeyeceği, bu cesareti gösteremeyeceği şeklinde. Bekleyip göreceğiz.

Ak Parti’den başladık, buradan devam edelim. Bir diğer aday adayı Tahir Ateş’in adını söyleyen bir kişi bile olmadı. Bir başka aday Halil İbrahim Kaynar’ın “40 bin oyum garanti” söylemi çoğu kişi tarafından komik bulunuyor. Kaynar’ın eski siyaseti benimsediği, gerçek üzerine değil, hayal üzerine siyaset yaptığını belirtenler oldu. Gördüğüm o ki Halil İbrahim Kaynar ismi Ak Parti’ye değil seçim kazandırmak, mevcut oylarını da kaybetmesine yol açabilir.

CHP ile ilgili ise şöyle bir kaygı var. Bodrum Belediyesi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 4,5 yıl boyunca sürekli atışması, CHP’ye karşı bir güvensizlik oluşturmuş durumda. Bodrumlular iki aynı partiden olan belediye başkanının sürtüşmesinden dolayı,  Bodrum’un 4,5 yıl boyunca hizmet alamadığını belirtiyorlar. O yüzden hem Muğla’da, hem de Bodrum’da belirlenecek kesin adayların birbirleriyle iyi ilişkiler içinde olması bekleniyor. Hatta en büyük beklenti bu yönde. Çünkü artık Bodrumlular büyükşehir yasası nedeniyle Muğla Büyükşehir Belediyesi istemeden Bodrum’da hiçbir yatırımın olmayacağını biliyor.

Gelelim isimlere;

Bodrum’da en çok konuşulan CHP adayı Ahmet Aras. Aras’ın hem yıpranmamış bir isim olması, hem de asker kökenli olmasından dolayı olumlu bir rüzgarı arkasına aldığı çok açık. Büyük çoğunluk Ahmet Aras’ın kesin aday olması durumunda mutlu olacağını belirtiyor.

Mehmet Özalın’ın da ismi çokça duyduğum bir isim. O da gençliği, mütevaziliği ve Muğla ile Bodrum’un iletişim sorununun çözümüne yönelik açıklamaları nedeniyle revaçta.

Ali Öztürk’ün açıklamış olduğu projelerin Muğla Büyükşehir Belediyesi onayı olmadan gerçekleşmesinin mümkün olmadığı konuşuluyor.

Recai Seymen ismi de duyduğum bir isim ancak yukarıda belirttiğim, her iki belediyenin atışmasında Recai Seymen’in yıprandığını belirtenler de az değil. Ancak genel olarak Recai Seymen’in iyi niyetli ve çözüm odaklı çalışabileceği konuşuluyor.

Taner Uslu’da ismi geçen adaylardan. Uslu’nun çalışkan olduğu ama biraz daha halkın içinde olması gerektiğini söyleyenler az değil. Bir de 2009’da belediye meclis üyesiyken eleştirdiklerini, 2014 belediye meclis üyeliğinde bizzat yaptığını belirtenler oldu.

Mustafa Saruhan’ın ise 4,5 yıl önce haksızlığa uğradığını söyleyenler çok fazla. Bilindiği gibi eski Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, 4,5 yıl önce de Bodrum Belediye Başkan aday adayı olmuş, ancak genel merkezin isteği doğrultusunda Mehmet Kocadon lehine adaylıktan çekilmişti. Saruhan’ın fedakarlık yaptığı, ancak bunun karşılığını göremediğini ifade edenler oldukça fazla.

CHP’den aday adayı olan diğer kişilerin isimlerini ise hiç duymadım.

Partilerden konuşulan birkaç isim daha var ama o kişiler adaylıklarını açıklamadığı için burada değinmeyeceğim. Ama hemen belirteyim, dünyaca ünlü bir Bodrum firmasının sahibinin kızını belediye başkan adayı olarak görürseniz şaşırmayın.

Sonuç olarak 3 günlük gözlemlerime dayanarak en çok ismini duyduğum iki aday; CHP’nin aday adayı Ahmet Aras ve Ak Parti’nin aday adayı Murat Naci Yavuz.

Fakat isimlerden çok halk işbirliği, koordinasyon, doğru iletişim, egosuz yönetim bekliyor. Bence de hangi partiden olursa olsun tüm adayların bu sese, bu beklentiye kesinlikle kayıtsız kalmaması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Belediye Meclisleri

BELEDİYE YASASI  (5393) VE BELEDİYE MECLİSLERİ Belediye: Belde sakinlerinin mahalli (yerel) müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan karar organı ,...

Kapat