Güncel Haber Mustafa Gündoğ Yazarlar

“Bu Bodrum Sizin Eseriniz!

Doğa da sistem birbirini destekler, yağmurun kendisine faydası yoktur ama toprağa hayat verir. Doğada sistem böyle çalışır, kendisine faydası olmaz, kendisine faydası olmayan bir bütün içerisinde hayat bulur her şey. Bir başka deyişle, bir diğerine hayat vererek, can bulur doğa.

Yağmur; doğanın yenilenmesini, canlanmasını getirir beraberinde, bazı şeyleri sonlandırsa da, her sonun bir başlangıcı vardır. Doğa kendi adaletini, kendisi sağlayarak yenileniyor.

Bodrum’da yaşanan sel felaketi, doğal afet diye adlandırılan yağış, felaketin kendimiz olduğunun, üstünü örtme çabasıdır. Yağmur yağar suç, yağmaz suç.

Ne demiş Bektaşi “Ne ararsan kendinde ara”

Biz üzerimize düşeni yaptık ta, yağmura bahane bulmak kaldı. Bu işin sorumlusu biziz, hepimiz. Seçtiğimiz siyasi yöneticiler başta olmak üzere, yani Belediye Başkanlarını, Meclis Üyelerini, Parti Başkanlarını sanki bir başkası seçiyor.

Bizim oğlan, sizin oğlan halimiz ortada işte…

Her felaketten sonra yararlar sarılıyor. Felaketin sorumluları açıklama üstüne açıklama yapıyor.” Can kaybı olmadığına sevindirici.” Aman ne kadar büyük olay. Atalarımız ne demiş “Mal canın yongası”. Hiçbir yönetici düşünmez mi, su basan evlerde kaybolan, zarar gören eşyalarda insanların hatıralarının yok oluşunu.

Gazeli bırakın, aslen gazelde değil, uzun hava, belki uzun havada değil çığırtkanlık. Yaraları sarıyoruz, yaramız bitmiyor ki, bizi yoğun bakıma alana kadar, yaşadığımız kenti yoğun bakıma alsanız daha doğru yaparsınız. Gerçek bir çözüm bulmak, sorunları kökten çözmek için can kaybı olmasını mı bekliyorsunuz?

“Bu Bodrum Sizin Eseriniz!

Bir Yanda İlçeyi Suç Çetesi Gibi Yönetenler,
Bir Yanda İmar Suçuna Af Getirenler,
Bodrum’u Rant, Beton, Mevduata Çevire Çevire Sonunda Felaketler İlçesi Yapmayı Başardınız.”

Diyor Mehmet Çilsal arkadaşım.  İşte gerçek burada yatıyor.

Kusurlu olan hep bir başkasıdır, suça sahip çıkılmaz. Burada ki suçluda yağmur, inanlar için ise Tanrı. Haksızlığa uğradığımızda, bize haksızlık yapan insanları Tanrı’ya havale ederiz. Bunun nedeni sorumluluktan kaçmak veya güçsüz kaldığımızdandır.

İlk kez yaşanmıyor bu olay, biraz fazla yağdığında suların içerisinde buluyoruz kendimizi. Bu işin soruluları kimse ortaya çıkarılmalı, geçiştirilmemelidir.

Yok mevzuat, yok yasa, yok yetki teraneleri bir kenara bırakılmalıdır. Her haltı yerken yetkiniz varda, kent için çalışırken mi yetkiniz yok.

İnsanın küfretme hakkı olmalı

Küfredersek suç, hakaretten ceza alırız. Ama insanın küfretme hakkı olmalı bence, yutkuna yutkuna bir hal olduk. Sayın Muğla Milletvekilleri önderlik yapıp, küfretme hakkını yasa tasarısı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine sunmalıdır.

Bu işin öncelikli sorumluları, halen kenti biz iyi yönetiriz söylemleriyle aday olmaya çalışmaktadır. CHP burada, seçici olmalı. Muski su faturasını ödemeyenlere yaptığı icra işlemindeki marifetini, alt yapı sorunlarında gösterememiş, halka zulüm yapmaya devam etmiştir.

CHP Genel Merkezi Bodrum’da yaşananları soruşturmalı ve parti suçu kapsamında değerlendirerek ihmali olanlar için gereğini yapmalıdır. Sorumlularda aday adayları varsa elimine etmelidir. Ne demiş Mustafa Kemal; “Vazifeyi İhmale Götüren Merhamet, Vatana İhanettir.”

Sorumluluğu olduğunu düşünen ve topluma hizmet sunacak beceriye sahip olmayanlar adaylıktan derhal çekilmelidir. İster Belediye Başkanlığı, isterse Meclis Üyeliği olsun. İş bilenin Kılıç Kuşananın olmalıdır. Bodrum gibi Dünyaca bilinen bir yer, (Muğla Dahil) çömez dahi olmayan, yeteneksizlere bırakılmamalıdır.

Muğla Valiliği ‘de konuyla ilgili soruşturma açarak, Devletimizin içerisinde görev yapan ve bu felakette sorumluluğu olan kişiler hakkında gereğini yapmalıdır. Görevi yapmamak suçtur, cezası halka çektirilmemelidir.

“Yağmur yağıyor, seller akıyor, Osman Gürün pencereden bakıyor”, diyecek artık çocuklarımız yağmur yağdığında. Sorumlu sadece Osman Gürün değildir elbette, Bodrum’u, Büyükşehir Belediye meclisi ve encümeninde temsil edenlerde sorumludur.

İktidar kolayı bulmuş; ödenek çıkardık, zararlar karşılanacak. Kimin zararı karşılanacak, esnafın mı, evini su basanın mı, arabası suda pert olanın mı? Her yağmurda 250 bin ödenek çıkaracağınıza, işi kökünden çözseniz derim DSİ ( Devlet Su İşleri ) ne işe yarıyor.

Merkezi İktidarın taşra teşkilatları açıklama yapıyor, selden medet umuyor.

4 Replies to ““Bu Bodrum Sizin Eseriniz!

  1. Akliniza, dilinize , kaleminize saglik mustafa bey. Ilk önce çuvaldızı kendimize batirmaliyiz. Sonra igneyi baskasina . Yillardir ayni sorunlar baş gostersigi halde çözüm üretilememesi . Hiç birisinin bu konu icin uğraş ya da çözüm üretilmemesi görev ihmali dir. Sadece yazlıkçıları düşünerek daha dograsu yazlikcilari gelecek para olarak gördukleri icin bu haldeyiz. Olur olmaz yerlere bina yapilmasina izin verenlerin sucu bunlar. Dere yataklarinin uçlarinda evler , sokaklar var. Hiç dusunmezler mi bu derelerden su gekecek.?.

  2. İyi güzel yazmışsın da kardeşim, sen de pek muhtemelen Kocadon biraderimizi sevenler cemiyetindensin. O muhterem de beceriksizliğinin, çapsızlığının ve liyakatsızlığının faturasını hep büyükşehir belediyesine keser, ağlaşır durur. Diğer taraftan, Bodrum’u bu hale hep birlikte bı hale getirdiniz diyorsunuz ama ben bir adım daha ileri giderek, çeşitli rant beklentileri ile parti farkı gözetmeksizin Bodrum’a belediye başkanı ve meclis üyesi seçen biz seçmenlerin de sorumluluğu olduğuns inanıyorum. Gelin şuna Bodrum’u bu hale hep birlikte bizler getirdik diyelim.

    1. Selahhattin Bey bilmediğiniz konularda yorum yapıp olayı kişiselleştirmeyin,Yazıyı tekrar okuyun ne yazıldığını anlamaya çalışın. Benim kişisel ilişkilerim ne sizi nede bir başkasını ilgilendirmez

  3. Tebrik ederim Mustafa bey.Herşeyi okadar güzel yazmışsınız ki.Ihmalĺer yüzünden halkın umutları gidiyor.Bu halk bir dönerse ozaman ne olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
“Bodrumlu vatandaşlarımızın kaderi değildir.”

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete’ Bodrumlulara yaşanan sel felaketinden dolayı geçmiş olsun dileklerini iletti. Başkan Mete mesajında şöyle...

Kapat