Güncel Haber

“Komşularımız olmasaydı ben şu an hayatta değildim

 

Bodrum’da yaşanan yoğun yağışta Söğütlü deresinde sele kapılan kadın yaklaşık 300-350 metre sürüklendi. Talihsiz kadını sel sularından komşuları çekip aldı. Aynı dere üzerinde sürüklenen 12-13 yaşlarındaki bir kız çocuğunu da AFAD ekipleri ve vatandaşların kurtardığı öğrenildi.

Bitez Mahallesi Söğütlü Caddesi’nde yaklaşık 2,5 yıl önce dere kenarına yapılan bir inşaata beton dökmek için beton mikseri geldi. Yağışın yoğun şekilde yağmasının ardından beton mikseri stop ederek derede kaldı. Mikserin, derenin önünde set olmasıyla sel suları yön değiştirerek bahçelere girdi. Sel suyunun girdiği bahçedeki evler sular altında kalırken Esin Koyunbaba adlı vatandaş, sel sularına kapıldı. Metrelerce selde sürüklenen Koyunbaba, sürüklendiği esnada çevredeki dallara tutmaya çalışsa da başarılı olamadı.

Talihsiz kadının selde sürüklendiğini fark eden komşusu Mesut Ülgür, kadını kurtardı. Su yuttuğu için hastaneye kaldırılan kadının midesi yıkanıp tedavi altına alındı.

İLLA BİRİNİN ÖLMESİ Mİ GEREKİYOR? 

Hastaneden taburcu olan Esin Koyunbaba, yaşadıklarını Kent Haber’e anlattı. Konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamadığı görülen Koyunbaba, şunları söyledi;

“Komşularımız olmasaydı ben şu an hayatta değildim. Resmen benim canıma kast oldu. Karşı tarafta, kardeşimin evine geçip hayvanları korumak, evi korumak istedim fakat dere bir anda geldi. Beni su aldı, yaklaşık 350 metre sürükledi. Kuyuya kadar geldim. Can havliyle kuyuya bir iki tekme attım. Daha sonra komşularım beni çek pasla kenara çektiler. Onlar olmasa ben hayatta değildim. Burada bu işlerin yapılması için illaki birinin mi ölmesi gerekiyor. Burası dere yatağı değil. Dere yatağı ıslah olmadığı için, dere yatağındaki duvarlar otopark yapılmak için yıkıldığından suyun akacak yeri kalmadı. Bahçelerden sürekli bize su geliyor. 2015’te de aynı şey oldu. Biz her yere başvurduk hala bir şey yapılamadı.”

Koyunbaba, sürüklenmesi sonucu ellerinde ve vücudunda yaralar olduğunu anlattı.

İMAR OLMAYAN DERE YATAĞINA İNŞAAT YAPILDI 

Esin Koyunbaba’nın kardeşi Mehmet Taşkıran ise “Söğütlü deresindeki kaçak inşaata bir beton mikseri beton dökmeye geliyor. O anda sel başlıyor. Mikser, dere içerisinde manevra yaparken kalıyor. Bunun sonucunda dere yön değiştirip yukarıdaki bahçelerden bizim evimizi vurdu. Bütün eşyalarımız heba oldu. 2 yıl önce de aynısını yaşamıştık. Duvarları yıkılıp yeniden inşaat yapıldı. İmar olmayan dere yataklarına inşaat yapılmasına göz yumulması bizim başımıza bunları açıyor” ifadelerini kullandı.

Taşkıran, bahse konu inşaatla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

SELE KAPILAN ÇOCUĞU AFAD KURTARDI! 

Yoğun yağışta 12-13 yaşlarındaki bir kız çocuğu da Söğütlü deresinin sularına kapıldı. Metrelerce sürüklenen kız çocuğunu daha sonra bir dala tutundu. Durumu ihbar alan AFAD ekipleri, vatandaşların da yardımıyla kız çocuğunu bulunduğu yerden kurtardı.

ÇİÇEKÇİNİN ÇİÇEKLERİNİ SEL GÖTÜRDÜ 

Dereden taşan sel suları, Bergamut Caddesi üzerinde faaliyet gösteren çiçekçinin çiçeklerini götürdü. Çiçeklerini yollardan ve denizden toplayan işletme sahibi yaptığı açıklamada “Birden yağmur yağdı. Mikser dereyi tıkayınca bir anda sel burasını bastı. Zararımız çok büyük. Çiçeklerimin yüzlercesi denize gitti.” diye konuştu.

Kent Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Sel,Lahit mezarlarını ortaya çıkardı

Bodrum’da meydana gelen sel faciasının ardından suların çekilmesiyle birlikte tarihi eserlerde ortaya çıkmaya başladı. Bodrum’da meydana gelen selin ardından Bodrum...

Kapat