Güncel Haber Yazarlar

Suçlu Yağmur mu?

Yazıp yazıp sildim, kime neyi anlatıyorsun der gibi. Yağdı yağmur, çaktı şimşek hepimiz yazar olduk. Ortada konuşulan yaşadığımız sel olayıyla ilgili herkes bir şey söylüyor, söyleyecek elbet, her ağzını açanın ağzının payını verip kapatmak düşüncesi bastırılmış toplumları meydana getirir.

Bilgi, belge v.s dayanmayan konuşanlar, sosyal medyada ahkam kesenler, bilip bilmeden konuşanlar, diye başlayan eleştiri yazılarına verilecek yanıt insanız tabi ki kendimizi ifade edeceğiz nasıl ifade edeceğimizin ölçüsünü siz belirleyemezsiniz demeli.

Neremizden konuşacağımızı kimse belirleyemez. Yeter ki, bazı yerlerimiz oynamasın.

Sel olayının meydana getirdiği aksaklıklardan sadece bir tanesinin görsellerle değerlendirmesi yapmak istiyorum. Ne imar palanı, ne suyun debisi, ne yağmurun miktarı, nede siyasi bir değerlendirme. Hani derler ya “mahalle sakini” sakin sakin bakalım olaya.

Yer Konacık Mahallesi, fotoğrafta gördüğünüz yol Bodrum-Turgutreis yoluna bağlanıyor. Yağışın azaldığı bir zamanda fotoğraflandı. Yol üzerinden akan su anayola gidiyor.Yolun hemen yanı başında dere yatağı mevcut. Yoldan borularla su dere yatağına alınmaya çalışılmış ancak tahliye gerçekleşemediği için ana yolda göllenme meydana geliyor.

Suyun tahliye edilememe nedenlerinden birisi plastik türü torbalar, kargo ambalajları ve buna benzer malzemelerin demir ızgaraların üstünü örtmesi suyun geçişini engelliyor. Sel haline dönüşen yağmur suyunun Çöp konteynerlerini devirmesinden kaynaklı, çer çöp demir ızgaraların üzerini sarmakta.

Su akar yolunu bulur, evet, su dere yatağına gidemeyince ana yolu dere haline getiriyor.

Aynı yolun üst kavşağına gidelim, yağan yağmur dere yatağına gidemediği için yol üzerinde biriken sular ana yola doğru akıyor,ızgaraların üzeri kapalı olduğu için yön veremediğimiz su felakete yol açıyor. Yani felaket yağan yağmur değil, suya yön veremememiz.

Aynı kavşak, dere yatağını parapeti boton yerine demir olsa, derenin her iki yanından yolla kanal bağlantısı sağlansa, yol üzerinde su taşkınlıklarına engel olunabilir. Bu işlem kolayca yapılabilir. Ayrıca bir kaç sene önce bu konuda tam yetkili kişiye bilgi aktardım.

Yukarıdaki fotoğrafta görünen dere yatağının, ana kara yolu altından geçiş fotoğrafıdır aşağıda ki. Koca dere 3 adet beton boru ile yolun karşısına geçmeye çalışıyor.Suyun miktarına göre tahliye için 2 adet yan yana , 1 adet üste konmuş.

Dere gördüğünüz gibi bir gözü tıkalı olmasına rağmen gelen suyu tahliye ediyor. Yollardan akan sular dereye ulaşabilse sıkıntı olmayacak.

Sonuç bu…

Görmüş olduğunuz yer ana yol, yolun üzerinde çok sayıda su tahliye ızgaraları bulunmakta.

Ancak ızgaraların içine su gidemiyor…

Bodrum Belediyesi personeli şiddetli yağmura rağmen yol üzerindeki ızgara demirleri kaldırarak suyun tahliyesini sağlamıştır.Keşke …..

Fotoğraflardan anlaşılacağı gibi, felaket biziz, yağmur değil,suçlu derelerde değil.Yok suçlu aramıyoruz diyoruz ya tamam aramayalım,arayacağımız ,çözümü gerçekleştirebilecek yetkin kişileri göreve getirelim.

Kaleme aldığım, Bodrum’da yaşanan sel olayından bir örnektir, basit önlemi almış olsak, en azından bir eksik kalırdı. Ve enerjimizi diğer yerlerde harcayabilirdik.

Gayret Bizden, Gerisi ….

One Reply to “Suçlu Yağmur mu?

  1. Sevgili kardeşim,sen yazdın sen dinledin.aksi olsa idi daha evvel uyardığın gibi bu felaket olmazdı.dediğin gibi.konuşabilmek içinde bir yerlerin oynaması gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
“Komşularımız olmasaydı ben şu an hayatta değildim

Bodrum’da yaşanan yoğun yağışta Söğütlü deresinde sele kapılan kadın yaklaşık 300-350 metre sürüklendi. Talihsiz kadını sel sularından komşuları çekip aldı....

Kapat