Güncel Haber

Açıkgöz “Bodrum imar müdürü yasaya aykırı müdürlük yapıyor”

 

Bodrum Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Avukat Şakir Açıkgöz, bir basın açıklaması yaparak Bodrum Belediyesi’ni sert sözlerle eleştirdi.

Bodrum Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Avukat Şakir Açıkgöz, Bodrum Belediyesi’nde imar müdürünün yasaya aykırı olarak görev yaptığını ifade ederek “İçişleri Bakanlığı sözleşmeli imar müdürünün çalıştırılmasının 657 sayılı yasaya aykırı olması nedeniyle Belediye başkanı ve İmar Müdürü hakkında soruşturma izni vermiştir. Soruşturma iznine karşı Bodrum Belediye Başkanlığı Danıştay Başkanlığı’na itiraz etmiş, ancak itirazları reddedilmiştir. Ancak, tüm bunlara rağmen sözleşmeli imar müdürü yasaya aykırı olarak hala görevdedir” dedi.

Bugün Adliye Kavşağındaki ofisinde bir açıklama yapan Açıkgöz, yaşanan sel felaketinden dolayı da tüm Bodrum’a geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, Bodrum’un Venedik’e döndüğünü dile getirip, mecliste altyapı sorununu defalarca gündeme getirmelerine rağmen sorunların çözümü noktasında hiçbir girişimde bulunumadığını belirterek şöyle konuştu;

“Dünkü sel felaketi ile ilgili Bodrum’a ve Bodrumlu hemşerilerimize geçmiş olsun diyorum. Ancak şunu söylemeliyim ki, Belediye meclisinde defalarca altyapı sorunu çözülmeli dediğimizde, Yetki Büyükşehirde diye geçiştirilmiş olup, üç gün önce meydana gelen felaketi de Allah’a, doğaya yükleyip geçiştiremeyiz. Sorun, sorumlular ve kusurlular tespit edilmelidir. Ve bir çözüm bulunmalıdır artık. Bodrum Belediyesi’nde muhalefette kalan meclis üyeleri olarak, yıllardır alt yapı sorununa çözüm getirilmesi için sorular sorduk, önerilerde bulunduk, alt yapı sorunu artık bir çözüme kavuşturulsun diye. Ancak sayın Kocadon yetki Muğla Büyükşehirde ve DSİ’de diyerek suçluyu bulmuş, sorunun üstünü örtmeye çalışmıştır.

Büyükşehir Belediyesi ile Bodrum Belediyesi arasındaki kısır çekişmelerin ceremesine, ağır sonuçlarına Bodrum halkı katlanmak zorunda değildir. Alt yapı sorunu Bodrumun kanayan yarasıdır. Bu sorun yeni bir sorun değildir. Her seçim öncesi, Belediye başkan adayları alt yapı sorununu çözeceğiz diyorlar, ilk vaatleri bu oluyor. Soruyorum neyi çözdünüz? Bu yara artık sarılmak zorundadır. Gereken çalışmalar yapılmadığından bu felaket meydana gelmiştir.

Bodrum Belediyesi yetki bizde değil diye bu sorumluluktan kurtulamaz. Yetki sizde değilse de, sorumluluk ve görev sizdedir. Alt yapı sorunu her geçen yıl daha da büyümektedir. Bu sorunun çözümü için, Çevre ve Şehircilik bakanlığı ile, Muğla Büyükşehir, Devlet Su İşleri gibi kurumlarla gerekli görüşme ve koordinasyonlar sağlanarak, alt yapı sorununa bir son verilmelidir.”

GONDOL ALINMASINI ÖNERECEĞİM

Önümüzdeki meclis toplantısında, sel felaketinin nedenlerinin ve çözümlerin araştırılması ve tespiti için meclise önerge sunacağını anlatan Av. Şakir Açıkgöz, vatandaşlara hukuki önerilerde de bulunarak konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugüne kadar hiçbir önergeyi kabul etmeyen Sayın Belediye Meclisi bu önergeyi kabul eder umarım. Bu önerge de yetki bizde değil diye kabul edilmezse, o halde Bodrum’u yönetenlerin amacının Bodrum’u Venedik gibi yapmak olduğunu düşüneceğimi. O halde yağmur yağdığında kullanılmak üzere Gondol alınmasını önereceğim, herkes gördü Bodrum’un Venedik’e döndüğünü. İş yerinde evrakları sel baskınında zarar gören, kaybolan iş yeri sahipleri, İleride mağduriyet yaşamamaları için, Türk Ticaret Kanunun 82/7.maddesine göre, Bodrum Asliye Hukuk Mahkemesine hasımsız olarak başvurarak, Kaybolan belgeleri ile ilgili Zayi belgesi alsınlar. Burada kesin süre evrakların kaybolduğunu öğrenmesinden itibaren 15 gündür. Bu süreye dikkat etsinler. Sel felaketin bir kaynağı da çarpık yapılaşma ve imardır.”

İMAR MÜDÜRÜ YASAYA AYKIRI OLARAK HALA MÜDÜRLÜK YAPMAKTADIR!

Bodrum Belediyesi’nde imar müdürünün yasaya aykırı olarak müdürlük yaptığını ifade eden Açıkgöz, konuyla ilgili İçişleri Bakanlığının soruşturma izni verdiğini de hatırlatarak şunları dile getirdi:

“Kapatılan Belde Belediyelerinde kadrolu, 11 tane Bodrum’u bilen imar müdür varken, Bodrum Belediyesi bu on bir belediyenin imar müdürlerini hiçe sayarak, 657 sayılı yasanın 86. ve 4. üncü maddesi ile anılan 2. Maddesine aykırı şekilde neden sözleşmeli İmar müdürü çalıştırılmaktadır diyerek itiraz ettik ve uyarılarda bulunduk. Uyarılarımız dikkate alınmayınca, İçişleri Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunduk. İçişleri Bakanlığı sözleşmeli imar müdürünün çalıştırılmasının 657 sayılı yasaya aykırı olması nedeniyle Belediye başkanı ve İmar Müdürü hakkında soruşturma izni vermiştir. Soruşturma iznine karşı Bodrum Belediye başkanlığı Danıştay başkanlığına itiraz etmiş, ancak itirazları reddedilmiştir. Ancak, tüm bunlara rağmen sözleşmeli imar müdürü yasaya aykırı olarak hala görevdedir. Burada önem arz eden bir konu da İmar müdürüne ücret ödenmediği hususudur. Danıştay kararında karşı oy kullanan üye hakim, İmar müdürü maaş ve parasal haklarını almadığından kamu zararı oluşmamıştır demiş. Buna kim inanır? Yasaya aykırı olarak İmar müdürlüğü yapan imar müdürünün encümen toplantısına katılması da yasaya aykırıdır. Bana göre İmar müdürün katıldığı encümen kararları da hukuki dayanaktan yoksundur” dedi.

BODRUM RANTİYECİLERE KURBAN EDİLDİ!

Bodrum’un son 4 yılda rantiyecilere kurban edildiğini de iddia eden Açıkgöz, açıklamasını şu sözlerle noktaladı:

“Yasa koyucunun İmar ve Şehircilik müdürünün Kadrolu olmasını istemesindeki gerekçe; İmar müdürünün 657 sayılı yasaya tabi olarak güvencede olması, Başkan veya diğer yöneticilerin etkisi ve baskısı altında kalmadan görevini yerine getirmesidir. İmar müdürü sözleşmeli olması durumunda bir güvencesi yoktur, güvencesi Belediye başkanının iki dudağı arasındadır. Bodrum’un son dört yılına baktığımızda, en fazla bu dönemde Bodrumun rantiyecilere kurban edildiğini göreceğiz. Bodrum’u kadrolu imar müdürü kurban eder mi? Çok zor. Bunun için sözleşmeli imar müdürü olmalı, rantiyecilerle birlikte hareket etmemelidir. İmar müdürünün bir ön önce görevine son verilmelidir. Allah Bodrum’u daha büyük felaketlerden, afetlerdan korusun. Tekrardan Bodrum Halkına geçmiş olsun dileklerimi sunarım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Kos Adası iki günlük bisiklet turu

BBK Bodrum Bisiklet Kulübü'nün organize ettiği bir gece konaklamalı, Kos Adası iki günlük bisiklet turu 16-17 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek......

Kapat