Güncel Haber Yazarlar

“Ayinesi İştir Kişinin”

 

Olmadığımız bir zamanda Bodrum”da tam anlamıyla bir felaket yaşanmış. Konu hakkında herkes bir şeyler söylemiş ama söyleyenlerin tek haklı olanı elbette mağduriyeti dibine dek yaşayan halkımız.

Bir şeyler söyleyenlerin en gür seslileri de, bu kentin hizmet yaşamının   düzenlenmesinin    başında olanlar elbet ve özellikle belediye başkanı.Aleyhinde oluşanların aykırılığı hemen halka, kinaye aracılığı ile büyük kente ve belli belirsiz de hükümete yükleniyor.

Öncelikle söylemem gerek, CHP   ye  ve  , hatta kerhen belediye başkanına oy vermiş kimse “felaket tellallığı” yapmaz yapanı da onaylamaz, diklenir. Yönetenler, narsist öğretinin  ön belirtilerinden   yansıtma eylemine baş vururken  çok  dikkatli olmalıdır. Yansıtmaya bilinçsizce ve gerçek dışı baş vurulursa sonradan, “önceki yenen hurmalar” haline gelebilir.  Yönetim işini iyi yaptığına inanlar çıkar halkın karşısın “özür dileme” erdemini gerçekleştirir.

Psikolojinin konusu olan yansıtma olayı da böylece tasfiye edilmiş olur. Aslında bu sokak v.s düzenlemelerini kimin zamanında yoğunluk kazanmışsa sorumlunun onun olması konusunda kuşku duyulmamalıdır diye değerlendiriyoruz.

Konu hakkında şimdilik konuşmayı da yazmayı da erteliyorum. Devamı gelecek  sayılarda…

Bu yazıda sözü, 60 yıl önce Adana Erkek Lisesini bitirme sınavında bana Edebiyat-Kompozisyondan  10 numara kazandıran, Tanzimat Edebiyatının kurucularından Ziya Paşa”ya  (1825-188o)  devredeceğim. (Bu onun dışında iki tane daha vardı söylemesi ayıp, Felsefe-sosyoloji mantık ve tarih…. )

Neler söylemiş,  neler! Şahane beyitler tanımlamalarla süslenmiş.!!!

“Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.”

Kişinin yaptığını gösteren aynadır.  Lafa gerek yok. Şahsın akıl derecesi yaptığı işte görünür.

“Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.”

Yani nasihat ile yola gelmeyeni azarlamalı, bundan anlamayanı dayak ile yola getirmeli.

Bizim de halkımızın da dayakla işi olamaz Gereğini zaten doğa yerine getirdi.

“Bi baht olanın bağına bir katresi düşmez, Baran yerine dürrü Güher yağsa semadan.”

Talihi olmayanın bağına, gökten yağmur yerine inci tanesi yağsa bir tanesi düşmez.”

Bi baht olan Bodrum’umuz eyvah ki eyvah!

İç bade güzel sev var ise akl-u şuurun, Dünya var imiş ya-ki yoğ imiş ne umurun.”

Aklın fikrin var ise şarap iç, güzel sev. Dünya dertleri varmış, ya da yokmuş aldırış etme, gününü gün et. Dünya yerine Bodrum deyip halkın ve okurumuzun onayına sunuyorum…

“Yıldız arayıp gökte nice turfa müneccim, Gaflet ile görmez kuyuyu reh rüzgarında”

İşe yaramaz gökbilimci gaflete dalarak gökteki yıldızları incelerken yolunun üzerindeki  kuyuyu görmez. Sanki günümüz ortamında Muğla geneline seslenmiş.

“Erbab-ı kemali çıkmaz nakıs olanlar, Rencide  olur dide-i huffaş ziyadan.”

Yarasının gözü güneş ışığından, aydınlıktan nasıl rahatsız olursa, eksiği olanlar cahil olanlar da  olgun ve bilgili insanlardan hoşnutsuz olur, onları çekemezler.

“Onlar ki verir laf ile Dünyaya nizamat, Bin türlü teseyyüp bulunur hanelerinde.”

Onlar ki Dünyayı sözleriyle düzene sokmak isterler, oysa evlerine bakın, bin türlü aymazlık ve düzensizlik görürsünüz. Belediye başkanı adayı olmak için iki gün önce istifa edeni tanımlıyor gibi…

“İkbal için  ahbab-ı siyaset yeni çıktı, Bilmezdik evvel bu dirayet yeni   çıktı.”

Yükselip iyi bir makama gelmek için dostları çekiştirmek yeni çıktı, önceleri bilmezdik bu beceri yeni çıktı.

CHP Büyükşehir aday adayları, Ziya Paşa’ya kulak verirseniz karlı çıkarsını. Halk her şeyi anlama yeteneğine sahip. Bunu bilen Paşa da sanki sizlere sesleniyor.

Zevk ile yazdık…. SUNULUR!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Şahbaz İstifa Etti…

İYİ Parti Bodrum Kurucu İlçe Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Bodrum Belediyesi Meclis Aday...

Kapat