Güncel Haber

Halikarnas Balıkçısına “herif” dedi,tepki aldı

 

Bodrum Kent Konseyi, Bodrum Halikarnas Balıkçısı Forumu, bir basın açıklaması yaparak Jeolog Prof. Dr. Celal Şengör’ün ilçede verdiği konferansta Halikarnas Balıkçısına “herif” diyerek, seviyesiz bir üslup, mimik ve jestlerle küçümsediğini iddia ederek tepki gösterdi.

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle, Akdeniz Ülkeleri Akademisi (AKADEMİA) Vakfı bünyesinde bulunan Herodotos Tarih Araştırmaları Merkezi’nin “Tarih Konferansları” dizisi içinde Prof. Dr. Celal Şengör, Herodot Kültür Merkezi’nde hafta sonu bir konferans vermişti.

Bodrum Kent Konseyi, Bodrum Halikarnas Balıkçısı Forumu, Şengör’ün konferansta Cevat Şakir Kabaağaçlı hakkında seviyesiz bir üslup kullandığını iddia ederek “Balıkçı hakkındaki üslubunuz için özür dilemenizi bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

“Sayın Celal Şengör’e açık mektup” cümlesiyle başlayan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bodrum’da geçtiğimiz günlerde AKADEMİA Vakfı tarafından düzenlenen “Coğrafya ve İyonya’da Uygarlığın Doğuşu” konulu konferansınıza Bodrum’lular olarak büyük ilgi gösterdik ve salonu dolduracak bir kalabalıkla katıldık. Konuşmanızda Thales ve Aneksimendros’dan başlayarak “özgür düşünceyi” vurguladınız. Ancak konuşmanızı, savunduğunuz “özgür düşünce” ile çelişerek, Halikarnas Balıkçısı’nın özgür düşüncesini küçümseyerek ve Balıkçı’yı aşağılayarak bitirdiniz

Halikarnas Balıkçısı Bodrumlular için çok değerlidir. Halikarnas Balıkçısı bu topraklarda yetişmiş dünya çapında bir yazar, şair, çizer ve düşün insanıdır. Sadece düşün insanı olarak kalmamış yaşadığı coğrafya ve ülkesi ile bütünleşerek değerler üretmiş, bölge ve ülke kültürüne, doğasına, turizmine ve ekonomisine çok önemli katkılar yapmıştır. Biz Bodrumlular, denizciler, çevreciler, turizmciler Balıkçı’yı bu nedenle sever ve sayarız.

Halikarnas Balıkçısı yedi dilde okuryazardır. Batı tarafından yaygın kabul gören ve dayatılan, uygarlığın kökeninin sadece Yunan Kültürü olduğu tezine karşı “Anadolu Uygarlığı” tezini geliştirmiştir. Tarihi olarak Yunan site devletlerinden önce Anadolu’da yaşayan Luviler, Hattiler, Hititler, Karya ve Likyalılar ile uygarlığın başladığı ve Anadolu’nun uygarlığın beşiği olduğu tezini savunmuştur.

Halikarnas Balıkçısı Robert Kolej mezunudur; Oxford Üniversitesi’nde eğitim almıştır. Eğitimli ve 7 dilde okuyup araştırma yapabilen bir aydının birikimini yok sayabilir, görüşlerine katılmayabilirsiniz. Ama bunu Balıkçıya “herif” diyerek seviyesiz bir üslupla, mimik ve jestlerinizle küçümseyerek yapmamalısınız. Sokak kavgası, ağız dalaşı yapmıyorsunuz, sadece Balıkçıyı değil herhangi bir insanı, aşağılayan bir üslupla eleştirmek bir aydına, bilim insanına yakışmaz. “Özgür düşünceyi” savunduğunuz bir konuşmanın sonunda Balıkçı’yı özgür düşüncesinden ötürü yargıladınız, infaz ettiniz ve aşağıladınız.

Bu nedenle biz Bodrumlular sizi kınıyor ve Balıkçı hakkındaki üslubunuz için özür dilemenizi bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Onarım ve  yenileme çalışmaları devam ediyor.

Bodrum Belediyesi ekipleri tarafından yürütülen Bodrum merkezde bulunan farklı cadde ve sokaklardaki yol, kaldırım, zemin ve yağmur suyu hatları bakım,...

Kapat