Güncel Haber Mustafa Gündoğ Yazarlar

Seçim Pazarı…

 

“Mart ayı, dert ayı” diye anılır hep, odun, kömür biter, tekrar alsan bir türlü, almasan başka türlü. Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır. Mart bitse bahar gelecek beklentisi, varlıklı olmayanlara bir umuttu hep.

 

Sıkıntılıdır Mart ayı

Halen beş yılda bir umutlarımızın bahara dönüşmesini bekleriz. Her yerel seçim umudumuz oldu ama, umduğumuz olmadı. Yani Mart hep kazma kürek yaktırdı bize.

Bu Mart’ ta kazma kürek yakılır mı bilemem ama, umutlarımızın yanacağı kesin.

Yapacak bir şey var mı…

Elbette var, hiçbir şey seçeneksiz değildir.

Siyasi partiler, anketlerle nabzımızı tutuyorlar, nabza nasıl bakıyorlarsa. Bizim Kayserilinin anasını boyayıp babasıyla tekrar everdiği gibi, eskiyi, yeniyi, iş bileni bilmeyeni, allayıp pullayıp önümüze koyarak demokrasi abidesi kesiliyorlar.

Siyasette, ortak çıkarlar doğrultusunda değişik yol ve yöntemler izlenebilir. Ana ilkelerinizden ödün vermeden, toplumsal çıkarlar gözetilerek pazarlık yapabilirsiniz. (Ana ilkelerinize yakın partilerle)

Ankara Belediyesi AKP’nin elinden alınırsa Ülke kurtulur, İstanbul Belediyesi alınırsa şu olur hesapları, beraberinde hesapsızlığı getirir.

Neden mi…

Bakın hesaplara, Ankara’da kimin adaylığı konuşuluyor, konuşulan aday ben CHP’liyim diyor mu? Hayır demiyor, demediği gibi, “Hadi çabuk karar verin, işim var gücüm var.” diyor. Çocukların oyuncağı aralarında çekiştirmesi gibi, CHP ve İYİ Parti aynı adayı “o benim ,hayır benim” gibisinde çekiştiriyor. Arada oyuncakta konuşuyor. Secimden sonra kimin kiminle oynadığı meydana çıkacak.

Yerel seçimlerde pazarlığını CHP kiminle yapıyor…

Yeni kurulmuş, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Genel Seçimlere giremeyecek bir partiyle ve bu parti CHP’nin sayesinde siyaset arenasında yerini bulmuş, meclise girebilmiştir. İYİ Parti şunu demiyor, “Evet, siz bize çok fedakarlık yaptınız, sıra bizde ve biz gereğini yapacağız.”

95 Yıllık CHP, dün kurulmuş, çıkış yeri MHP olan ve manifestosunda “Ne o, ne o.” yerine, “Hem ondan, hem bundan.” mantığının yer aldığı, ekonomide liberal, aynı zamanda muhafazakar, etnik milliyetçi ve birazda sosyal demokrat söylemi olan, bir parti ile dirsek temasında. Mevcut varlığı CHP’nin varlığından kaynaklanmasına rağmen, CHP, varlığım varlığına armağan olsun görüntüsü vermektedir.

Geçmiş insanın önüne gelir hep, daha dün demokrasi adına, milletvekili olabilmesi için yasa değişikliğine evet denilerek, meclise girmesi sağlanan ve şimdi Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’a karşı mücadele verirken, kendine yeni rakipler yaratma hevesinden vazgeçmelidir CHP.

Muğla’da neler oluyor…

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayını belirledi. Nasıl belirlendiği macera, heyecan, aksiyon dolu. CHP Genel Merkezi ince eledi, sık dokudu, elek altını bırakıp, elek üstününü önümüze koydu. Uğraş dur, çalışıyla çırpısıyla, taşıyla, toprağıyla.

Aday belirlendi, şimdide belirlediğim adaya seçimi nasıl kazandırırım çabasına düşen CHP Genel Merkezi bilmediğimiz, belki de detaylarını hiç bilemeyeceğimiz, pazarlıkların içerisinde olduğu duyumlarını alıyorum.

Belirlenen aday dışında herhangi bir adayın, seçilme riski yokken, neden böyle bir yola girdiğini anlamak zor.

Peki…

Mehmet Kocadon ne olacak CHP vazgeçer mi halen Bodrum Belediye Başkanlığını yürüten partilisinden. Hayır vazgeçmez. Ne olur? Olacak şu; Mehmet Kocadon’a “Bodrum Belediye Başkanlığına devam et biz senden memnunuz denilecek.”  (Osman Gürün Onay Verirse).

Kocadon bunu kabul eder mi? Tekrar söylüyorum, benim bildiğim Mehmet Kocadon bunu kabul etmez. Kabul etmediğinde, CHP, Bodrum’da İYİ Parti adayı destekleme kararı alır mı? Alabilir, olasılık dahilindedir.

Zurnanın zırt dediği yer …

Mehmet Kocadon, son dakikaya kadar Büyükşehir adaylığı için direnecek ve hazırladığı raporu sayın Kılıdaroğlu’na sunacak. Bodrum adaylığı teklifini kabul etmeyip, kendi menziline doğru yol alacak ve attığı her adımı meşrulaştırıp, mağdur olarak muhtemel bağımsız aday olacak.

Durun daha bitmedi…

İYİ Patinin Muğla’da CHP’yi desteklemesi için çalışılıyor. “Fethiye ve Bodrum pazarlık konusu mu ediliyor.” sorusu geliyor insanın aklına.

Bodrum İYİ Parti İlçe başkanı ve Fethiye İYİ Partili Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Mehmet Kocadon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olursa tam destek vereceğiz.” açıklaması yapmadılar mı, yaptılar. Kocadon bağımsız aday olursa destek verecekler mi? Bana göre söz ağızdan çıkar. Vermezlerse topluma olan inandırıcılıklarını kaybederler.

Peki CHP, İYİ Partiden Muğla yerelde destek sözü alırsa ve İYİ Parti tabanı buna uymazsa neler yaşanır.

Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediye Başkan adaylığı için bağımsız aday hazırlıkları var diye yazdığımda bazı arkadaşlar, “Algı yaratıyorsun, CHP çok büyük farkla seçimi kazanacak.” diyerek sitem ettiler, umarım öyle olur ama,

HANGİ ADAYLA……

.

One Reply to “Seçim Pazarı…

  1. Mustafa,öyle bir yazdınki AKP haricinde bütün partilerin kaos içinde olduğunu anladım.bende soruyorum hangi adaylarla.mehmet Kocadon a gelince,önünde sadece bir seçenek var.efe olmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Burhanettin Tekdağ Yıl Sonu Kupası yat yarışları yapıldı

MUĞLA (AA) - Marmaris Uluslararası Yat Kulübü (MIYC) tarafından düzenlenen Burhanettin Tekdağ Yıl Sonu Kupası yarışları sona erdi. Marmaris Körfezi'nde 20 yat...

Kapat