Güncel Haber

Bodrum’dan Darbe Gecesini Konuta Etmiş

 

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 137 sanık hakkında verilen hükmün gerekçeli kararında, o tarihte Bodrum’da olan dönemin Bornova 2. Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Semih Okyar’ın habercisi Emre Ev’in, komutanından aldığı emirleri yerine getirerek o gece “adeta bir lider gibi” hareket ettiği vurgulandı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi 137 sanık hakkında verdiği 7 yıl 6 ay ila ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen mahkumiyet kararının gerekçesini tamamladı. Bin 893 sayfalık kararda, 15 Temmuz günü İzmir’deki askeri birliklerde cereyan eden olaylar, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) yapılanması, örgütün orduya sızma yöntemi, sanıkların savunmaları, aldıkları ceza ve bunun gerekçelerine yer verildi.

Bornova 2. Jandarma Komando Tugay Komutanlığında o gece yaşanan olayların da hatırlatıldığı gerekçeli kararda, 15 Temmuz 2016’da Bodrum’da ailesinin yanında olan Okyar’ın, habercisi er Emre Ev, asteğmen İdris Adam ve yüzbaşı Muhammet Okur ile ayrı ayrı yaptığı telefon görüşmeleriyle verdiği emirle darbe girişiminin başarısız olmasındaki rolü hatırlatıldı.

Gerekçeli kararda, Okyar’ın, tugaydaki tüm araçlar ve cephaneliğin anahtarlarının toplatılıp, toprağın altına saklanarak muhafaza altına alınması emrini verdiği ayrıca astsubay Yusuf Özgül, uzman çavuş İlyas Mapçı ve Emre Ev’in, Okyar’dan aldığı emirle koğuşlarda yatan askerleri uyandırıp birlik dışına çıkarılması görevinde bulunduğuna vurgu yapıldı.

Kararda, “Okyar’ın habercisi Ev’i tekrar arayarak ‘orada bulunanların bir kalkışma içerisinde olduklarını, onların emirlerine kesinlikle uymamasını, onlardan uzak durmasını, odasını kimseye açmamasını, makam katındaki silahlığı kilitlemesini, gerekirse karşı koymasını, silahını ve telsizini muhafaza altına almasını’ emretmiştir.” beyanına dikkat çekilerek, Okyar’dan aldığı emirleri yerine getiren er Ev’in “adeta bir lider gibi” hareket ettiği vurgulandı.

Mapçı’nın tugaydaki “kobra” diye tabir edilen ve kontakla çalışan 4 aracın kullanılmasını engellemek için anahtarları alınan diğer araçları, “kobra”ların önüne çektiğinin anlatıldığı kararda, Okyar’ın, “(Tugaydaki FETÖ mensuplarını kastederek) İçeride hainlik var, kışlaya kimse sakın gitmesin, şu anda kışlada bulunanlar da orayı terk etmediği müddetçe bu hainliğin içinde olacaklar.” emri anımsatıldı.

Okyar’ın gece boyunca Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve dönemin İzmir İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit’le sürekli irtibatta olduğuna işaret edilen kararda, şu ifadeler yer aldı: 

“Semih Okyar, asteğmen İdris Adam’ın kendisi ile irtibata geçmiş olduğuna sevinerek, ona, darbe
yapıldığını ve kurmay başkan yarbay Bu¨lent Eryılmaz’ın darbeci olduğunu ifade etmiştir. Okyar, silahlığı kilitlemesini, oradan ayrılarak habercisi er Emre Ev’i bulmasını ve onun yanına gitmesini istemiş, ayrıca da ‘Yarbay Bülent ve onunla birlikte hareket edenlerden herhangi biri size yaklaşır ise kafasına sıkın’ şeklinde emir
vermiştir.”

Darbe karşıtı komutanlar ve er Ev’in koordinesinde ormanlık araziden geçirilen 157 erin, tugayı çevreleyen tel örgu¨ler kesilerek açılan çıkıştan kışla dışına çıkarılarak kum ocağına intikal ettirildiğine dikkat çekilen kararda, eski yarbay Eryılmaz’ın “Askerleri birliğe geri getirin” emrine rağmen, Okyar’ın “askerleri kesinlikle geri götürmemeleri” emrine uyularak sabaha kadar erlerin, güvenli bir şekilde kum ocağında bekletildiğine dikkat çekildi.

Eryılmaz’ın saat 02.07’de aradığı Okyar’a hitaben “Sana emrediyorum, suratle buraya geleceksin,
askerleri de buraya göndereceksin, uzmanların da kışlaya gelmesi için telefon edeceksin.” demesine rağmen Okyar’ın dik duruş sergileyip darbe karşıtı emirler vererek, darbe girişiminde “etkin rol” oynadığına kanaat getirilen Eryılmaz’ın emniyet mensuplarınca gözaltına alınmasındaki rolünün altı çizildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
44 kaçak göçmenle 3 organizatör şüphelisi yakalandı.

Bodrum Yalıkavak açıklarındaki bir yelkenli teknede, 44 kaçak göçmenle 3 organizatör şüphelisi yakalandı. Yalıkavak Mahallesi açıklarında dün (salı) 23.30 sıralarında...

Kapat