Güncel Haber

CHP belediye meclis üyelerini nasıl Belirleyecek

 

CHP’de belediye ve il genel meclis üyeliklerinin belirlenmesiyle ilgili yöntem belli oldu. 

Genel merkezin İl Başkanlıklarına gönderdiği yazıda, belediye meclis listelerinin fermuar sistemi yöntemiyle oluşturulacağı ve 12-13 Ocak tarihlerinde talep edilen yerlerde eğilim yoklaması yapılacağı belirtildi. Yazıda, “Merkez Yönetim Kurulunun 17.12.2018 tarihinde aldığı karar uyarınca belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için talep edilen yerlerde 12-13 Ocak tarihlerinde eğitim yoklaması yapılacaktır” deniliyor. İl Genel Meclisi Üyelikleri için fermuar sisteminin uygulanmayacağı, belediye meclis üyeliklerinde ise fermuar sisteminin uygulanılacağının belirtildiği yazıda, tek sıraların genel merkez kontenjanı olarak ayrılacağı belirtiliyor. 

CHP Bodrum İlçe Başkanlığı en baştan itibaren ön seçim kararı aldığı için eğilim yoklaması yapılacak yerler arasında yer alıyor. Şimdi merak edilen konu eğilim yoklamasının yönteminin nasıl olacağı. Her beldede ayrı oylama yapılması fikrine aday adaylarının büyük çoğunluğu karşı çıkarken, ilçe yönetiminin de aday adaylarından sonuçlara rıza göstereceklerine ilişkin taahhüt yazısı alarak, tek merkezde eğilim yoklaması yapılmasına sıcak baktığı öğrenildi. 

Meclis üyelerinin tüm Bodrum’a hizmet edeceği ve bu nedenle muhtar azalığı gibi her mahallede ayrı yoklama yapılmasının sakıncalı olacağını savunanlar, eğilim yoklamasının sonuçlarına herkesin saygı göstermesi gerektiğini ifade ettiler. 

CHP tüzüğü gereği, kadın ve gençlik kotasının eksik kalması halinde genel merkez kontenjanından tamamlanmasının öngörüldüğü eğilim yoklamasına, Bodrum CHP’den 82 kişinin katılması bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul Üniversitesi’ne konuk olacak.

Kadınlar Basketbol Süper Ligi'ndeki ilk sezonunda oynadığı 9 maçı kaybedip son sıraya demir atan Kırçiçeği Bodrum, yarın kendisi gibi galibiyeti...

Kapat