Güncel Haber

“Bodrum, Kaderine Razı mı?

 

2019 yerel seçimleri öncesinde belediye başkan adayının kim olacağı konusunda belirsizlik yaşanan Bodrum CHP’de, başkan adayının eğilim yoklaması ile belirlenmesi talebiyle başlatılan imza kampanyası beklenen ilgiyi görmedi. 

8 belediye başkan aday adayının bulunduğu Bodrum CHP’de, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Mehmet Kocadon’un yeniden Bodrum Belediye Başkanlığı için adının geçmesi üzerine örgütte tartışmalar yaşanmaya başlamıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen aday adayları ve ilçe başkanının, içlerinden birinin aday gösterilmesi talebinde bulundukları öğrenilmişti. 

CHP Bodrum Belediye Başkanının eğilim yoklamasıyla belirlenmesi talebiyle geçtiğimiz pazar günü change.org web sitesinde başlatılan imza kampanyasında ulaşılan imza sayısı ise şaşkınlık yarattı. Yarımada’da 6.000 üyesi,400 delegesi, 100’e yakın meclis adayı bulunan CHP’de, kampanyaya 350 kişinin imza vermesi tabanın partiye küskün olduğu yorumlarına neden oldu. 

Aynı zamanda CHP’den Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı da olan Kent Tv’de yayınlanan Açık Görüş programının yapımcı-sunucusu Ayhan Ongun, www.kenttv.net’teki köşesinde önceki gün konuyla ilgili bir köşe yazısı kaleme aldı. “Bodrum Kaderine Razı mı?” başlıklı yazısında yaşanan süreci değerlendiren Ongun’un oldukça ilgi gören yazısını aşağıda okuyabilirsiniz… 

“BODRUM, KADERİNE RAZI MI? 

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Bodrum Belediye Başkan adayının kim olacağı konusu CHP’de sorun olmaya devam ediyor. 

Şu ana kadar İYİ Parti’de Mehmet Tosun ve Vatan Partisinde Şeref Bozkurt’un adaylıkları kesinleşti. 

AK Parti’de üç aday adayı arasında bu günlerde bir tercih yapılması bekleniyor. 

CHP’de ise 8 aday adayı Genel Merkezin alacağı kararı bekliyorlar. 

Bilindiği üzere mevcut belediye başkanı Mehmet Kocadon, Büyükşehir yasası çıktıktan hemen sonra hedefinin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı olduğunu ifade etmiş ve sonuçta aday adaylığını resmen açıklamıştı. 

Kocadon’un “kesinlikle Bodrum’u düşünmüyorum” şeklindeki görüşlerini defalarca tekrarlamasının ardından, örgüt içerisinden 8 kişi aday adaylığı başvurusu yapmıştı. 

Bu aday adayları için sandık mı konulacak, merkez ataması mı yapılacak diye beklenirken, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Osman Gürün, genel merkez tarafından ilan edildi. 

Bu durumu kabullenemeyen Kocadon ve ekibi, ilçeleri gezerek hazırladıkları bir raporu Ankara’ya ilettiler. Bu raporda Osman Gürün’le Büyükşehir’in alınmayacağının iddia edildiği belirtiliyordu. 

Geçtiğimiz günlerde önce Mehmet Kocadon’la ardından İlçe başkanı ve 8 aday adayıyla Ankara’da görüşen Kılıçdaroğlu, Bodrum için Kocadon’un adaylığını düşündüklerini, aksi halde Muğla’yı riske edeceklerini söyler. 

İlçe Başkanı ve kimi aday adaylarının itirazları üzerine, bu konuyu bölge milletvekilleri ve Osman Gürün’le de konuştuktan sonra yeniden değerlendireceklerini söyleyen Genel Başkan, 18 Aralık Parti Meclisi toplantısının gündemine Bodrum’u almadı. 

Tüm bu gelişmelerden yeterince bilgi sahibi olmayan kamuoyunu bilgilendirmek için İlçe Başkanı tarafından 8 aday adayının da hazır bulunduğu bir basın toplantısı yapıldı. 

O toplantıda konuşulanlardan; ilçe başkanı da, aday adayları da sanki çıkacak sonuca razıymış gibi bir intiba oluştu. 

Belediye Meclisi aday adayı olmam bir yana gazeteci kimliğimle yaptığım konuşmada, “Genel Merkezin doğru bilgilendirilmediğini, söylenenin aksine asıl Kocadon’un adaylığında seçimlerin kaybedileceğini, kaldı ki Kocadon’un aday gösterilmesinin hem aday adaylarının hakkını gaspetmek, hem de 5 yıl boyunca kavga ettiği Osman Gürün ile birlikte yeniden Bodrum Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmesinin Bodrum halkına anlatılamaz bir durum olduğunu” anlatmıştım. 

“Böyle bir yanlış kararın düzeltilmesi için henüz geç olmadığını, İlçe yönetimi ve aday adaylarının çözümü Ankara’da değil, Bodrum halkında, kendi örgütünde aramasını söylediğim konuşmada, örgütün direnme hakkı olduğunu, Genel Merkezin de buna seyirci kalamayacağını” belirtmiştim. 

Bu toplantının yapılmasının üzerinden bir hafta geçmesine karşın, sosyal medyada paylaşılan bir imza kampanyasının dışında bir tepki henüz örgütlenebilmiş değil. 

Kendi örgütünü arkasına almak yerine, farklı kanallardan başkan ve adamlarına ulaşmaya çalışmanın sonuç getirmeyeceğini sanırım aday adayları henüz fark edebilmiş değiller. 

Örgütün gücüne güvenmeyenler hiçbir zaman başarılı olamazlar. 

Kendilerine güvenilmediğinin farkında olan parti tabanı da sanırım bu nedenledir ki imza kampanyasına da pek ilgi göstermedi. 5 gündür devam eden kampanyada 6 bine yakın üyesi olan CHP’de imza sayısı henüz 500’e bile ulaşmadı. 

Öte yandan 82 meclis üyesi aday adayından da tek ses yok. 

Mehmet Kocadon’un şahsına söyleyecek sözümüz yok. 

Bizim itirazımız, yönetim tarzına, siyasi duruşuna. Daha doğrusu siyasi duruşunun olmayışına. 

Tüm kamuoyu araştırmalarında İyi Parti adayı Mehmet Tosun; Kocadon’un önünde görünürken, ilçe başkanı da basın açıklamasında hangi aday olursa olsun CHP’nin yüzde 56 oyunun garanti olduğunu söylüyorsa, genel merkezin Kocadon ısrarı niye? 

Kaldı ki; Muğla’da aday çıkarmayarak CHP’yi destekleyeceğini açıklayan İYİ Parti ile ilçeler düzeyinde ittifak görüşmeleri sürüyor. 

Genel Başkan’ın Kocadon tezini güçlendirmek için Bodrum’dan giden aday adaylarına “İYİ Parti Bodrum’da aday çıkarmayacak” demesini de doğrusu anlamak mümkün değil. 

Genel Merkez, Kocadon’un bir başka partiden ya da bağımsız aday olarak CHP’nin Muğla’da seçim kaybedebileceğine inanıyor olsa gerek ki, ”Büyükşehir’i kaybedeceğimize Bodrum’u kaybedelim” diye düşünüyor olabilir. Şimdi şu soruyu sormak gerekmez mi? 

Kişisel beklentileri yerine getirilmediği zaman başka partiden aday olabileceğini düşündüğünüz birine Bodrum’u nasıl güveniyorsunuz? 

Sayın Bodrum Belediye Başkan Aday Adayları, Belediye Meclisi Aday Adayları! 

Gerçekten “Şimdi Sınav Zamanı” 

Ya, doğrudan yana Bodrum’un geleceği için direneceksiniz, ya da size dayatılan duruma razı olacak, Bodrum’un beş yılının daha heba edeceksiniz.” 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
2018 yılında konut fiyatlarının yükseldiği il ve ilçeler!

Gayrimenkul bilgi servisi REIDIN, 2018 yılının Türkiye konut piyasası verilerini açıkladı. Ankara ilinde Yenimahalle, Keçiören, Etimesgut ilçeleri konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilçeler arasında dikkat çekerken, İzmir’de ilk üçte Karşıyaka, Gaziemir, Çeşme ilçeleri yer...

Kapat