Güncel Haber

Behçet Saatcı CHP’ye Ayarmı Veriyor…

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın bir yerel gazeteye yaptığı açıklamalar, Muğla siyasetinde bomba etkisi yarattı. 

Saatcı, CHP-İYİ Parti ittifakının yerelde uygulanmasına ilişkin görüşlerini paylaşırken, bazı ilçelerde CHP’nin aday çıkarmaması gerektiğini söyledi. Saatcı, Bodrum’da İyi Parti adayı Mehmet Tosun’un, Fethiye’de de yine aynı partiden kendisinin ittifak kapsamına alınmasını gündeme getiren açıklamalarıyla, Muğla’da yeni bir tartışma başlattı. Saatcı, ittifakla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı; 

“Muğla’da Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti ile bir ittifak görüşmesi var. Şu anda Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün Muğla’da ortak aday olarak açıklandı. İlçeler bazında görüşmeler sürüyor. İlçe bazındaki görüşmeler ‘nalıncı keseri’ veya ‘rabbena hep bana’ şeklinde olmaz. Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda Cumhuriyet Halk Partisi adayı destekleniyorsa, Muğla’nın belli ilçelerinde CHP’nin aday çıkarmayıp, İYİ Parti adaylarını desteklemesi gerekiyor. Adalet, hakkaniyet budur. Bunun olmaması durumunda, biz oyun bozucu olmayız ama oyun kurucu oluruz” dedi. 

İYİ Parti ile CHP arasında mutabık kalınan Büyükşehir belediye başkan adayının ardından geçilen ilçeler bazındaki görüşmelerde iki parti arasında hararetli pazarlıkların sürdüğü biliniyor. İYİ Parti, anketlerde diğer adaylara göre oldukça önde görülen Bodrum adayı Mehmet Tosun’un adaylığından taviz vermezken, genel seçimlerde 1. parti konumunda olan CHP’de bu oranları pazarlık masasına koyuyor. CHP Genel Merkezinin, Bodrum’da 8 aday adayı arasına Mehmet Kocadon’un adını da eklemesiyle ortaya çıkan tepkiler ve belirsizlik ise hala devam ediyor. 

Öte yandan CHP ve İYİ Parti genel merkezlerindeki kaynaklardan edinilen bilgilere göre, ilçeler bazındaki görüşmelerin devam ettiği ve yılbaşından sonraki hafta içerisinde görüşmelerin tamamlanmasının beklendiği öğrenildi. İlçelerdeki aday tespitinde uzlaşılamaması durumunda, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı üzerinde varılan ittifak kararının tekrar gözden geçirilebileceği de edinilen bilgiler arasında. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bodrum’da Mandalina Hasat Festivali

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen "Bodrum Mandalina Hasat Festivali" başladı. Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Turunçgil Üreticileri...

Kapat