Güncel Haber Yazarlar

Tek çare siz değilsiniz

 

Fethiye’nin MHP, DP, Pardon İYİ Partili Belediye Başkanı Behçet Saatcı , hatırlarsanız “CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Osman Gürün olursa siyaseten kartları yeniden kararız.” demişti. Saatcı’nın bu söyleminden sonra, CHP Adayını açıkladı.

Gördük ki; CHP Genel Merkezi Behçet Saatcı’yı dikkate almamış. O gün bu gündür Saatcı’nın karacağı kartları bekliyoruz. Ya kartları karmak için yeni deste bekliyor, yada kartlar elinde değil. Bana göre kartlar elinde değil.

Fethiye’de, son yerel seçimlerde CHP’nin adayı ile Saatcı arasındaki oy farkına bakılırsa, zaten kartların elinde olması, olası dahi değil. Aradaki oy farkı yüzde 4,5, yaklaşık 4 bin oy farkı var. Mağduriyeti oynayan adaylar için, bu fark gayet normal.

Fethiye’de, geçmiş dönem yerel seçimlerinde partilerin aldıkları oylar incelendiğinde, 2014 yerel seçimlerinde Ak Parti, MHP ittifakı toplam oyu yüzde 34.9, Behçet Saacı’nın İYİ Parti’den aday olacağı düşünüldüğünde seçilmesi zor görünüyor.

Son genel seçimlerde ise Behçet Saatcı’nin mensubu olduğu parti yüzde 20.3 oy alırken, CHP yüzde 34.4 oyla birinci parti konumuna geliyor. Millet İttifakı yüzde 55.4, Cumhur İttifakı yüzde 39.9. Alınan seçim sonuçlarına göre, Demokrat Partiye giden MHP oylarının Genel Seçimlerde yaklaşık yüzde 14’ü, CHP ve Ak Parti arasında paylaşıldığı gözlenmekte.

Sadede gelelim…

Behçet Saatcı yerel basına yaptığı açıklamada;

“CHP, İYİ Parti Büyükşehir Belediyesi Ortak Adayı, Osman Gürün’dür.” diyor.

Anlaşılan o ki, kabullenmiş Osman Gürün’ün adaylığını. Hani Osman Gürün aday olursa kartları yeniden karacaktınız, demek geliyor insanın içinden, tabi diyorum ve dedim.

Ve devam ediyor…

“Biz CHP’li Osman Gürün’ü destekleyeceksek, CHP’de Fethiye ve Bodrum’da İYİ Parti’nin adaylarını desteklemelidir. Hakkaniyet budur, bu olmazsa  Biz Oyun Bozucu Değil, Oyun Kurucu Oluruz.”

İlahi Behçet Bey, işiniz gücünüz oyun mu desek?

CHP Fethiye’de güçlü, Bodrum’da oy oranı yüzde 51 iken, İYİ parti adayını neden desteklesin? Size oy veren seçmenin, işaret ettiğiniz yere oy vereceğini mi sanıyorsunuz ki, konuşurken mangalda kül bırakmıyorsunuz.

Var sayalım ki CHP Genel Merkezi bu oyunu kabul etti. CHP seçmeni Ekmeleddin İhsanoğlu’nda yaptığı hatayı tekrar yapar mı dersiniz? Her başınız sıkıştığında, sizi siyaseten kurtaran CHP’nin altını boşalma isteğinizin gerekçesi nedir?

Bodrum İYİ Parti zamanın İlçe Başkanı ve Behçet Saatcı “Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Mehmet Kocadon’a destek vereceğiz.” açıklaması yapmamış mıydı? Peki, Mehmet Kocadon’a bu kadar inanıyordunuz, CHP Mehmet Kocadon’u Bodrum’dan tekrar aday gösterirse ne yapacaksınız? O söylem Büyükşehir içindi mi diyeceksiniz.

Politika Fransızca’dan dilimize yerleşmiş bir sözcük, yol ve yöntem anlamına gelmektedir. Diğer anlamıyla da “Bir amaca ulaşmak için düşündüğünden başka türlü davranmak, karşısındakilerin duygularını okşamak ya da aralarındaki anlaşmazlıklardan yararlanmak gibi yollarla işini yürütme.”

Tamda bu anlamıyla, Behçet Saatcı’nın yaptığı iş birbiriyle örtüşüyor.

Evet CHP Osman Gürün’ü aday yapmakla seçimi riske sokmuştur. CHP temelinde, yerel yönetim anlayışına uygun olmayan, bürokratik belediyeciliği benimseyen Osman Gürünle seçime girmeyi hedeflemektedir. Umarım bu hatadan vazgeçer.

CHP, Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapmadığı Mehmet Kocadon’u, Bodrum’dan tekrar aday gösterirse, seçimi kaybetme olasılığı büyüktür. İYİ Parti adayı Mehmet Tosun, her koşulda seçimi alır.

CHP Muğla ve ilçelerinde seçimi kaybetmek için elinden geleni yaparken, durumdan vazife çıkarmakta İYİ Partiye kalmıştır.

Sayın Behçet Saatcı …

Eğer manipüle ettiğiniz durum, istediğiniz gibi gerçekleşirse bırakın Bodrum’u, Muğla’da dahi siyaseti bilen bir kişi varmış. Adaylıklar, sizin ön gördüğünüz gibi olursa, bu kişiyi açıklayacağım.

Gel gelelim sizin hakkaniyet dediğiniz olaya…

Siyaset ticaret değildir ki, her şeyin bir karşılığı olsun…

Amacınıza giden her yolda, yapılan her şey mubah değildir…

Siyaset sen, ben meselesi de değildir…

Ben merkeziyetçi yaklaşımlar kısa vadede çözüm gibi görünse de, uzun vadede sorun olur…

Şunu gözden kaçırmayasınız…

Seçmeni piyon olarak görüp, kapalı kapılar ardında, toplumsal siyasetten uzak, kazanç üzerine kurulu siyasal anlayışa, Bodrum ve Fethiye seçmeni gereken cevabı verecektir.

Tek çare siz değilsiniz, bizde çaresiz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
“Yapı denetim kuruluşlarını Bakanlık kura ile belirleyecek”

Yapı Denetim Sistemi ile ilgili düzenleme Bakan Kurum, bir gazetecinin, yapı denetim sistemindeki değişikliğin neler getirdiğine ilişkin sorusu üzerine, düzenlemelerin...

Kapat