Güncel Haber

Bodrum’da Efsane Bir Denizci

 
Deniz Müzesi’nde “Osmanlı Bodrum’unda Denizcilik, Bodrum’da Efsane Bir Denizci Kızılhisarlı Kaptan Mustafa Paşa” konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. 

Hukukçu ve araştırmacı Mehmet Çilsal’ın konuşmacı olduğu söyleşide Osmanlı Donanması için imal ettirdiği gemilerle, engin derya bilgi ve tecrübesiyle 1736-1739 yılları arasında Karadeniz’de Ruslarla yapılan deniz muharebelerinin kazanılmasında çok büyük rol oynayan ve Bodrum’un kurulmasında önemli yeri olan Kızılhisarlı Kaptan Mustafa Paşa anlatıldı. Söyleşide ayrıca 18. yüzyılda Akdeniz, savaşlar, göçler, Bodrum, Osmanlı Tersanesi gibi konular belgeleriyle ele alındı. 

 

Söyleşiye Bodrum Belediye Başkan Aday Adayları Recai Seymen ile eski Bodrum Belediye Başkanı Tuğrul Acar’ın da aralarında olduğu tarih meraklıları katıldı. 

MUSTAFA PAŞA BODRUM İÇİN BİR MİLATTIR 

Etkinlikte Kent Haber’e konuşan Mehmet Çilsal, “Aslında her şey Kızılhisarlı Mustafa Paşa ile başladı. Her şey derken Bodrum’un şehirleşmesi, iskanı, bayındırlık faaliyetleri. Yani sınırları Halikarnas olan toplu sosyal hayat. Yarımada’daki diğer köyleri, mahalleleri demiyorum. Bodrum’da sosyal hayatın başlaması Kızılhisarlı Mustafa Paşa ile oldu. Ondan önce kalede sakin bir hayat var. Kalede askeri sınıf var. Bunların dışında asker olmayan insanlar harabe Halikarnas’ta yaşıyor. 1710’larda Halikarnas halen harabe idi. Kaptan Mustafa Bey’in Bodrum’a gelmesiyle birlikte önce Eğrizboz’dan kendi sülalesini, sonra da konu komşu ve başkalarını getirmesiyle birlikte burada bir sosyal hayat, şehirleşme başladı. Mustafa Paşa Bodrum için bir milattır. Ne yazık ki Kızılhisarlı Mustafa Paşa günümüzde detaylı bir şekilde araştırılmamış. Cafer Paşa ile ilgili bir şeyler biliniyor ama Kızılhisarlı Mustafa Paşa ile ilgili çok fazla bilgi yok, bilgiye ulaşma çabası da yok” diye konuştu. 

Kızılhisarlı Mustafa Paşa’nın Bodrum denizciliğine katkılarından da bahseden Çilsal, “Osmanlı Tersanesi o dönemde gemi tezgahıydı. Bu tersaneyi kuran da o adamdır” şeklinde konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
İskelenin altına sıkışan köpek kurtarıldı

Muğla'nın Ortaca ilçesinde Dalyan Kanalı'na düşen ve iskelenin altına sıkışan köpek, yaklaşım yarım saat süren çalışmanın ardından kurtarıldı MUĞLA (AA) - Muğla'nın...

Kapat