Güncel Haber

“Bu bir cinayettir.

 
Bodrum’da zehirlenen 4 köpekten 2’sinin telef olması sonrası mahalleli isyan etti. Köpeklerin zehirlendiği sokakta toplanan mahalle sakinleri, “Bu bir cinayettir. Bunu yapan belkide bize her gün selam veriyor. Bu katil veya katiller yakalanmalı” dedi. 

Geçtiğimiz 10 Ocak Perşembe Günü Cevat Şakir Mhallesi Seyahn Sokak üzerinde yaşanan olayda, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce, tavuk bagetlerinin arasına tarım ilacı konularak 4 köpek zehirlenmiş, 2 köpek sokakta can çekişerek telef olmuş, 2 köpek ise mahalle sakinleri tarafından götürüldüğü veterinerde tedavi altına alınmıştı. 

 

“O İNSANLARLA AYNI YOLLARDA YÜRÜYORUZ…TEDİRGİNİZ…” 

Yaşanan olay üzerine hem tedirgin, hem de üzgün olduğunu dile getiren mahalle sakinleri, yetkililerin Bodrum’da sıklıkla yaşanan hayvan zehirlenmeleri olayına el atmalarını istedi. 

O Gece yaşananları üzüntüyle anlatan Venüs Günyeli (30), köpekleri zehirleyenlerle aynı ortamda yaşadıklarından dolayı tedirgin olduklarını dile getirerek şunları söyledi; 

“O canların gözümüzün önünde can çekişmesi hiç unutulacak bir durum değil. Bunun dışında benim en çok tedirgin olduğum şey hergün yürüdüğümüz, belki yolda karşılaştığımız, selam verdiğimiz insanlarla aynı çevrede yaşıyoruz ve bu insanlar bir cana kıyabilecek kadar rahatlar. Vicdan azabı çekiyorlar mı? Zannetmiyorum. Bu insanlarla birlikte yaşamak çok rahatsız verici umarız kimin yaptığı bulunur. İnşallah bu hayvanların çektiği acı burada kalmaz ve başka hayvanlara da bu acıyı yaşatmazlar.” 

“NORMAL BİR İNSANIN YAPABİLECEĞİ BİR İŞ DEĞİL” 

Mahalle sakinlerinden 62 yaşındaki Sevinç Özdemiroğlu ise o gece yaşananları şöyle anlattı; 

“Ben biraz geç geldim ve bir tanesi ölmüştü burada arkadaşımızın köpeği golden olan. Onun yavrusu şurada can çekişiyordu, bir de Garip can çekişiyordu. Bu da zehirlenmiş şurada saklanmıştı. O gece veterinere götürdük kendisini, bugün tekrar tedavi oldular. Bunu nasıl yaptılar anlamıyorum. Hiç kimsenin kolay kolay yapabileceği bir şey değil bu. Normal bir insanın yapabileceği bir iş değil bu. Tavuğu özellikle ortadan kesmişler içine koymuşlar zehri. Yani planlanarak yapılmış bir olay.” 

2 KÖPEĞİ GÖZLERİNİN ÖNÜNDE TELEF OLDU… 

4 yaşındaki Kuçi ve 9 aylık Çiko isimli Golden cinsi köpekleri zehirlenme sonucu telef olan Erdal Erdoğan ise şunları söyledi; 

“İşten döndüğümde 7.30 civarıydı. Zaten köpeklerimiz tasmalı ve aşılı. Belirli ihtiyaçlar için günün belli zamanlarında dışarı çıkartıyoruz, çıktıkları mesafe en fazla kendi sokağımız. Sonra tekrar içeri almaya çıktığımda gelmediler ve kapının önünde bir tanesini can çekişirken buldum. Onu hayata döndürmeye çalışırken sonra sokakta herkesin ortak baktığı bir köpeğimiz var Garip onu can çekişirken gördüm sonra diğer köpeğim Kuçi’yi aramaya gittim ve o da zaten evimizin 10 metre ilerisinde ağaçların altında cansız yatıyordu. Yani Çok etkili bir şey verilmiş yarım saat içinde köpekleri mi öldürdü. Bazı köpekler ise evlerinde bahçelerinde olduğu için kurtuldu yoksa o akşam burada katliam olacaktı. Bu iş rastgele yapılmış bir olay değil tamamen planlı bir şekilde yapılmış olay.” 

“BUNU YAPANLAR YARIN BİZLERE DE ZARAR VEREBİLİR” 

Erdal Erdoğan köpeklerini öldüren zihniyetin kendilerine de zarar verebileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; 

“Köpek bu havlayabilir ama koruma amaçlı havlar. Bizim köpeklerimizin kimseye zararı yoktu ve buradaki bütün köpekler sahipli. Bu bir cinayettir. Trafik kazası olsa çarptı oldu deriz ama bu bir cinayettir. Bunu yapan gidecek yarın başka köpekleri zehirleyecek. Belki bir kızgınlıkla insanları bile zehirleyecek. Bunlar mahallemize, sokağımıza kadar gelip bunu yapabiliyorsa eğer yarın öbür gün evlerimize de girip bizlere zarar verebilirler. Sokağımızdaki kameralara baktık ama bir tane var oda tam çalışmıyor ama bunu buradan geçen sürekli bu sokakları kullanan biri yaptı.” 

Erdal Erdoğan yetkililerden bu gibi konulara karşı daha duyarlı olmalarını isterken, Pazartesi günü hayvan hakları savunucuları ile birlikte Bodrum Adliyesine giderek suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bodrum’da Efsane Bir Denizci

Deniz Müzesi’nde “Osmanlı Bodrum’unda Denizcilik, Bodrum’da Efsane Bir Denizci Kızılhisarlı Kaptan Mustafa Paşa” konulu bir söyleşi gerçekleştirildi.  Hukukçu ve araştırmacı...

Kapat