Güncel Haber

Gökova körfezini istila etmeye başladı.

 
Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’un batı kısımlarında mercan kayalıklarda yaşayan zehirli deniz canlısı Aslan balığı, Gökova körfezini istila etmeye başladı. 

Bodrum’dan Gökova körfezine dalış yapmaya giden Avukat Göray Karadut, Ören açıklarında dalış yaptı. Deniz dibinin güzelliklerini görmek için dalış yapan Karadut, bir Aslan balığıyla karşılaştı. Yaklaşık 30 yıldır Bodrum ve Gökova körfezinde dalış yapan Karadut, ilk kez karşılaştığı aslan balığını görünce şok oldu. Deniz dibinde kafasını nereye çevirse aynı balık türünü gören Karadut, bir tane Aslan balığı avlayarak karaya çıktı. 

 

Ülkemizde ‘Aslan Balığı’ olarak bilinen balık türü Akrep balığı ve Hindi balığı olarak ta biliniyor. Pektoral (Göğüs) yüzgeçlerinde bulunan zehirli dikenlere sahip olan bu balığın Süveyş kanalından önce Akdeniz’e ardından da Ege bölgesine yayılımının sürdüğü öğrenildi. Dünya listesinde en zehirli balık türlerinden biri olan aslan balığı Ege denizini de istila etmeye başladığı öne sürüldü. Balığın kendinden küçük balık türlerini yiyerek beslendiği ve yılda bulunduğu bölgeye 2 milyon yumurta bıraktığı biliniyor. Aslan balıkları göz alıcı renkleri ve gösterişli yüzgeçleri ve kırmızı, esmer çizgileriyle deniz dibinin en renkli ve en tehlikeli canlısı olarak ta biliniyor. 

GİTTİKLERİ BÖLGEYİ İSTİLA EDİYORLAR! 

Balığı Ören açıklarında dalış yaparken yakalayan Göray Karadut, balıkların Gökova körfezini de istila ettiğini belirterek şunalrı söyledi; 

“Atlas Okyanusu’nun batı kesiminde okyanus yaşamını büyük ölçüde yok eden eden aslan balığı Akdeniz’de de görülmeye başlandı. Kıbrıs ve Türkiye arasında açık denizde son olarak tespit edilen aslan balığının hızlı şekilde Akdeniz’de çoğalmaya başladığı tahmin ediliyor. Uluslararası Doğa Koruma Birliğinin (UICN) yaptığı açıklamada, zehirli dikenleri nedeniyle yırtıcı balıkları kendinden uzak tutan aslan balıkları küçük balık kolonilerini de yok eden saldırgan bir balık olduğunu ve Doğu Akdeniz’de hızla azalan balık stoklarının çoğalmayı sürdüren aslan balıkları ile daha da etkilenerek balık stoğunun tamamen tükenebileceğini konusunda açıklamada bulundu.” 

Hint Okyanusu kökenli en tehlikeli balıklardan biri olan aslan balığı bir insanı öldürebilecek zehirli dikenleri ilgi çekici bir aslanın yelesini andıran diken yapısı ile güzel ama bir o kadar da tehlike saçan bir balıktır. Avcı ve saldırgan bir tür olan aslan balığı 40 cm uzunluğuna kadar erişebilir. Daha çok kıyıya yakın bölgelerde ve 50 metre derinliğe kadar olan sularda kayalık bölgelerde yaşan aslan balıkları zıpkın avcıları ve dalış yapanlar sıkça karşılaştıkları bir balıktır. Üst kısmında bulanan dikenlere temas durumunun da bir kaç gün sürebilen yanma, terleme, solunun zorluğu ve ölüme yol açabilir. Bu tür karşılaşıldığında dikkat edilmeli ve temas durumundaysa mümkünse balığı da dikkatli şekilde alıp en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
“Bu bir cinayettir.

Bodrum'da zehirlenen 4 köpekten 2'sinin telef olması sonrası mahalleli isyan etti. Köpeklerin zehirlendiği sokakta toplanan mahalle sakinleri, "Bu bir cinayettir....

Kapat