Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 28°C
Az Bulutlu

  Bodrum Doğasının ATV’li Don Kişot’u ,Halil Kaptan


  Geriş’in tepesinin her türlü rüzgarlara,fırtınalara açık doğasından çıkan YİĞİT ADAM.O bir kaptan…

  Uzun zamanlar süngerci teknelerinde kaptanlık yapmış; süngercileri yaşamda tutan kompresörden gelen hava borusunu mahirce kontrol etmiş.Oldukça dikkatli bir insan.AKSONA MEHMET’İN bundan bir kaç ay önce Bozcaada kıyılarında daldığı sünger serüveninde tekneyi idare eden denizleri avucu gibi bilen HALİL KAPTAN’dı.AKSONA MEHMET, o günlerde HALİL’İM diye tanıtıyordu Kaptanı…Tadında SONSUZ BİR bir saygı,muhabbet,güven ve liyakat onayı olan bir dille güzelliklerle aktarıyordu bize.

  Bodrum kadar değerli insanlar YAŞAR BU ŞEHİRDE.Aksona Mehmet ve Halil Kaptan bu insanlardandır.

  Süngercilik Bodrum’da mazi olunca Halil Kaptan, yatların aranan kaptanı olur.Uzun yıllar da YAT KAPTANI olarak çalışır.


  Halil Aktaş’ı uzun yıllar önce Geriş’te bir kahvede tanıdım..

  Genç,yakışıklı,bıçkın gibi bir delikanlı…Bana ve misafir gittiğim Geriş İlkokulu Öğretmeni Bitlisli Sulahatin Kaymaz’a çay ısmarladı.Kısa süre birlikte oturduk.O kısa sürede bile etkilenmiştim bu gençten.Bizden izin isteyerek ayrıldı.Biz Sullahtin Öğretmenle oturduk.Sordum kim bu diye.Tanımıyor musun dedi?Hayır dedim.Halil Kaptan çok özel çok güzel bir insan dedi.Atadan CHPLİ olduğunu kendisinin ve aile fertlerinin ATATÜRK HAYRANI olduğunu,CUMHURİYETİN ERDEMLERİNE SADIK yiğit,doğa aşığı, bir genç olarak tanıttı bana.
  Anlattıklarını doğrulamak için bana sen Halil’in annesini çok iyi tanırsın.Ulusal bayramlarda Geriş’ten ,Yalıkavak’a kadar elin de bir saksı fesleğen çiçeği ile gelen;bayramınızı kutlayan,senin de Atatürk resimleri verdiğin o güzel insan HALİL’İN ANNESİDİR.Annesine olan hayranlığım,Halil’e olan ilgimi daha da arttırmıştı.
  O kahvedeki karşılaşmamızdan sonra hiç görüşmedim Halil Aktaş’la.Kızları,oğulları sırasıyla başladı okula…Onları okuttum fakat her halde işi gereği olacak ki,Halil Kaptan’ı okulda da göremedim.
  Halil Kaptan’ı,doğa mücadelesini ve Bodrum’un dağını, taşını,denizini, denizin dibini çok iyi bilen o doğayı ölümüne koruyan bir yiğidin maceraları anlatılmaya başlanmıştı kahvelerde, dost yarenliklerinde. Anlatılanları can kulağı ile dinliyordum.Halil Kaptana olan hayranlığım günden güne artıyordu.

  Yalıkavak’ta 1980li yıllarda seçimlerde oyların %85 ‘ini AP alıyordu.CHPLİ seçmenler de parmakla sayılıyordu.Geriş’ten Aktaşlar,Yalıkavak’tan Çınarların bir bölümü,Aslan ailesi DEVECİOĞLU MEHMET,GÖKÇEBELDEN KARA MAHMUT.Bir de birkaç öğretmen.

  Bir seçimde HALİL AKTAŞ meclis üyeliğine aday olmuş dediler.Çok sevindim.10 adaya karşı 40 aday adayı başvurusu vardı.Seçmediler Halil Aktaş’ı ,çünkü biliyorlardı ki Halil Aktaş onların tüm yolsuzluklarına bayrak açacak BODRUM AŞIĞI bir yiğitti.

  Bodrum’da MHP’DEN’DPDEN gelip başkanlar seçildi.Siyasi kimliğinde bukelemon gibi renk değiştiren kişiler ilçe başkanı,kurul üyesi oldu.Fakat ne hikmetse CHP’de hiç kimse Halil AKTAŞ’I SEÇMEDİ, kazanmasını istemedi.

  İlginç bir anısı var.Muğla Milletvekili,Bodrum İlçe Başkanı hayati bir çevre konusunda söz almak istediği halde kendisine söz bile vermediler.Bin tane milletvekili bir HALİL AKTAŞ etmez.

  Peki ELMAS değerini yitirdi mi hayır.Delikli para kadar değeri olmayanlar da geldiler;yediler;içtiler gittiler.

  RESLERİN yapılmasına engel olduğu için göz altına alındı.Kendisini ölümle tehdit ettiler.Ama o Don Kişot misali ATV ‘sine atlayıp yine mücadeleye koştu.

  Küdür’de kendisine silah gösterilerek ölümle tehdit aldı.O ikinci gün yine karşılarına dikildi.Bodrum’da,Muğla’da,Yatağan’da,Türkiyenin her yerindeki doğa mücadelesine en önde koştu.STKLAR önemli kuruluşlar da inanın bu Don Kişot 50 STK mücadelesine eş,yiğitlikler gösteriyor.Oralarda onun başarıları, birilerine rütbe oluyor.

  Küdür Çalıştayı sırsında çalıştayı hazırlayan akademisyenler HALİL AKTAŞ’A benim gibi hayran olacaklar ki,onun yardımlarını anlatan uzun bir tanıtım bölümü hazırlamışlardı.Tanıtım filmi bittikten sonra önümden kalkan bir Yalıkavaklı eski meclis üyesi)bu adamın ne işi var bu çalıştay da deyip küçümsemişti.Ben de kendisine bir yıl boyunca akademisyenler ,inceleme heyetleri değişti fakat tek bir şey değişmedi.

  ONLARA YARDIM EDEN İNSAN… O DA HALİL AKTAŞ’TI.

  HALİL AKTAŞ SEN ÜNİVERSİTELERDE GENÇLERE ÖRNEK GÖSTERİLECEK BİR DOĞA KAHRAMANISIN.SENİ YÜREKTEN ALKIŞLIYORUM.


  YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
  23 Mayıs 2020
  21 Mayıs 2020
  Bodrum Haber