logo

Bodrum Havuz Kimyasalları

Yüzme havuzunun içerisinde bulunan suyun, herhangi bir salgın hastalığa neden olmaması, başka bir deyişle hiçbir şekilde mikrop içermemesi gerekmektedir. Ayrıca, suyun görünümü de gayet berrak ve temiz olmalıdır. Kısacası, havuzda bulunan suyun içme suyuyla aynı özellikleri taşıması gerekmektedir. Havuzda yüzen kişilerden veya çevresel faktörlerden kaynaklanan çeşitli kirletici maddeler havuz suyunda görülebilmektedir. Bu kirletici maddeler yağ, ter, tükürük, idrar, kozmetik, güneş kremi gibi koruyucu maddeler, sabun artıkları, saç, kepek, tekstil lifleri, toz, çimen, kum veya toprak gibi birçok madde olabilir. Havuz suyunun kirlenmesine yol açan bu kirletici maddeler kimyasal ve mekanik yöntemlerle elimine edilmeli veya havuz suyundaki miktarı insan sağlığı için tehlike oluşturmayacak düzeye indirilmelidir.

Havuzların güvenli biçimde kullanılmasını sağlamak için ihtiyaç duyacağınız Havuz Kimyasalları, https://www.ehavuzmarket.com/üzeriden sizlere en uygun fiyatlarla ulaştırılmaktadır. Firmamız tüm ürün gruplarında olduğu gibi Havuz Kimyasalları ürünlerinde de en yüksek kalite standartlarını benimse ve bu ürünleri sizlere ulaştırır.

Havuz Kimyasalları Neden Kullanılmalıdır?

Yüzme havuzunda bulunan su, aslında bakteri ve mantar gibi mikroorganizmalar için ideal yaşam koşullarını sağlayan bir ortamdır. Bazı bakteri ve mantarların hastalıklara neden olabileceği ve yüzücüler için enfeksiyon tehlikesi bazı durumlarda su içerisinde kalıntılara neden olabilmekte ve suyun daha bulanık görünmesine sebebiyet verebilmektedir. Sonuç olarak, insan sağlığı için güvenli olan berrak, renksiz ve kokusuz bir su elde etmek için suyu dezenfekte etmek ve mikroorganizmaları ortadan kaldırmak için etkili bir yol bulmak hem kısa hem de uzun vadede gerekmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak için klor, pH düşürücüler, yosun önleyici maddeler, çökeltici ürünlerin (topaklaştırıcı) sürekli, düzenli ve dikkatli bir şekilde kullanılmaması gerekmektedir.

Havuz Kimyasalları Nasıl Etki Eder?

Dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirmek için kullanılan sıvı veya granül havuz kloru sadece bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda suda yüzden kişiler tarafından oksidasyon yoluyla oluşan kirleticileri de ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle, sağlıklı bir havuz suyu elde etmek için gerekli olan serbest klor değeri elde edilinceye kadar sürekli bir kimyasal dozaj yapılmalıdır.

Etkili bir dezenfeksiyon işemi için, havuz suyunun pH değeri ilgili yönetmeliklerde belirtilen değerlere uygun olmalıdır. pH değeri, suyun alkalinitik veya asidik özelliklere sahip olup olmadığını gösteren bir değerdir. pH değeri 7,2’nin altında ise, tesiste bulunan tüm metal bileşenlerin muhtemelen paslanmış olduğu anlaşılmaktadır. 7,6’nun üzerindeki pH değerleri ise göz tahrişine neden olmaktadır. Klorun dezenfekte etme etkisi bu değeri önemli ölçüde azaltmaktadır. PpH değerinin 7,6’yı aşması durumunda ise, pH düşürücü (sıvı veya granül) kimyasalların kullanılması gerekmektedir.

Havuz sularının içeriği ve temizliği ile ilgili düzenlenen mevzuatlar ve yönetmeliklerde belirtilen serbest klor ve pH değerleri ilgili aralıklar içerisinde tutulamazsa, su içerisinde aynı zamanda alg olarak da bilinen serbest yüzen mikroskobik organizmalar havuzun belirli alanlarında üremeye başlayacaktır. Bazıları su içinde serbestçe yüzerken, bazıları suyun belirli bir bölgesinde sabit kalmaktadır. Bu sabit algler de zamanla derzleri kaplamakta ve fayansların üzerinden çatlaklar oluşturmaya başlamaktadır. Yosun oluşumunu engelleyen en önemli işlem, yosun önleyici kimyasalların kullanılması ve suyun klorlanmasıdır.

Havuzların hijyen bakımından uygun seviyede tutulması bir kanuni zorunlulukken, pH dengesi gibi koşulların iyileştirilmesi, havuzu kullananların konforu için bir gerekliliktir. Havuzların uygun koşullarda kullanılabilmesi için ihtiyacınız olan Havuz Kimyasalları ise sitemizde sizlere sunulmaktadır. Şimdi hemen sitemize girerek, ihtiyacınız olan ürünleri sipariş edebilir, eğer Bodrum’daysanız size havuz bakımı konusunda https://www.bodrumhavuz.com/ destek vermemiz için de bize ulaşabilirsiniz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

gaziantep escort