logo

Bodrum İşgal Altında…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Sapla samanı karıştırmamak lazım. Bazen yazılarıma sosyal medyadan dokundurma yapıp, pozitif olmam konusunda öneride bulunanlar oluyor. Ne yapalım yani, tecavüz kaçınılmazsa zevk mi alalım?

Tecavüz ister bedeninize olsun, ister hak ve özgürlüklerinize olsun karşı durmak gerekiyor ki, bu ister aile içinden gelsin, ister dışından. Tecavüzcünüze kendinizi bırakıp “ne var canım ihtiyaçtan yapıyor, aslında kötü bir niyeti yok” demek, tecavüzcüyü teşvik etmek anlamına gelir.

Diğer yandan; kendi dışınızda kişilerin haksızlığa maruz kalmasına ses çıkarmamakta bir gün yaşananın, sizin başınıza geleceğinin göstergesidir.

Yaşadığımız kente karşı hepimizin sorumluluğu olduğu bir gerçek, “oyu kullan, geriye çekil, biz gerekeni yaparız” ya da “gerekeni yapsınlar” diye düşünmek, saflıktan öte gitmeyen iyi niyet beklentisidir.

Her yaz rutine bağladığımız “Kıyılar Halkındır” slogandan öteye gitmeyen, yalandan eylemler yapıp sanki yaşanan olayı bertaraf etmişcesine açıklamalar yapılarak, toplumun gazını alma çabasına karşı çıkmak dahi, suç oldu memlekette.

Fiiliyatta kıyılar halkın malı falan değildir. Kanun emrediyor, bu alanlar devletin hüküm ve tasarrufundadır. Devleti yöneten kim ve kimlerse, kıyı talan ediliyorsa, sorumlulukta onlarındır. Belediye çıkıyor sorumlu biz değiliz diye, ilgili bakanlık; belediye sorumlu değilse biz hiç sorumlu değiliz diyor.

Biri kiraya veriyor, diğeri işletme ruhsatını. Hep örnek veririz ya “biri iyi polis, diğeri kötü polis.” Aslında hepsi işini yapıyor. Kabak, kent insanının başında patlıyor.

Kiraya verilmeden, haksız işgal edenlere de, sanki kira ödüyorlarmış görüntüsünde ecrimisil ödettiriyorlar, kişi kiraladığını sanıyor. Ecrimisili artık hepimiz öğrendik, geçmişe yönelik haksız işgal bedeli olduğunu.

Gelelim işin ince kısmına; ne ad altında olursa olsun sonuçta işgal, yani kent yaşayanlarının kullanım alanlarının ele geçirilmesi. Sessiz kalmak, işgallerin devamını getirecektir. Bireysel olarak esnafla karşı karşıya gelip, belkide karakolluk olduğumuz bir durum meydana geliyor.

Yerel ya da merkezi iktidarın yöneticileri bu duruma sessiz kalmaktadırlar. Geriye ise hukuk ve adalet kalıyor. Adalete uymayan, hukuka hiç uymaz.

Kıyı alanların işgalinden Milli Emlak Müdürlüğü sorumludur. Ecrimisil işlemini yaparken kıyı alanlarının eski hale getirilmesi esastır ve sorumluluğunda olan yerleri kontrol etmek, kamu menfaatlerini korumakla yetkilidir.

Başta mahalle muhtarları olmak üzere, Bodrum’da bulunan dernekler, siyasi partiler yaşanan işgalleri yargıya taşımalıdır. Bu işlerin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunmalılar ki, yapanın yaptığı yanına kar kalmamalıdır.

İmar planında; park, yeşil alan olarak ayrılmış ve imar uygulaması yapılmış alanlarımız da işgal altındadır. İşin bu kısımı belediye yetkisindedir.

Örnek verelim; Bodrum Bitez Mahallesi’nde sitesi bulunan Aktur A.Ş imar planında olan alanları, kendi mülküymüş gibi 3. şahıslara kiraya vermektedir. Geçmiş dönemde, bu alanları işgal ettiği için belediye tarafından ecrimisil bedeli tahakkuk ettirildi. Aktur A.Ş de bir rivayete göre, terkini yapmadığı yolda kalan mülkleri için belediyeyi mahkemeye vermiştir. Kısasa kısas, sen bunu yaparsan ben de bunu yaparım. Lakin iki işlem bir birinden faklıdır. Herkes hakkına sahip çıksın, yolda kalan mülkleri haksız işgal ediliyorsa hakkını arasın. Yada İmar planında bulunan 3194 sayılı İmar Kanunun 18. maddesi uygulamaya sokulsun ki; Aktur A.Ş belediyeyi gerçekten mahkemeye verdiyse, dava düşsün.

Aktur A.Ş İmar yolu üzerinde, yeri defalarca değişen bir güvenlik kulübesiyle, denize girme amaçlı gelenleri durdurup, nereye gideceklerini sorarak, araçları nereye park edeceklerini bildirerek olayı disipline etmeye çalışmakta. Bu yetki, devletin kolluk kuvvetlerinin ve hukukundur, başkalarının bu işlemi yapması suçtur.

Yıllardır aynı konu süre gelmektedir, eski işgaller son bulmazsa, elbetteki yeni yerlerin işgaline engel olmazsınız. Birilerine hak olan, herkese haktır, adalet bunu gerektirir. Yıllardır kira aldığı bu işletmelerin veya Aktur A.Ş n,in kira gelirleri, mahkemece tespit edilerek, haksız kazançtan dava edilmelidir. Ve alınan bu kiralar, faizleriyle geri alınarak, işgallere son verilmelidir.

İşin trajikomik yanı, Yalıkavak’ta halk plajı tabelasının altına” aileye mahsustur”, plaj girişine “site sakinlerine aittir” yazmak işgal etmenin farklı bir örneğidir.

İşgallere karşı çıkarken, işgalci konumuna düşmeyin…

Bodrum Belediye meclisinde, imar yolunu işgal eden üye var mı dedik, ses çıkmadı. Sessiz kalmak, sinmek, kendi hatalarımızın üstünü örtmek için, baskın bir şekilde başkalarını suçlamaktan vazgeçmeliyiz.

Dere tepe düz gidersiniz, dönüp baktığınızda bir arpa boyu yol gitmişsinizdir…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...
 • “Sevgi diline ihtiyaç var”

  14 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,30 Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Ankara’ya davet etti, haberi “kırık sandalye” olayıyla Ülke gündemimizde yer aldı. Toplantının içeriği ne olursa olsun, sandalyenin kırılmasıyla hep hatırlanacak. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de davete katılanlar arasındaydı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıyı, mugla.bel.tr 'den yayınlattırdığı haber üzerinden yorumladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde yer alan açıklama; “Başkan Gürün; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayy...
 • Sayın Aras, Şimdi Tam Zamanı

  12 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bir önceki yazım uzun ve sıkıcı gelmiş olabilir, durumun irdelenmesi, sonuçları v.s derken ipin ucu kaçabiliyor. Konu önemliydi, bu yazımda onun devamı gibi lakin, lafı uzatmayacağım. Cennet Koy’da satışı gündeme gelen, Bodrum Belediyesine ait taşınmaz. Yasal bazı gerekçelere dayanarak, "imar planı değişikliğinden kaynaklı bir durum ve önceki sahibine aslen bedelsiz dönmelidir." denilmişti, bende alınan bu karar kaosa yol açar demiştim. Mahkemelerin verdiği hükümler, her zaman adaleti sağlamaz, adalet kamu vicdanıdır. Eğer vicdanımız ...
 • LEZGİNKA

  11 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Gurbette yorgun düştüm be ceylan, Hasret tüketti bittim be ceylan. Ayna Grubu Rock stilinde aplike etmiş bu ve benzer sözleri özgün adı Lezginka olan Şeyh Şamil dedikleri ritme. Peki, o melodi nasıl oluşmuş? Serüvenini okuyalım beraber. Düzce K.K.K. Derneği Tızeğus’undan. Kuzey Kafkasya’nın dağlık bölgelerinden birinde kahraman bir delikanlı vardı, kabile reislerinden birinin kızını gördü. Beğendi, sevdi, evlenme teklifinde bulundu. Genç kız; Seni denemeliyim; bazı arzularım var, onları yaparsan razı olurum. Dedi. Delikanlı...

gaziantep escort