logo

Bodrum Kent Konseyi


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız.

Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında.

Ne dışında olmak, nede içinde olmak …

İş takip işi yapmıyorsak da, gelecekte siyasi amacımız varsa, bir yerlere gelmenin yolu da aynıdır. Var olan oluşumların veya kendi kuracağınız bir oluşum yaratarak, sosyal etkinlikler düzenleyerek adınızı duyur, bir anda şehrin önde gelen isimleri arasında yer alabilirsiniz.

Süleyman Demirel’in bir lafı vardır: “Kendim için bir şey istiyorsam namertim” kendisi için bir şey istemezdi ama, bir şey yapılması için sanki ona mecbur muşuz algısı yaratmaktaydı.

Yaklaşık 10 yıldır yasadan sebep Bodrum Belediyesi Kent Konseyi’ni kurdu. Başlangıcı da sağlıksızdı, şu anki durumu da sağlıksız devam ediyor. Katılması gereken bileşenler ne yazık ki tam anlamıyla destek vermediği gibi, erki elinde tutanlarda katılımcılığın önü geçmişlerdir.

Geçmiş dönem Belediye Başkanı her ne kadar Kent Konseyini önemsemiyor görünse de, ilk başlarda başkan ve yürütme kurulunun kim olacağanı belirlemede etkin rol oynamış ve olması gerekenin dışında bir kent konseyi yaratmıştır.

Kent Konseyinin amacı bellidir. Kanun koyucu açık ve net çizgisini belirlemiştir. Lakin biz her şeyi sulandırdığımız gibi, bu oluşumu da sulandırmış durumdayız.

Nedir amacı…

“Kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilicik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan kent konseylerinin çalışma usul ve esaslarını…”

Belediye kanununun 76. maddesinde ve ilgili yönetmelikte kent konseyinin amacı bu şekilde belirlenmiştir. 10 yıldır çalışan Kent Konseyinin amacına uygun davranış sergilediğini söylemek zor.

Yarın saat 14:00 de, Bodrum Ticaret Odası toplantı salonunda, yeni dönem genel kurulunu yapacak olan Kent Konseyi, Başkan ve yürütme kurulu adaylıklarına ilgi, önceki dönemlere göre bir hayli fazla. Beş başkan adayı var ,yürütme kuruluna ne kadar aday çıkar, yarın belli olacak.

Bu dönem ki seçimlere bu kadar adayın çıkmasını olumsuz olarak değerlendirmiyorum tabi ki. Düşünsenize Kent Konseyi amacı doğrultusunda çalışmak isteyen bunca aktivist yaratmışız, Bodrum için sevindirici olsa gerek.

Ben yine şeytanın avukatlığını yapayım…

İşimiz şeytanın yollarını kapatmaktır aslen. Kent konseyine aday olan kişilerin iyi değerlendirilerek görev verilmesi, Bodrum’a bir çok alanda fayda sağlayacaktır. Adaylar içerisinde; sosyal alanda Kent Konseyi olamadığı dönemde dahi, bu işlere için hiçbir beklentisi olmadan uğraş veren arkadaşlarımız mevcut.

Kent Konseyi Başkanlığı öyle bir yer ki…

Hani dedim ya; “iş takibi, iş bitiricilik” adınız çıkmadan nasıl yapılır diye. Ya belediyenin içinde, ya dışında, yada ne içinde ne dışında olacaksınız.

Kent Konseyi, ne belediyenin içi, nede dışıdır. Kent Konseyi Başkanı,Belediye Başkanına yakın olmanın, istediğiniz zaman görüşmenin en kestirme yoludur. Kimse size “Niye geldin, niye gittin.” demez. Belediye Başkanının yanında daimi olarak görüntü verebilir, sosyal medyadan paylaşabilirsiniz.

Danışmanlık adı altındaki işleriniz kolaylaşacak ve gizli iş bitirici olacaksınız. Çünkü; toplum sizi “Kent Konseyi Başkanı” olarak bilecek, bu nedenle de diğer yapmak istedikleriniz, gözardı edilecektir.

Başkanın yanında ki adam…

Artık, başkanla iletişim kurmak isteyenler sizinle irtibata geçek ve prim yapacaksınız. Şimdi densizin biri çıkıp “böyle bir aday mı var?” diyecek, densizliği ben yapayım. Amacı bu olan aday mı var?

Ya, sizce böyle bir aday olabilir mi? Olmamasını umut ederim, varsa da bence çekilsin adaylıktan. Tabi, bu tür durumlara Başkan Aras müsaade eder mi, edeceğini pek sanmıyorum. Ancak; insanoğlu, kesin hüküm vermek doğru değil, şu ana kadar olan gidişat da iyi değil. Sonuçları yaşayarak göreceğiz.

Tüm Kent Konseyi bileşenlerine, genel kurula katılmalarını tavsiye ediyorum. Bodrum’da siyasi erk elde etmek ve kendilerini güçlü göstermek için, çeşitli bahanelerle dernekler kurulmaktadır. Kentimizin geleceğini düşünüyorsak Kent Konseyi ve seçimleri çok önemlidir.

Aday arkadaşların, bir araya gelerek durumu iyi değerlendirip, Bodrum için doğrusu neyse onu yapacaklarını umut ediyorum.

“Nefistir Seni Yolda Koyan, Yolda Kalır Nefse Uyan…” Yunus Emre

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bodrum’un Delisi”

  30 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”. Eyvallah hoş geldi sefa geldi. Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım. “El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodru...
 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...