logo

“Bodrum Konacık Olmasın”


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Dün sosyal medyada, 2014 yılında yapılan yerel seçim için hazırlanmış “Bodrum Konacık Olmak İstemiyor” videosu, bir kısım CHP’li tarafından yayınlandı. Konacık ve Bitez mukayese edilerek, CHP’li Belediyenin  Doğayı koruduğu, zamanın Konacık Belediye Başkanı, şimdi İYİ Parti Adayı Mehmet Tosun’nun doğal yapıyı bozduğu ve Konacık’ı betonlaştırdığının belgesi olarak sunulan video, paylaşanlar tarafından, yayından yirmi dört saat geçmeden kaldırıldı.

İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun’u köşeye sıkıştıran ve oy kaybına neden olacak video milyonlarca izlenip, halk hareketine dönüşebilecek ve “Bodrum Halkı Konacık Olmak İstemiyor” “Betonlaşmaya hayır” dedirtecek durma gelmişken, sosyal medyada yayından kaldırılması, ben ve benim gibi düşünen insanları üzmüş ve onarılamaz derin yaralar açmıştır.

Tanrı insana akıllı düşman nasip etsin, siyasette hafıza önemlidir. Muhalefet edeceksen yaptığın iş, elinde patlamayacak. Her gördüğün delikten içeri girmeye kalkarsan, delikte sıkışır kalırsın. “Tıpış tıpış” yayınladığın videoyu kaldırırsın.

Çok teknik konulara girmeyeceğim ancak, Konacık’la ilgili bazı hatırlatmaları yapmadan geçemeyeceğim. Sanayi Sitesi Kooperatifi halen CHP’li Belediye Meclis üyesi Mehmet Melengeç tarafından kurulmuştur. İkinci bir iş yeri kooperatifi, Mehmet Tosun tarafından ana yol üzerinde üretim yapan, sanayi tipi iş yerlerinin bir araya getirilmesi ve başta görüntü kirliliğine engel olmak için kurdurulmuştur.

Konacık’ın gece ve gündüz nüfusu değişkendir. Bir taraftan Bodrum’un konut ihtiyacını karşılarken, bir taraftan da iş yeri ihtiyacını karşılamış, ticaret merkezi olmuştur.

İmar Planının, yasalara uygun olmayan şekilde onaylattırıldığı iddiaları vardır. Bu iddianın sahibi Bodrum Belediye Başkanı, bir ay öncesine kadar CHP’li Mehmet Kocadon’un İmar işleri danışmanı Semra Kutluay’dır. Yargıya gidip planın iptali istenebilecekken, bu işlem yapılmamıştır.

Bodrum, Turgutreis güzergahında ki anayol, karayolu olup, yapılaşma koşulları diğer yollardan farklıdır. Bodrum İlçesini, mahallelere bağlayan yol, aslen şehir içi yol olması gerekirken, zamanın Bodrum merkez belediye başkanları dahil bu konuda her hangi bir girişimde bulunmamışlar ve yolun bakım, onarım, ihya edilmesi masraflarından kaçarak, karayolu olarak kalmasına göz yummuşlardır.

Bu güzergahtaki yani Yokuşbaşı mahallesinden, Turgutreis Mahallesine kadar olan bölümde hemen, hemen bütün yapı ruhsatları gayri yasaldır veya kılıfına uydurulmuştur.

Peki bu videoyu sosyal medyada yayınlayanlara sormazlar mı ;

Konacık’ta yapılan, Doğa koleji eğitim alanında mıdır? Yapılan inşaat imar plan ve plan hükümlerine uygun mudur?

Son beş yılda verilen yapı ruhsatlarıyla, yerinde yapılan inşaatlar birbirlerine uygun mudur?

Kaç, kaçak yapı sonradan ruhsatlandırılmıştır?

Gündoğan’da denize sıfır arsaya, plan notlarına ve kanuna aykırı yapı ruhsatı nasıl verilmiştir?

Bodrum’un doğasını katleden yatırımcılarla, kimler oturup kalkmaktadır?

Çetili, Aspat, Tavşan Burnu, Tilkicik, Cennetkoy ve daha niceleri hangi partili belediye başkanı döneminde, dönüşü olmayan bir yola girmiştir?

Dedim ya Allah adama akıllı düşman nasip etsin…

Bitez’i koruyan CHP’li Belediye gibi göstermek, planlama yetkisinin kimde olduğunu bilmemektir. Doğal Sit alanları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisindedir. Bitez’in imar plan notunda bulunan madde 18 uygulaması olmasa, son beş yılda yapılaşma nasıl oluyormuş görürdünüz. , Bitez sahilinde satılan villalardan, turizm alanlarına nasıl konut yapıldığı ortadadır.

Bitez, Kızılağaç, Ortakent-Yahşi imar Plan Notlarında; 3194 sayılı İmar Kanunun 18. Madde uygulaması olmasa veya Bodrum Belediyesinin parası olsa ve 18. Madde uygulamasını yapmış olsaydı, betonlaşmanın ne demek olduğunu görecektik hep birlikte.

Kimse ak sütten çıkmış, kaşık değildir.

Konacık’ta ; Belediye olmadan önceki yapılar hariç, ruhsatsız yapı, yok denecek kadar azdır. Yapı ruhsat ve eklerine aykırı yapılar vardır. Yapı ruhsat süresinin dolmasından dolayı, ruhsatsız hale gelmiş yapılar mevcuttur. Yapı ruhsatı alındıktan sonra, ekleme yapılan binalar vardır. Yapılan imar planında hatalar vardır.

Ne kadarı imar barışından yararlandı, elimizde veri olmadığı için bilemiyorum.

Tüm bunlara rağmen Konacık’ta yerleşik olanların bu durumdan bir şikayeti olmadığı gibi, Konacık dışında oturanların, konut edinmek ve kiralamak konusunda ilk tercih edilen yer olması şaşırtıcıdır.

Konacık’ta yapılan Madde 18 uygulamasıyla, Konacık Belediyesi tarafından, imara açılan alanlarda, arsaların terklerinin, ada bazında eşit olarak, kamu eline geçmesi sağlanmıştır. Kamu eline geçen mülk oranı kanunen, yüzde kırk’a kadar dır.

Halen hiçbir parti çıkıp, biz Bodrum’a şu kötülüğü yaptık, Allah bizi affetsin demiyor.

Seçim çalışmaları, beklenen gün yaklaştıkça, temposunu arttırıyor.

Seçimlerde işimiz ses sanatçılarına kaldı, hani gelen sanatçıların siyasi kimliği olsa anlayacağım, propaganda, sazla, sözle de yapılır.

Lakin; getirilen sanatçılar, propaganda içeriğini ikici plana atarsa, emeklerinize yazık olur.

Büyükşehrin büyük sorunu…

Osman Gürün’e; KentTV Program yapımcısı Ayhan Ongun Soruyor;

“Siz Millet İttifakı adayısınız CHP’nin açılış mitingine katıldınız, konuşma yaptınız, oy istediniz. İYİ Parti Bodrum İlçe Örgütü, sizi mitingine davet etse katılır mısınız?”

Osman Gürün, sanırım böyle bir soruyla karşılaşabileceğini düşünmeden, hazırlıksız yakalandı, oradan buradan derken, “Ben CHP’liyim. İYİ Parti Mitingine katılmam etik olmaz” ve ekledi “Ben İYİ Parti Adayı Değilim, esasen CHP adayıyım.” dedi.

Peki Sayın Gürün, İYİ Partililer CHP adayına neden oy versin?

Yayınlanan video

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vesaik.

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Türkiye S400 leri satın aldı ve ilk parti geldi,ve gelmeye devam ediyor.Bu bütün Dünya ya hükmetmek için uğraşan  USA ya ve nato ya ciddi bir tokattır.Erdoğan a nasip oldu. Ecevit te Kıbrıs' a çıktı kara oğlan oldu. Erbakan olmasa idi çıkacakmıydı,buda soru işaretidir.O zamandan bu zamana bizi seven allahın hiç bir memleketi bunu tanımadı.Pakistan ve bengladeş tanımıştı onlarda baskılardan dolayı vaz geçtiler.Orada haklarımızı koruyor ve enerji arıyoruz.Yılmayacağız. Şimdi ne olacak.Hep beraber göreceğiz.Şunu Devlet olarak kavramak zorun...
 • Helal olsun Başkan Aras…

  13 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz günlerde, Bodrum Antik Tiyatro'da Belediye meclisi toplantısı yapıldı. "Bodrum’da bir ilk" olarak duyuruldu. Çok sevindik elbette, nede olsa demokrasinin çıktığı bu topraklarda eskiden halk meclisi olarak kullanılan bu yapının, birazda gerçek anlamda kullanılması gerekiyordu. Bu toplantıyı akıl eden, üstün yetenekli kişilere teşekkür etmemiz gerekir. İyiki varlar, yoksa nasıl yaşayacaktık böyle bir nostaljiyi. Her başkana nasip olmuyor bu duyguları yaşamak. Belediye Başkanımız Ahmet Aras, bu duyguları yaşadı ve yaşattı bizlere...
 • Bodrum İşgal Altında…

  11 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Sapla samanı karıştırmamak lazım. Bazen yazılarıma sosyal medyadan dokundurma yapıp, pozitif olmam konusunda öneride bulunanlar oluyor. Ne yapalım yani, tecavüz kaçınılmazsa zevk mi alalım? Tecavüz ister bedeninize olsun, ister hak ve özgürlüklerinize olsun karşı durmak gerekiyor ki, bu ister aile içinden gelsin, ister dışından. Tecavüzcünüze kendinizi bırakıp "ne var canım ihtiyaçtan yapıyor, aslında kötü bir niyeti yok" demek, tecavüzcüyü teşvik etmek anlamına gelir. Diğer yandan; kendi dışınızda kişilerin haksızlığa maruz kalmasına...
 • Muğlalı Dolmuşa-Dolduruşa Gelmez…

  07 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  31 Mart yerel seçimlerinde Muğla özel bir önem ve hedef olmuştu. Çok yönlü siyasi manevra, Osman Gürün'e kaybettirme üzerinden ince ince hayata geçirildi. Seçim bu yönüyle Muğla özelinde Osman Gürün ve diğerleri arasında geçti gibi... "Bu defa kesin" beklentisi içersinde olan diğerleri cephesinde ciddi bir siyasi hazım sorunu yaratmıştır 31 Mart sonuçları. Hazımsızlığın yarattığı sendrom 31 Mart sonrasına katmerlenerek sarktı. , Büyük Şehir yönetemiyor feryat figanı esasen Karabağlar Yaylası'nın rüzgarlarının boşluğunda sallanmaktaydı. Bu y...

gaziantep escort