DOLAR
8,1111
EURO
9,7950
ALTIN
465,15
BIST
1.365

  Bodrum Moloz Kente Döndü!

  Bodrum Moloz Kente Döndü!

  Türkiye’nin tatil cenneti Bodrum’da adeta moloz kente döndü. Tüm tedbirlere rağmen döküm sahalarına para vermek istemeyen hafriyatçılar durdurulamıyor. Çevre katliamcılarının şimdiki hedefi ise Yakaköy oldu. Yakaköy’de bulunan tarım alanları ile hayvancılığın yapıldığı bölgede doğa ve yeşil alan, kaçak hafriyat döküm alanına dönüşmüş durumda. Yol boyunca irili ufaklı moloz ve hafriyat yığınları oluşmuş durumda

  Haber Merkezi- Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde döküm sahalarına para vermek istemeyen hafriyatçılar durdurulamıyor. Son dönemde mahalle aralarında sık sık görülen çevre katliamcılarının şimdiki hedefi ise Yakaköy oldu. Yakaköy’de bulunan yeşil alanları hedef alan çevre katliamcıları yeşil alanı adeta kaçak hafriyat döküm alanına dönüştürmüş durumdalar. Bölgeye atılan bu atıklar çevredeki doğal yaşamı ve su havzasını da tehdit ediyor. Dökülen molozların arasında her türlü çöp eşyasını da görmek mümkün.  Ege Alternatif Gazetesi’nin saniye saniye görüntülediği  doğa katliamında moloz ve hafriyat dolu kamyonlar 10 dakika aralığıyla kaçak hafriyat olanı olarak kullanılan yeşil alana geliyor. Buraya gelen kamyon çevrede kimsenin olmadığından emin olduktan sonra  dökü işlemi gerçekleştiriyor.  Görüntülerin devamında yine kaçak olarak yapılan işlemde alana ikinci kamyon gelip moloz dökümü gerçekleştiriyor. Yine görüntülerden de anlaşılacağı üzere kaçak moloz ve hafriyat dökülen alan daha sonra kepçelerle düzleştirilmiş durumda. Yol boyunca devam eden vadi moloz yığınları nedeniyle dolmak üzere. Ayrıca bölgede yüzlerce ağaç dökülen hafriyat ve moloz yığınlarının altında kalmış durumda.  Çöplüğe çevrilen bu alanlarda inşaat molozlarının yanı sıra, çeşitli tuvalet taşları, hurda elektronik eşya gibi onlarca çeşit malzeme de görülüyor.

  Uzmanlar tarafından, izinli döküm sahalarının eski madeni alınmış alanların rehabilitasyonu kapsamında yönetmeliklere uygun olarak doldurularak ağaçlandırıldığı ifade edilirken, gelişigüzel çevreye dökülen hafriyatların içerdiği maddeler nedeniyle zaman zaman çevre sağlığını tehdit ettiği vurgusu yapılıyor.

  Çevre sakinleri tepkili!

  Bölgeye atılan bu atıklar çevredeki doğal yaşamı ve su havzasını da tehdit ederken çevre sakinleri de durumdan şikayetçi Çevre sakinleri, “Gece gündüz fark etmeksizin bu burada döküm gerçekleşiyor. Bir türlü durdurmadık. Artık bıktık. Yetkililerden yardım istiyoruz” dedi.

  Yakaköy ’de yaşayan Sinan Arslan adlı yurttaş, çevre katliamına son verilmesi gerektiğini ifade ederek, “Geceleri gelip her yere molozları döküp kaçıyorlar. Kaç kez şikayet ettik. Ancak bir türlü yakalanmıyorlar. Yakaköy’ün girişinden itibaren söz konusu kaçak moloz ve hafriyat dökümleri var. Biz Yakaköy’de yaşıyoruz.  Bu zehirler önce toprağa daha sonra da suya karışıyor, diye düşünüyorum. Yetkililerden artık bu kişileri durdurmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

   

  Öte yandan kaçak moloz ve hafriyatın yapıldığı bölgede arası sahibi olan Avukat Baran Akcan’ın da çevre katliamcılarına karşı hukuk mücadelesi başlattığı öğrenildi.  Arsasına dökülen kaçak moloz ve hafriyatın önlenmesi için başta Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Çevre Koruma Müdürlüğü olmak üzere bir kuruma baş vuran Avukat Baran Akcan’ın son olarak Bodrum Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Konuya ilişkin kısa bir açıklama yapan Akcan, “ Aylardır arsama böylesi dökül yapılıyor. Bir türlü bulamadık. Çevre felaketinin önüne geçmek izcin konunun üzerine gideceğim. Gerekli yerlere başvurumuzu yaptık takipçisi olacağız” dedi.