logo

Bodrum Siyaset Arenası


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Bodrum’un siyasi aktörleri çeyrek asırdan fazladır hep aynı, ufak tefek araya girenler olsa dahi ana omurga değişmez. Partileri değişmiştir, kapanmıştır, yerlerine yenileri kurulmuştur ,lakin aktörler hep aynı kalmıştır.

Dün birlikte siyaset yapanlar, bugün karşı karşıya gelmiş gibi görünse dahi, yarın bir araya gelmeyecekleri anlamına gelmemektedir. Bu gün birlikte olanların, yarın karşı karşıya gelmeyeceklerinin garantisi olmadığı gibi.

Bodrum’un sorunlarını alt alta yazın, dün neyse bugünde aynı konular sıralanacaktır. ”Sorun sorunda mı , sorun sorunu çözmeyen de mi” Sorun zaten sorun olarak görevini başarıyla yaptığına  göre, sorun sorunu çözmeyen de dir.

Aslında kimsenin derdi Bodrum değil, Bodrum’da iktidar olma hevesidir. Tersi olsaydı sorunlar farklı şekilde devam edebilirdi fakat, aynı olarak devam etmezdi.

Bir ağabeyimizin Kent  TV de açık oturumda ifade ettiği gibi Bodrum ve Muğla’da hiçbir partinin yönetim kadroları “LİYAKAT “üzerine kurulu değildir. Başka yerde öyle midir bilemem , zaten beni de şimdilik başka yerler ilgilendirmiyor.

Kasaba siyasetinin bütün unsurlarının uygulandığı yarımadamızda ,siyaset asla ve asla ideoloji üzerine kurulu değildir. İktidar olmak için veya iktidarın nimetlerinden yararlanmak için, her yol mubahtır . Siyaset; ilkesizlik ilkesi üzerinde yol almaktadır.

Özay Kartal’ın dünkü yazısında ki gibi” üye olunan bir parti mi ? Yoksa üye kaydedilen bir parti mi ?” diye olaya baktığımızda gelinen noktanın ne kadar vahim olduğu gün gibi ortada.

Bodrum’da ; iktidar ayrı telden, muhalefet ayrı telden çalarken, melodi aynı. Sazı çalarken dikkat edin, mızrap elinizde mi diye, yoksa sapı elinizde kalır.

Bodrum Siyaset Arenasına Tavsiyem ;

Başkalarını hedef göstererek, kendi alanınızı genişletmeye kalkmayın.

Siyaseti erk olarak görmeyin.

Geldiğiniz noktada başkalarının memuru olmayın. Başkalarının ayakçılığını yapmayın.

Esnafı, Halkı ezmeyin, Halk sizin marabanız değildir.

Vicdan ve adalet sahibi olun.

Bilmediğiniz konularda ahkam kesmeyin.

Geldiğiniz noktayı önemli görmeyin, liyakat sahibi değilseniz oraları işgal etmeyin.

Kime yazdın diye merak eden olursa ben ortaya yazdım isteyen üstüne alır, üstüne almayan ayazda kalır.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...
 • Şundan Bundan

  15 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sineğin Kanadından Otogardaki Belediyemiz Gıda Şirketine ait ücretsi konakladığım otoparkın çıkış noktasına geldiğimde her zamankinden farklı bir olgu gerçekleşti. Çıkışa izin veren bariyer açılmadı ama , onu idare eden emekçi kardeşim üzgün ve telaşla yanıma geldi: “Ağabey sana çok önemli bir haberim olacak, senin basın kartın iptal edilerek otopark konaklamasında geçersize aktarıldı.” Anladım. Borcumu sordum . 6 lira dedi hemen ödedim O emekçiyi gerçekten çok üzgün gördüm. Emekçi kardeşim biraz kendine gelince lafın gerisini söyleyebil...