DOLAR
32,8410
EURO
35,2939
ALTIN
2.487,14
BIST
10.739,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Hafif Yağmurlu
35°C
Muğla
35°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Açık
36°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
36°C
Pazar Az Bulutlu
35°C
Pazartesi Az Bulutlu
35°C

“Bodrum’ u beton yığınına çevirecek bu plan kabul edilemez”

Şehir Plancıları Odası Muğla Şube Başkanı Sami Tomurcuklu “Bu alan daha önce Doğal ve Ekolojik Yapısı Korunacak Alan ilan edilmişti. Kamu yararı barındırmayıp planlama esasları ve şehircilik ilkelerine aykırı olan planlama çalışmalarına karşı her türlü hukuki sürecinde kamu adına takipçisi olacağız. Planlara önce itiraz ettik , itirazımız kabul edilmezse dava açacağız” diye konuştu

“Bodrum’ u beton yığınına çevirecek bu plan kabul edilemez”
polat-galle

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile imara açılan 1.1 milyon metrekarelik hazine arazisinin Devletin yaptığı planlara dahi uymadığını belirten Şehir Plancıları Odası Muğla Şube Başkanı Sami Tomurcuklu “Bu alan daha önce Doğal ve Ekolojik Yapısı Korunacak Alan ilan edilmişti. Kamu yararı barındırmayıp planlama esasları ve şehircilik ilkelerine aykırı olan planlama çalışmalarına karşı her türlü hukuki sürecinde kamu adına takipçisi olacağız. Planlara önce itiraz ettik , itirazımız kabul edilmezse dava açacağız” diye konuştu

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Ortakent Mahallesi’ndeki Ali Kelle Ormanı Mevkii’ndeki 1.1 milyon metrekarelik hazine arazisinin 21 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile imara açılmasına Şehir Plancıları Odası Muğla Şube Başkanı Sami Tomurcuklu ve oda üyeleri ODTÜ Dernek Binası’nda basın açıklaması düzenleyerek sert tepki gösterdi. Daha Önce’de CHP ve STK ‘lar bölgede birçok kez eylem ve basın açıklaması yaparak alanın yapılaşmaya açılma kararına tepki göstermişti.

"Bodrum’ u beton yığınına çevirecek bu plan kabul edilemez"

 

BU ALAN DOĞAL VE EKOKOLJİK YAPISINI KORUNACAK ALAN İLAN EDİLMİŞTİ

CHP İlce Başkanı Halil Karahan ile oda üyelerininde izlediği açıklamada Tomurcuklu “Turistik ilçeye yaklaşık 7 bin kişilik ek bir nüfus, trafik ve alt yapı yoğunluğu getirecek bu alanı 26.12.2016 tarihinde onaylanan  Aydın-Muğla-Denizli 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında,  “Arıtma Tesis Alanı”, “Doğal ve Ekolojik Yapısı Korunacak Alan”, “Büyük Bölge Parkı/Büyük Kentsel Yeşil Alan” ve “Ağaçlandırılacak Alan” gibi bir çok  yeşil alan çeşitliliğini içinde barındıran bütünsel bir yeşil alan  olarak planlanmıştır. Hazineye ait olan bu alan, Çevre Düzeni Planında Teknik Alt Yapı Alanı dışında Üst Ölçekli planlarda çeşitlilik gösteren yeşil alanlarla, bir anlamda yarımadanın  akciğerleri olarak bırakılan, denizden bakıldığında Ortakent siluetinde  yeşil olarak kalan büyük bir yeşil alanken ve  bu alanların kamu yararına kullanılması beklenilirken, o alanda  kendi planlama amacına ters düşen, çelişen  agresif bir planlama yaklaşımı ile Turizm ve Konut Alanları üretmişlerdir” diye konuştu.

YAPI YASAKLI ALANLAR İMARA AÇILMIŞTIR

Tomurcuklu açıklamasının devamında ise Çevre Düzeni Planı’ nda yapılaşmaya kapatılması hükmedilmiş bu alanların, nasıl bir doğal ve jeolojik değişim geçirerek yapılaşmaya/ imara açılma kararı verildiğinin anlaşılamadığını belirterek” Daha önceki planlarla önerilen nüfus kabulleri hiçe sayılmıştır ve altyapı açısından artı yük getirmektedir.

Yine aynı planda değişiklik yapılarak bütün yarımada için yapılan nüfus kabulleri yok sayılmıştır. Zaten bugüne kadar yapılan parçacıl İmar Planları 1/100 000 ölçekli planın öngördüğü nüfusun çok üstünde nüfuslar getirmiştir. Bodrum’un bir taşıma kapasitesi vardır ve bu zaten gerek ulaşım gerek su ve kanalizasyon altyapısı açısından çoktan dolmuştur. Özelleştirme İdaresinin bu planı altyapı açısından ciddi eksikleri olan Bodrum’a,  çok ciddi bir nüfusu getirmeyi hedeflemekte ve yeşil kalması gereken Ortakent- Bitez sırtlarını betonla kaplamaktadır” dedi.

"Bodrum’ u beton yığınına çevirecek bu plan kabul edilemez"

ÖZELLEŞTİRME İDARESİNİN BU PLANLAMA YAKLAŞIMI KABUL EDİLEMEZ DAVA AÇACAĞIZ

Tomurcuklu açıklamasının sonunda ise “Yoğunluk artışı öneren dolayısı ile  mevcut planlar ile uyumlu plan hazırlanmadığı, ve plan yapım tekniği açısından plan yapım usul ve esaslarına aykırı planlar üretildiği tarafımızdan saptanmıştır.  Her fırsatta yoğunluk artışı için kendisine zemin hazırlayan ve Plan Yapımı usul ve esaslarına uymaktan imtina eden Özelleştirme İdaresinin bu planlama yaklaşımı kabul edilemez. Bodrum’un sahilleri üzerinden ranta hizmet eden bu planları Şehir Plancıları Odası  olarak reddediyoruz. Hangi kurum veya idare tarafından yapılırsa yapılsın, İmar Kanununa, Yönetmeliklerine, Plan yapım usul ve esaslarına  aykırı olan ve doğal çevreyi, koruma kullanma dengesini bozan, gelecek nesillerin hakkı olan alanları ranta servis eden  her türlü plana karşı itiraz ediyoruz ve bu plan ile buna benzer özünde kamu yararı barındırmayıp planlama esasları ve şehircilik ilkelerine aykırı olan planlama çalışmalarına karşı her türlü hukuki sürecinde kamu adına takipçisi olacağız” diyerek tamamladı.

Kaynak : Anterhaber.com