logo

Bodrum’a Yeni Cemevi

Bodrum Belediye Meclisi, bugün yaptığı olağan toplantısında Belediye’ye ait Bitez’deki taşınmazın cemevi yapılmasını oy birliğiyle karara bağladı. Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği’nin meclise sunduğu talebi görüşen Mehmet Kocadon başkanlığındaki Bodrum Belediye Meclisi,  Bitez Mahallesi, Gündönümü Mevkii, 2466 parselde kayıtlı taşınmazın Cemevi yapılması için derneğe tahsis edilmesini görüştü. Karar, oybirliğiyle kabul edildi. Meclis’in aldığı karar, toplantıyı izleyen dernek yöneticileri ve üyeleri tarafından alkışlarla karşılandı.
Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Yönetimi, Belediye Meclisi’nde alınan karardan sonra bir açıklama yaparak “Aleviler olarak, uzunca süredir Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesinin ve Derneğimize Cemevi yeri tahsis edilmesinin haklı mücadelesini veriyoruz. Bu anlamda çabalarından, hassasiyetlerinden ve katkılarından dolayı; Bodrum Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kocadon’a, Bodrum Belediyesinin tüm Meclis üyelerine, CHP Bodrum İlçe teşkilatına Bu konuya destek veren Bodrumdaki tüm diğer Siyasi Parti teşkilatlarına ve STK’lara, Muğla il ve ilçelerinde bulunan Alevi örgütlerine emeği geçen tüm Canlara ve Bodrum halkına, teşekkür ediyoruz.” diye konuştu. Yönetim, aynı çaba ve hassasiyeti diğer belediyeler ile hükümetten de beklediklerini ifade etti.

Dernek yöneticileri öncelikli amaçlarının Alevi-Bektaşi inancını yaşatmak, öğretmek ve gelecek kuşaklara aktarmak, Bodrum Yarımadasına Cemevleri kazandırmak olduğunu belirterek şöyle dedi;

“Geçen zaman içinde, 4 Şubat 2015 Çarşamba günü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararı gözetilerek Bodrum Belediye Meclisi tarafından “Cemevlerinin ibadethane sayılması” yönünde oy birliğiyle alınan karar önemli ve olumlu bir adım olmuştur. Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği, kurulduğu günden bugüne, bölgede yaşayan Alevi Bektaşi inancına sahip vatandaşların Cemevi yapılması ile ilgili meşru taleplerini yazılı ve sözlü olarak dile getirmiş ve getirmeye devam etmektedir. Geçtiğimiz yıl, Cemevi ihtiyacı ve yer tahsisi konusunda Bodrum Belediyesine iletilmek üzere iki binin üstünde imza toplanmış, yine Muğla ili ve ilçelerinde bulunan Alevi Örgütlerinin tamamına yakını Derneğimizin Cemevi ihtiyacının karşılanmasıyla ilgili Yerel İdareye iletilmek üzere destek yazıları göndermiştir. Derneğimizce Bodrum Belediye Başkanlığına yazılı olarak iletilen bu talebimiz, Belediye Başkanımız Sayın Mehmet KOCADON tarafından Bodrum Belediye Meclisine sevk edilmiş ve bugün yapılan Meclis Toplasında oybirliği ile kabul edilmiştir. Tahsis edilen arsada Bodruma ve Alevilere yakışır mahiyette gelecek kuşaklara da aktarabileceğimiz bir Cemevi ve Kültür Merkezini gönül birliği ve dayanışma içerisinde Yerel İdarelerimizin de katkılarıyla hep birlikte yapacağımıza inanıyoruz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

gaziantep escort