logo

Bodrum’da 4. Kez düzenleniyor.

Bu yıl 6.kez yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ Bodrum’da 4. Kez düzenleniyor. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de Sema Gür’ ün girişimleriyle, bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteği ile başladı. 6 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye’de ve yurt dışında diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekti…

Bodrum’da bisiklete olan farkındalığın arttırılması amacıyla bir araya gelen “ Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”,  23 Eylül 2018  Pazar günü saat 16:00 dan itibaren, Bodrum şehir  merkezi yollarını egzoz yerine parfüm kokularıyla saracak.

Süslü kadınlar bisiklet turu bu yıl yaklaşık 63 şehirde, yurt içi ve yurt dışında eş zamanlı olarak düzenleniyor. Bu turu herhangi bir kurum, kuruluş, şirket, grup değil gönüllü kadınlar organize ediyor. Herhangi bir kar amacı yok, bu tur sayesinde kız çocukları okutuluyor.

Bu konuda bu organizasyonu yapan kadınların görüşü şöyle ”Çünkü bisiklet kent yaşamının bir parçasıdır, çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Bisiklet; yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı. Eğer uygun “bisikletli ulaşım politikaları” olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık.

Neden Eylül Ayı’nın 3.haftası toplandık?

Çünkü “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında yapılan “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ ne vurgu yapmak istedik. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinlikler zincirine Türkiye’de yıllardır biz de destek veriyoruz. Biz de İzmir’de bisiklete binen kadınlar olarak, motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız.
“Egzoz kokusuna karşı çiçek kokusu” diyoruz.

Biz ne istiyoruz?

Biz yolların sadece motorlu taşıtlara ait olmadığından eminiz. Sizlerin de fark etmesini istiyoruz. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz.

Neden özellikle kadın?

Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında “var” olmalı.

Biz neden buradayız?

Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz…”

Bodrum da nasıl olacak

Bisikletlilerin yollardaki varlığını hatırlatmak, güvenli bisiklet yollarına olan ihtiyaca vurgu yapmak amacıyla gerçekleştirilen turda kadınlar şık kıyafetler ile bisiklete binerek belediye meydanından marinaya  devam  edip  Yeniköy ve  Türkkuyusu  caddesi üzerinden şehir merkezine  pedal  çevirerek  yine  Belediye Meydanında  toplanıp,  Kısa  bir  müzik  şöleniyle  tur  tamamlanıyor.

Yaklaşık 150 (beklenen sayı) kadar kadının katılması beklenen turda, herhangi bir gruba veya kuruluşa bağlı olmayan gönüllü kadınlar, diledikleri gibi süsledikleri bisikletleriyle kentin çehresini değiştirecek.

Bu bir  farkındalık  eylemi olup, öncelikle  kadınların önde  olmasıyla  birlikte  çocukların ve erkeklerinde  desteklediği bir tur  olması bekleniyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?