logo

Bodrum’da Gürültü Kirliliğine Tepki…

Bari rüşveti paylaşalım!

Hürriyet Gazetesi yazarı Mehmet Y. Yılmaz 26 Ağustos tarihinde ilginç iddia ve önerilerde bulundu. Mehmet Y. Yılmaz yazısı şöyle ;

Bitez’de mandalina bahçelerinin arasında bir otel-lokanta-gece kulübü var. O otelde kalanlar nasıl uyuyabiliyorlar ve orada uyumak için gerçekten bir para ödüyorlar mı onu bilemiyorum. Ama şunu söyleyebilirim ki o civarda kimse uyuyamıyor.

Çünkü bu otel-gece kulübünde canlı müzik her gece 02.30-03.00’e kadar sürüyor. Kime şikâyet ederseniz edin, bunu önleyebilmek ne mümkün…

Bu nasıl olabiliyor? Bence bir tek yolu var: İşletmenin, bürokrasi çarklarını yağlaması!

Bu rüşveti kim alıyordur, bilemem. Polis mi, jandarma mı, çevre müdürlüğü mü, belediye zabıtası mı? Kimsenin günahını almak da istemem.

Ama şöyle bir önerim var: Madem bu gürültü önlenemiyor, o halde biz de uykusuz gecelerimizin karşılığını alalım.

Toplanan rüşvetler bir havuza konsun ve belli bir oranı (bence yarısı uygundur çünkü asıl yük bizim omuzlarımızda) biz civar bahçelerde yaşayanlara dağıtılsın.

Acaba Bodrum Kaymakamı buna öncülük eder mi? Ya da Muğla Valisi?

Belki bu örnek uygulama bütün sahil kasabalarımız için de yapılabilir. O zaman acaba merkezi hükümet nezdinde bir ‘Gürültü Rüşvetini Paylaştırma Ofisi’ mi kurulsa?

Üstelik bu, turizm yatırımcısı açısından da fırsat eşitliği yaratır.

Belli bir tarife olursa, bir türlü rüşvet vermeyi başaramayıp kepenkleri erkenden kapatmak zorunda kalan işletmeler de haksız rekabetten kurtulmuş olurlar.

Sevgili kamu yöneticilerimiz, ne dersiniz?

Yazının tamamı için tıklayınız

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?