logo

Bodrumlu kadınlar davetli…

Sadece Bodrum’un değil, eş zamanlı olarak 50 şehirde start alacak Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 23 Eylül Pazar günü gerçekleşiyor. Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde, çevre dostu bir ulaşım aracı olan bisiklete, kadına, bisikletli kadına saygıyı vurgulamak ve bisiklet yolları-hizmetleri taleplerini eğlenceli bir şekilde iletmek için gerçekleştirilen etkinliğe tüm 

Etkinlik, “Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu” sloganıyla saat 16.00’da Bodrum Belediye Meydanı’nda başlıyor. 2013 yılında Sema Gür’ün “hadi kızlar süslenip püslenip bisiklet turu yapalım” demesi ile doğan ve ardından tüm Türkiye’ye yayılan bir farkındalık etkinliğine dönüştü.

Bu yıl 23 Eylül’de 50 şehirde eş zamanlı olarak yapılacak etkinliğin mimarları gönüllü kadınlar. İşlerinden, ailelerinden “çaldıkları” zamanlarda bisiklet turu için rota planlıyor, emniyet, valilik, belediye üçgeninde evrak peşinde koşuyor, bir yandan sabırla tek tek katılımcıların sorularına (tur nerede, benim bisikletim yok, çocuğumla katılabilir miyim vb) cevap yetiştiriyor bir yandan da sakin sakin bin bir türlü farklı kanaldan aklımıza hayalimize getiremeyeceğimiz konularda eleştiren, suçlayan kişilere cevap veriyorlar.
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 23 Eylül 2018 Pazar günü Türkiye’de İzmir başta olmak üzere onlarca il/ilçede eş zamanlı yapılacaktır. Bu tur 2013 yılından beri yapılmaktadır. İZMİR merkezli başlayıp, Türkiye’nin birçok şehrine yayılmış, gönüllü kadınların yaptığı farkındalık etkinliğidir.

*Turu herhangi bir kuruluş, kurum, parti, şirket,… düzenlemez. Kar amacı yoktur. Para alınmaz.

*Amaç daha çok kadın bisikletçinin, dilediği kıyafetle yollarda olmasını gönüllü olarak sağlamaktır

* Ayrıca tüm dünyada bilinen Otomobilsiz Kentler Günü’ne de dikkat çekmek istiyoruz.

*Tur için kayıt gerekmiyor, bisikletinizi ve kendinizi süsleyip gelin.İstediginiz tarzı yaratın.

*Sadece kendinizi temsil edin…

*Tur yavaş ve kısa mesafedir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?