logo

“Bodrum’un Başkanı, Ahmet Aras” tır


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Seçimlerin ardından, ilk olağan belediye meclis toplantısı dün yapıldı. Pazar günü olmasına rağmen, toplantının yapıldığı salon tıka basa doluydu desem abartmamış olurum. Genelde ilk toplantılar böyle olur.

Başkan Aras’ın meclis toplantısı öncesi, belediye meclisine ve katılımcılara yönelik yaptığı açılış konuşması, alışıla gelmişin dışındaydı. “Böyle gelmiş, böyle gitmeyecek.” diyordu sanki…

Umarım Başkan, dediğin gibi olur.

Bir yandan birlikte yöneteceğiz derken, bir yandan da Bodrum halkı dahil her kesimin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayan Aras’ın konuşması, manifesto niteliğindeydi.

Şeffaflık, adam kayırma, rüşvet, irtikap, iş takipçiliği, kaçak yapılaşma gibi can alıcı konulara değinerek, bunlara meydan vermeyeceğini söyleyen Başkan Aras, “Çalışmalarında, reklam duvarlarını, kutlamalarla işgal etmeyeceğini, Bodrum’a yapılan hizmetlerin duyurulması için kullanılacağını” ifade etti.

Başkan Aras’ın konuşmasını, haber sitelerinden ve video yayınlarından izlemenizi öneririm. Bu konuşmayı bekliyor muydum, tabi ki hayır.

Çünkü seçim bitmişti…

2014 Yerel Seçimlerinden sonraki ilk meclis toplantısının ardından bir yazı kaleme almıştım. Meclis üyeleri, belediye bürokratları ve katılımcıların toplantının işleyiş şekli ve yöntemi konusunda.

Yeni meclis üyelerine önerim, bu konudaki yasa ve yönetmelikleri tekrar tekrar okumalarıdır. Sanmayın ki başkan belediye meclisine bağlı çalışır.

Belediye Meclisi, Başkanın Meclisidir. Belediye Başkanı aynı zamanda belediye meclisinin de başkanıdır. Konuşmalar katılımcılara, meclis üyelerine, basına, yönelik değil, kendisine söz hakkı veren başkana yönelik yapılır.

Meclis başkanına talimat verir nitelikte konuşmalar, uyarılar, yapılamaz, başkan söz hakkı vermeden kimse konuşamaz. Özellikle, “Grup kararı aldık, kararımızı uygulayın sayın başkan istirham ediyorum.” gibi sözler yakışık almadığı gibi, hiçbir siyasi parti grubu, başkanın üstünde değildir.

Belediye Başkanı sizin partinizin üyesi olabilir, tüzüğünüzde, “Meclis grup başkanı, ilçe başkanıdır.” diye yazabilir, Ancak gerçek öyle değildir. Dikkat ederseniz, belediye meclisi başkanı seçimle gelmez ve yetkisini kanundan alır.

Benden uyarması, bir başka uyarımda madem bu kadar konulara hakimsiniz, başkanın hata yapmasına engel olsaydınız. Başkan’ın ilk toplantısı olması, heyecanı, tecrübesizliği ve mevzuatlara hakim olmayışını, anlayışla karşılıyorum. Tüm bunlara rağmen, meclis üyeleriyle değil de sanki halk meclisiyle toplantı yaptı, dedirtecek belirtiler mevcuttu toplantıda.

Arada olumluyu söylerken, olumsuzu dillendirmem lazım ki, teknik hatalar dahil, yazmanın bir anlamı olsun. Sonuçta birbirimizi ağırlamıyoruz, hepimizin amacı memleket olsun.

Mecliste, teknik açıdan birçok hata vardı, bazı meclis üyelerinin söylemleri, oylama şekilleri v.s. Genelde düzeltmeler, muhalefet meclis üyelerinin uyarısı üzerine yapıldı. CHP Üyeleri, çarşıya pazara çıkmış görüntüsü veriyorlardı.

Meclis gündeminin 17. Maddesi, Torba Sanayi Sitesi İmar Plan değişikliği, mecliste görüşülüp karara bağlanması gerekirken, komisyondan gelen bir konunun tekrar, gerekçesiz şekilde komisyona havale edilmesi yanlıştır, yasaya aykırıdır. Konu görüşülüp meclisin bir başka toplantısında tekrar gündem yapılması veya imar komisyonun bazı konuları tekrar irdelemesi talep edilerek, iade edilmesi gerekirken, yasa ve yönetmelikler göz ardı edilmiştir.

Yine belirtmeden geçemeyeceğim, Torba sanayi sitesi, yeni bir imar planı değil, plan tadilatıdır. Kamuoyu içerik olarak aydınlatılmadığı için beklenti farklı, konu farklıdır.

Şimdi bu hata yapılırken, bu işi bilen yetkililer ne yaptı. Başkanlık divanı önünde yer alan ve imar müdürlüğü dahil birçok yetkiyi üzerine alan hukukçu başkan yardımcısı, başkanın hata yapmasına göz mü yumdu yoksa oda konuyu fark edemedi mi? Belki önce ki oturumlara gelmiş olsa veya bir önce ki meclis kararlarına bakmış olsa, durumu fark edebilirdi.

Dün, Rahmi Turan Sözcü Gazetesindeki köşesinde bir yazı kaleme alıyor, yazısında İstanbul’dan girip, Bodrum’dan çıkıyor. Geçmiş yazılarında, Bodrum’u çok kez kaleme almış, CHP içerisindeki hangi aday adayını desteklediğini de yazmıştı.

Son yazısında “Bodrum’un kısaca İstanbul’a benzediğini, trafik, yapılaşma v.s. Yeni Başkan Ahmet Aras’ın işinin zor olduğunu” ifade ediyor.

Sıkıntı yok Sayın Rahmi Turan, konu Bodrum Halkı tarafından gayet iyi biliniyor.

Ancak Rahmi Turan ;

“Ahmet Aras 49 yaşında, zinde, diri, çakı gibi bir adam… Belediyecilik serüvenine yeni başlıyor ama yanında, 20 yıllık, belediye tecrübesini yanında taşıyan Turgay Kaya gibi bir yardımcısı var. Kaya 15 Yıl Kadıköy Belediye Başkan Yardımcılığı yapmıştı, son 5 yıldan beride Bodrum’da görev yapıyor.

Bu ekibin, Bodrum’u eski cazibesine kavuşturacağı umudundayım diyor.”

Sayın Rahmi Turan’ın gazeteciliğini eleştirmek bana düşmez, fakat yazı içeriğinde söylediklerini eleştirme hakkımız vardır.

Öncelikle, “Ahmet Aras bak yanında belediyeciliği bilen canavar gibi bir adam var sözünden çıkma” mı diyorsun desem niyet okumuş olurum.

Yok; “Bak tecrubeli bir adamı yanına almışsın değerini bil” diyorsanız, platonik ilişkiler bizi ilgilendirmiyor.

Bizi ilgilendiren konu, verdiğiniz bilginin öncelikle doğruluğu, Yani Sayın Rahmi Turan, önceden tadığınız vurgusunu yaptığınız Turgay Kaya, hangi tarihlerde Kadıköy Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yapmıştı ve sorumluluk alanı neydi bu bilgiyi bize aktarırsanız seviniriz.

Bildiğimiz en son, Kadıköy Belediyesi Hukuk İşlerinde Avukatlık yaptığıdır. Bu yazınızla, Sayın Turgay Kaya’ı zor duruma düşürdüğünüzün farkında mısınız?

Öngörünüz; Başkan Aras’ın ,Sayın Kaya ile ekip çalışması yaparsa, başarılı olacağı konusunda. Peki Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısıyken, hangi başarı projelerin altına imza atmıştır. Başarı öyküsünü de anlatırsanız bilgilenmiş oluruz.

Devamını yazmak isterdim ancak şimdilik yazım burada kalsın…

Halkın oyunu alarak gelen Ahmet Aras, Bodrum Belediye Başkanı’dır. Hiçbir medya, başkasını parlatıp Bodrum’un kurtarıcısı olarak birilerini, ilan etmemelidir.

Başkan Aras, eğer ekip istiyorsa, Bodrum Halkı yanında olacaktır. Bu böyle biline…

Tekrar başa döneceğim. Sayın Aras’ın, belediye meclis açılış konuşmasında dillendirdiği her şeyin yanında ve takipçisi olacağım, aksi halinde nasıl kendisi “Kimseye acımam.” diyorsa, bende kendi üstüme düşeni yapacağım.

Sayın Başkan Aras, umarım bizi kimseye muhtaç etmez…

Rahmi Turan Uazısı İçin Liki Tıklayınız

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/rahmi-turan/hak-gaspi-4325467/

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?
#

“Bodrum’un Başkanı, Ahmet Aras” tır” için 1 yorum

 1. Tarık atalay : diyor ki:

  RAHMİ TURANIN AKLI VARSA KENDİSİNE SAKLASIN BİZİM AKLIMIZ BİZE ZATEN FAZLA GELİYOR. BİRDE ONUN AKLIYLA UĞRAŞAMAYIZ.
  TURGAY KAYA DENEN ADAM SON BEŞ SENEDE BODRUM DA BE İŞE YARAMIŞ ÖNCE BİZE ONU ANLATSIN. BENCE SON BEŞ SENEDEKARPUZ GİBİ OTURMUŞ Kİ ORADA. BODRUM BU HALE GELMİŞ. CHP DE BÖYLE TENEKEDEN ADAMLAR BOL MİKTARDA VAR. HANGİ SERMAYADARIN ARKADAŞIDIR KİM BİLİR KOSKOCA İSTANBULU TÜKETMİŞ BURAYA GELMİŞ.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bodrum’un Delisi”

  30 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”. Eyvallah hoş geldi sefa geldi. Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım. “El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodru...
 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...