logo

“Bodrum’un Delisi”


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”.

Eyvallah hoş geldi sefa geldi.

Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım.

El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodrum Halkını “deliliğe” özendirmektedir. Aklın ne zararı vardı acep?

Hep beraber delirmek üzereyiz zaten.

Siyasette; “nabza göre şerbet vermek” kuralı geçerli olduğu sürece toplumsal barış bozulacaktır.

Turizm sezonunda inşaat yasağı tartışılır bir konudur. Kişiler turizmci olsun ya da olmasın, turistlerden daha çok, devam inşaatlara muhalefet etmektedir. İnşaat yasağı anayasamıza ve kanunlarımıza aykırıdır. Bu konuda yapılacak düzenlemeler kanunlarımızda belirlenmiştir.

İlgili bakanlıktan gelen yazıyı, iyice okuyarak inşaat yasağının kapsamını doğru değerlendirmek gerekir, aksi halde dirlik bozulacaktır. Çevre Kanunu inşaat yasağının nasıl konulacağını açıkça belirlemiştir. Kaldı ki; Bodrum Ticaret Odası İnşaat meslek Komitesi yaklaşık 15 yıl önce bu konuda başarılı bir çalışma yapmış, yetkililere sunmuştur.

Turizmin başarısızlığını, inşaat yasaklarına bağlamamak gerekir. Turizm mevsiminde inşaat yapan, genelde yine turizmciler dir. Her aklımıza gelene yasak koyarsak, işimiz var demektir.

Konu inşaatlardan açılmışken, devam edelim.

Kaçak inşaatların yıkımı, turizm mevsimi sonrasına bırakıldı. Nede olsa turistlere olumsuz yüzümüzü göstermemeliyiz. Hatta giyim kuşama dikkat etmeliyiz, şirin görünelim ki bir daha gelsinler.

Bu yapılar yapılırken sessiz kalınması ve doğanın katledilmesi, inşaat iskeletlerinin boy boy ortalarda durması, çok şirin bir görüntüymüş gibi. Önerim; her şantiye begonvillerle kapatılsın. Beceriksiz mimar tasarlayamadığı yere çiçeklik koyarmış. Bizde kentimizi çiçeklerle donatalım.

Kaçak inşaatların yıkımı durdurulduğu gibi, “yıktım” denilen iskelelerde henüz yıkılmış değil. Ses var, ama görüntü yok.

Haksız yapılaşmayı engellemek, doğru bir yaklaşımdır. Lakin hak var ve kullandırılmıyor ise, yasalarımıza göre suçtur.

Güvercinlik Mahallemizde, insanların kendi mülkleri üzerinde yapı yapmalarına neden engel olunmak isteniyor?” un Bodrum Belediyesinde elbet bir cevabı vardır. Bu cevabı topluma anlatırlarsa, hepimiz memnun olacağız. İmarsız alanlarda kaçak mahalleler kurulurken, Neden Güvercinlikte var olan imar planı uygulanmamaktadır?

Sayın Başkan, sizde mi Güvercinlikte imar yok olarak biliyorsunuz? O nedenle mi “Gelin bakalım sizin şu kadar hakkınız var, bu yapılarınızı imar haklarınıza göre düzenleyin.” yerine yıkıp, ceza yazmayı tercih ediyorsunuz.

Oysa ki; bu konularda yetkin ve etkin, hemde hukukçu bir başkan yardımınız var. Sizi bilgilendirmedi mi? Yoksa o kendi için ortada dolaşan söylemlerin derdine mi düştü? Yada “ekmek elden su gölden, keyfimiz gıcır, bize ne milletin derdinden.” mi diye düşünüyorsunuz?

Sıra gelecek elbet ortada dolaşan söylemlere, gerçek mi değil mi? Meslek icabı mı, gönüllülük mü? Ve bu duruma, siz neden ses çıkarmıyorsunuz.

Hele dur bakalım, şimdi zamanı değildir diyorum.

Lakin; öncelikle Sayın Başkan Güvercinlik Mahallesinin, mevcut İmar Islah Planını hayata geçirecek misiz, geçirmeyecek misiniz? Bodrum Belediyesi, bu kangren olmuş durumu düzeltecek mi düzeltmeyecek mi?

İşi bilen susunca, iş bilmeyen müdür olur” muş…

Bir kez daha yazıyorum, Taptuk Emre demiş ki “Adalet, masumiyeti aramaktır”

Kent yönetiminde, Fatsa örneğini vermek söylem olarak kolay, yaşama geçirmek, emek ister, cesaret ister, bilgi, beceri ister. Terzi Fikri, Fatsa’nın tüm söküklerini dikti, yeni kumaşlarla kenti giydirdi, tüm bunları da dokuz ay gibi kısa bir sürede yaptı. Tutuklandı, 5 yıl sonra ceza evinde kalp krizi sonucu 47 yaşında yaşamını yitirdi.

O bir devrimciydi… Bu gün dahi unutmadıysak ne mutlu Fikri Sönmez’e ve ne mutlu bize ki bize yol açmış, yoldaşlara sahibiz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...
 • İmar suçu varsa, suç ortağı da vardır…

  17 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan Kurban Bayramında Bodrum, Gündoğan Malhallesin'de halen yapımı devam etmekte olan, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci’ye ait Besa Grup'un THE BO VIERA otel projesine bir göz attı. Umarım, kendisine bağlı Çevre ve Şehircik Bakanlığının, İmar Planı değişikliğiyle yarattığı bu ucube proje, nasıl kurtulur düşüncesiyle gelmemiştir. Sayın, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ziyaretinin hemen ardından, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras , sosyal medyadan ; “Dağlarımızı, tepelerimizi, bitki örtümüz...
 • Neden bu hale geldik…

  08 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Rahmi Turan tokmak ta sormuş. Neden bu hale geldik.Milliyetçi duygularımız neden kayboldu.Tokmak 2 de devam etmesini isterdim ama etmemiş. Dilimin döndüğü kadar ben anlatayım. Yıl 1938  10 kasım Atatürk artık yok.Başbakan İsmet İnönü.Türkiye nüfusu yaklaşık 17 milyon. Okuma yazma oranı % 10  yani memlekette okuma yazma bilen 2 milyon kişi. Yıl 2019  nüfus 80 milyon okuma yazma oranı % 98 yani  2,4 milyon okuma yazma bilmeyen.Buda zaten okul öncesi çocuklar.Nerede ise Türkiye'nin tam nüfusu okuma yazma biliyor. Şimdi ne oldu d...

gaziantep escort