logo

“Bodrum’un fişi çekilmek üzere, herkes bir an durup düşünmeli!”

Gayriresmi verilere göre yerleşik nüfusu 250 bine dayandı, Bodrum bugün şehir olsa Erzincan, Gümüşhane, Tunceli gibi 15 şehri geride bırakacak.

Başta İstanbul, büyük şehirlerden hızla göç almaya da devam ediyor. Üstelik bu nüfus emeklilerden değil gençlerden oluşuyor. 

Neler olduğunu gözlemlemek için Bodrum Yarımadası’nda dört gün geçirdik. Aktivist, emlakçı, belediye yetkilisi, yeni göç edenler ve yıllardır burada yaşayanlarla konuştuk.

Anladık ki aslında haberimizin konusu İstanbul’dan Bodrum’a değil, İstanbul’dan İstanbul’a göçün hikâyesi… 

İnsanlar her ne kadar doğa, huzur ve sakin hayat için burada yaşamayı tercih ettiklerini söyleseler de şehirde alıştığı özel hastanesini, kolejini, AVM’sini de istiyor; gelenlerle birlikte bunların sayısı da artıyor. 

Peki Bodrum bundan sonrasını, hatta bu kadarını kaldırabilecek halde mi? 
Çevre aktivistleri uyarıyor: 

“Bodrum’un fişi çekilmek üzere, herkes bir an durup düşünmeli!”

ÇEVRE AKTİVİSTLERİNİN BODRUM YORUMU

Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüler Derneği Başkanı Sema Höcek

◊ Kışın yerleşik nüfusun arttığını rakamlar dışında kendi gözlemlerimizle söylemek de mümkün. Bir sürü market açıldı, trafik artmaya başladı. Kışın Gündoğan’dan Bodrum’a giderken trafiğe takılıyoruz.

◊ Gündoğan’da denize girecek bir yer kalmadı. Sahilleri ya siteler kapadı ya oteller. Gördüğünüz iskelelerin hiçbiri izinli değil. Vatandaş olarak benim hakkımı gasp ediyorlar. Bodrum halkının denizle ilişkisi tamamen kesildi. İstanbul gibi oldu, cebinde para yoksa çoluğunla çocuğunla gidip deniz kenarında oturamıyorsun.

◊ Çetili Burnu’ndaki kıyıyı doldurup düzleyerek kendilerine yol yapmışlar ve yolu betonarme olarak devam ettiriyorlar. Kıyıyı doldurarak betonarme yaptıkları zaman, kıyının habitatını değiştirerek doğal yaşamı yok ediyorlar. Bitki örtüsünü bozuyor, yapısını kazarak değiştiriyor.

◊ Bu büyük işletmeler vergilerini bile Bodrum’a ödemezler. Hepsinin genel merkezleri, Ankara’da, İstanbul’da. Bodrum’a bir tek pislikleri kalıyor. Biz 70’li yıllardan beri buraya geliyoruz, tabii ki gelişmesine karşı değiliz ama bu şekilde değil.

◊ Derneğin üyelerinden Filiz Dizdar: İstanbul’dan Bodrum’a yaşamaya geliyor ama AVM’si de olsun, süpermarketi de olsun istiyor, yol istiyor, beş farklı özel hastane istiyor. Sen aslında İstanbul’da yaşamak istiyorsun, bunun farkında değilsin.

◊ Mavi Yolculuk varsa Bodrum var. Koylarının güzelliği, sadeliği ve doğallığıyla dünyada tek burası. Dünya bunun için geliyor… Bir ışık ve ses göründüğünde o mavi yolculuğu yapamazsın. İnsanlar Bodrum’a gelip, otellere, sitelere, inşaatlara mı bakacaklar?

◊ Değerlerimiz bir bir yapılaşmayla beraber yapıların altında kalıyor. Sonra değerlerimizin isimlerini mezar taşı gibi sitelerin, otellerin isimleri yapıyoruz. Zeytinlik yok oluyorsa, adı ‘zeytinli otel’ oluyor. Sulak bir alan yok oluyorsa adı ‘flamingo evleri’ oluyor.

Hürriyet

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?
#

“Bodrum’un fişi çekilmek üzere, herkes bir an durup düşünmeli!”” için 2 Yorum

  1. Selçuk Tuzkaya : diyor ki:

    Hastahanelerin olması hariç diğer bütün yorumlara katılıyorum. Başta denize girecek yer kalmaması ,a.v.m , trafik gibi.

  2. Zeynep Aksel : diyor ki:

    Evet, mutlaka bu gocun durdurulmasi lazim. Tehlike canlari calali epey bir zaman oldu. Buna karsi ne yapilacaksa bir Bodrumlu olarak yardima hazirim.

gaziantep escort