logo

Boruları geçirdiği arazi başkasına satılınca

Bodrum’un Çamlık ve Kumköy Mahalleleri arasındaki golf tesisinin sahalarını sulamada kullanılan suyu karşılamak için açtığı kuyulardan çıkarılan suyu tesise nakletmek için döşediği boruları geçirdiği arazi başka birine satılınca, boruları yeni bir güzergahtan geçirmek için bölgede kazı çalışmaları yapıldığı iddia edildi.
İmar Plan değişikliği nedeniyle Bodrum kamuoyunun gündemine geldiğinde büyük tartışmalara neden olan 1450 dönüm arazi üzerine kurulan projenin içerisinde toplam 275 adet villa ile beraber golf sahaları ve atlı spor kulübü bulunuyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında sessiz sedasız faaliyete giren tesise yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Pınarlıbelen Mahallesi İnişdibi Mevkii’ne açılan 3 adet kuyudan su getirildiği ve bu suyun golf sahasındaki çimleri sulamak üzere kullanıldığı iddia edilmişti. Bölge sakinleri ve çevreciler en başından beri Bodrum gibi yeraltı sularının kıt olduğu bir yerde, 1450 dönüm gibi geniş bir alana yapılan golf sahasında yeraltı suyu kullanımının bölgedeki su kaynaklarını bitireceğini savunmuştu.

Edinilen bilgiye göre tesisin yeraltından çıkardığı suları geçirmek için borular döşediği arazi satıldı. Arazinin yeni sahibinin boruları arazisinden geçirmek istememesi üzerine, hattı başka bir güzergahtan geçirmek için bölgede yeniden kazı çalışmaları başlatıldığı iddia edildi.

Bölgede arazisi bulunan başka bir vatandaş ise Kent Haber’e yaptığı açıklamada, “Bunlar daha önce izin almadan bir araziden su geçirdiler. O geçirdikleri tarla satıldı. Satılınca tarlayı yeni alan adam ‘Borularını topla’ dedi. Şimdi başka bir yerleri kazıyorlar. Yolu darmaduman ettiler. Yol zaten perişandı, şimdi daha da perişan oldu. Ormana da zarar veriyorlar. Golf tesisinde her geçen gün daha geniş bir alanı suluyorlar. Suyu almak için de engel tanımıyorlar” dedi.

Öte yandan Golf alanıyla ilgili imar plan tartışmalarının yaşandığı günlerde kamuoyuna ve belediye meclis üyelerine taahhütte bulunan şirket yetkilileri, tesisin ihtiyacı olan suyu denizden arıtmayla temin edeceklerini, bölgedeki yeraltı sularını kullanmayacaklarını beyan etmişlerdi. Ancak süreç içerisinde bu taahhüdün yerine getirilmediği açıkça görülüyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?