logo

Bu ısrar niye?


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Mevsimleri karıştırmamak lazım, Mart zaten bahardır.” Mart’ın sonu bahardır” dersek kitleleri yanıltmış oluruz. “Adam sende, bizim baharımız Mart sonunda, yerel seçimleri kazanınca olacak, biz siyasal bahardan bahsediyoruz.” diyebilirsiniz.

Baharın gelişi, halk takvimi ve inanışına göre, Cemre’nin havaya, suya, toprağa düşmesiyle belli oluyor. Cemreler de Şubat ayında düşüşe geçiyor.

CHP, Bodrum Belediye Başkan adayını belirlemekte güçlük çekiyor, her Parti Meclisi toplantısında cemre havada, cemre suda, cemre toprakta beklentisi Bodrum Halkını oldukça yormakta.

CHP’nin dünkü Parti Meclisi toplantısında alınan bir karar sevindirici, o da Alper yoldaşın Beyoğlu Belediye Başkanı adayı gösterilmesi. ÖDP Genel Başkanı’nın da bu teklifi kabul etmesi ve CHP Parti Meclisinin bunu onaylaması, CHP’nin Devrimcilere azda olsa kapılarını araladığı gösteriyor.

Umarım Alper yoldaş, seçimi kazanır. İnsanın Beyoğlu’ nda oy veresi geliyor. Adaylık konusunda Alper Taş’ ın açıklamalarını okursanız, ne demek istediğimi daha iyi anlatabilmiş olacağım. Neden Beyoğlu ve neden Devrimci bir aday.

Bodrum’a da Devrimci bir aday yakışır.

Dünkü parti meclisi toplantısı bitiminde, CHP genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun basın toplantısı düzenleyerek bazı açıklamalarda bulundu. Sayın Torun’un aslında, CHP’nin yerel seçim manifestosu gibi yaptığı açıklama, altına imza atılacak nitelikte. Eleştirileri ve ardından ortaya konulan çözümleri beğendim.

Lakin, Sayın Torun, bir başkasının kötü yönetimi, o gitsin her şey düzelir, bakış açısı gerçeği ne kadar yansıtmakta. Mart’ta kazma kürek yaktıktan sonra, bahar gelecek diyorsunuz ya, biz toprağı kazmasız, küreksiz nasıl işleyeceğiz.

Bodrum Belediye Başkanı Adayı belirlemede yaşanan süreç, hepimize saç baş yoldurur hale gelmişken, görüyoruz ki değişen bir durum yok. PM yetkiyi Genel Başkana devretti, kendilerince sorumluluktan kurtuldular (14 Kişi Hariç). Bence oy birliği olmadıktan sonra bu yetkiyi kullanmak doğru değildir.PM gibi üst yönetimsel kurullarda uzlaşma ve oy birliği önemlidir.

Bodrum için MYK (Merkez Yürütme Kurulu) da alınan karar aynen, Genel Başkan tarafından açıklanırsa, ya yerele hakim değilsiniz, yada olup bitene göz yumuyorsunuz demektir.

Sayın Kılıçdaroğlu, bir Tv programında, “Mehmet Kocadon, aday olacak mı?” sorusuna “Neden olmasın.” diye yanıt verdi.

Bende soruyorum neden olsun?

Eleştirdiğiniz AKP iktidarının elinde bulunan belediyelerin daha vahimi, Bodrum’da yaşanmaktadır. Sermayenin el değiştirmesi ile güçlenen AKP taraftarı sermayenin, Bodrum’da yaptığı yatırımlarda uygulanan keşmekeş tutum, göz ardı edilemez.

Bu yönetimsel biçime, Bodrum CHP üyelerinin hiç birisinin rıza gösterdiğini sanmıyorum.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun 16.9 ( onaltı nokta dokuz ) gökdelenlerini eleştirirken, Gökdelenlerin sahibi Mesut Toprak’ın, Bodrum’da yaptığı yatırımı incelemesini öneriyorum.

Bodrum yerelinde, AKP- CHP el ele vermiş demem yanlış olur ama, AKP ve Bodrum Belediyesi el ele vermiş demem yanlış olmaz.

Gelin görün, Besa A.Ş’nin  Çetili burnundaki yatırımını,

Gelin Görün, Nef İnşaatın yatırımlarını,

Gelin görün, tarihi Termera bölgesinin halini,

Gelin görün, planda olan dere yatağının, nasıl göz ardı edildiğini,

Gelin görün, Belediye’de halka nasıl davranıldığını,

Gelin görün, sermayeye nasıl taviz verildiğini,

Görün ve bakın Sayıştay raporlarına,

Ve daha niceleri.

“Biz yapmadık imar planlarını, biz vermedik yapı ruhsatlarını.” söylemleri doğru değildir. Geçmişteki yazılarım okunabilir.

İktidar tarafından yapılan, hiçbir imar planına ses çıkarılmamıştır. ( Büyükşehir Belediyesi Çetili Burnu İmar Planını, İdari Yargıda İptal ettirmiştir.) Hiçbir imar planında, yargıya gidilmemiştir. Bakın bakalım Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Ersoy’a tahsis edilen Kisebükü (Adalı Mevkii) planlarına kim itiraz etmiştir.

Yapı ruhsatı, ilgili Bakanlık tarafından verilen bir yer haricinde başkaca yer yoktur. Oda danışıklı ruhsatlandırılan, Külliye Projesidir.

Sermayenin önünü açayım derken, Bodrum’un geleceği karartılmak istenmektedir.

Yaz, yaz bitmez

Beş yıldır dinlediğimiz Büyükşehir yasası mazeretleri, safsatadan ibaret ve içi boştur. Yasa seçimlerden önce çıkmış olmasına rağmen ve bu yasayı bilerek aday olup seçilmek, sonrada mazeret haline getirmek, akıllı bir iş değildir.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı’yla olan sorunlarda, değişen bir şey olmamışken, “Aynı tas aynı hamam” olacak şekilde Bodrum’u ve Muğla’yı yeniden dizayn etmeye çalışmak, sizce ne kadar doğrudur.

Son beş yılda, toplum yararına yapılmış bir tane bile proje yokken, bu ısrar niye?

Madem bu kadar ısrarcısınız, yetkiyi almışken, Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapın Mehmet Kocadon’u

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?
#

Bu ısrar niye?” için 3 Yorum

 1. Halil KARACA : diyor ki:

  Yukarıdaki ifadeler,e katıldığımı ifade ederken. Mehmet Kocadon beyin Bodruma hiçbir katkısı olmadan bu makamda bulunması Anlaşılır değildir Anlayamam. Şu günlerde bodrum Sokaklarında yapılan işler neyin nesidir neden yerel seçimlere 2 ,3 ay varken gerekmeyen işler icad edilir. Kimlere belediye bütçesi peşkeş çekilir. Birileri bunların hesabını sormalıdır. Tabiki sormaya gerek kalmadan Başkan bunları kamuoyuna açıklasa Açıklayabilecek Cümleler kurabilirse.

 2. Mustafa Gündoğ kardeşim,Mehmet Kocadon söylemlerinde SOL kavramlara çok değinmekte ama hiçbir icraatıyla örtüşmemektedir.Yani kendisi ve çevresi hiç bir şekilde SOL eğitiminden geçmediğinden,Bodrum halkınıda SOL projelrle tanıştıramazlar.Bütün söylemleri yanıltmacadan ibarettir.Ona ancak K.K.gibiler inanır ve prim tanır.

 3. Erkan dizer : diyor ki:

  Bu yazınızı okuduktan hemen sonra chp nin bazı parti meclisi üyeleri ile chp myk üyeleri ile paylaşmıştim,cünkü benzer konularıda ben gündeme getirmistim ve kocadon,un aday gösterilmemesinde ciddi çabalarım olmus idi, yazı için elinize sağlık

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vesaik.

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Türkiye S400 leri satın aldı ve ilk parti geldi,ve gelmeye devam ediyor.Bu bütün Dünya ya hükmetmek için uğraşan  USA ya ve nato ya ciddi bir tokattır.Erdoğan a nasip oldu. Ecevit te Kıbrıs' a çıktı kara oğlan oldu. Erbakan olmasa idi çıkacakmıydı,buda soru işaretidir.O zamandan bu zamana bizi seven allahın hiç bir memleketi bunu tanımadı.Pakistan ve bengladeş tanımıştı onlarda baskılardan dolayı vaz geçtiler.Orada haklarımızı koruyor ve enerji arıyoruz.Yılmayacağız. Şimdi ne olacak.Hep beraber göreceğiz.Şunu Devlet olarak kavramak zorun...
 • Helal olsun Başkan Aras…

  13 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz günlerde, Bodrum Antik Tiyatro'da Belediye meclisi toplantısı yapıldı. "Bodrum’da bir ilk" olarak duyuruldu. Çok sevindik elbette, nede olsa demokrasinin çıktığı bu topraklarda eskiden halk meclisi olarak kullanılan bu yapının, birazda gerçek anlamda kullanılması gerekiyordu. Bu toplantıyı akıl eden, üstün yetenekli kişilere teşekkür etmemiz gerekir. İyiki varlar, yoksa nasıl yaşayacaktık böyle bir nostaljiyi. Her başkana nasip olmuyor bu duyguları yaşamak. Belediye Başkanımız Ahmet Aras, bu duyguları yaşadı ve yaşattı bizlere...
 • Bodrum İşgal Altında…

  11 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Sapla samanı karıştırmamak lazım. Bazen yazılarıma sosyal medyadan dokundurma yapıp, pozitif olmam konusunda öneride bulunanlar oluyor. Ne yapalım yani, tecavüz kaçınılmazsa zevk mi alalım? Tecavüz ister bedeninize olsun, ister hak ve özgürlüklerinize olsun karşı durmak gerekiyor ki, bu ister aile içinden gelsin, ister dışından. Tecavüzcünüze kendinizi bırakıp "ne var canım ihtiyaçtan yapıyor, aslında kötü bir niyeti yok" demek, tecavüzcüyü teşvik etmek anlamına gelir. Diğer yandan; kendi dışınızda kişilerin haksızlığa maruz kalmasına...
 • Muğlalı Dolmuşa-Dolduruşa Gelmez…

  07 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  31 Mart yerel seçimlerinde Muğla özel bir önem ve hedef olmuştu. Çok yönlü siyasi manevra, Osman Gürün'e kaybettirme üzerinden ince ince hayata geçirildi. Seçim bu yönüyle Muğla özelinde Osman Gürün ve diğerleri arasında geçti gibi... "Bu defa kesin" beklentisi içersinde olan diğerleri cephesinde ciddi bir siyasi hazım sorunu yaratmıştır 31 Mart sonuçları. Hazımsızlığın yarattığı sendrom 31 Mart sonrasına katmerlenerek sarktı. , Büyük Şehir yönetemiyor feryat figanı esasen Karabağlar Yaylası'nın rüzgarlarının boşluğunda sallanmaktaydı. Bu y...

gaziantep escort