logo

Bu kadar da olmaz

Mavi Yolculuk, gelirini bu çok özel rotadan kazanan denizcilerin tehditi altında. Gökova koylarında son yıllarda giderek artan bir şekilde Mavi Yolculuk teknelerinin körfeze bıraktıkları atıklar nedeniyle gözlenen kirlilik dikkat çekiyor. Özellikle tur teknelerinin dönüş günlerinde denize boşaltılan atıklar rüzgarın etkisiyle Çökerteme, Mazı ve Yalıçiflik sahillerinde kirlilik oluşturuyor.

Dünya çapında bir üne sahip olan Mavi yolculuk denince akla ilk gelen Gökova Körfezi’nde bu sabah çekilen fotoğraflar artık bu kadar da olmaz dedirtti.

Bodrum’dan Mavi Yolculuğa çıkan bir grup vatandaş, önceki gün körfezin en güzel koylarından Çökertme koyuna demirledi. Mavi ve yeşilin birleştiği küçük bir koya demirleyen vatandaşlar bu sabah uyandıklarında gördükleri manzara karşısında şok yaşadı. Sabah uyandıklarında teknelerinin çevresini saran atık suyu gören vatandaşlar duruma sosyal medyadan tepki gösterirken, geniş bir alanı kaplayan atık suyun başka bir tekneden boşaltıldığı düşünülüyor.

Atık su, rüzgarında etkisiyle Çökertme koyu sahiline doğru ilerlerken, duruma tepki gösteren vatandaş çektiği fotoğrafları sosyal medyadan paylaşarak yaşadığı olayı şu sözlerle özetledi; “Gökova’dan günaydın… Bize hiç özenmeyin, zira kendi yatağına sıçan kaptanlarla aynı sulardayız… Hey gidi Halikarnas Balıkçısı, hey gidi Sadun Boro, hey gidi Mavi Yolculuk…”.

Gökova ile ilgili gelişmelerde etkili bir sivil toplum grubu olarak ortaya çıkan denizcilerin, üyelerinin bilinçli bir şekilde gerçekleştirdiği bu olumsuzluğa karşı bugüne kadar kamuoyunun bildiği etkili bir çalışma bulunmuyor.

Öte yandan geçtiğimiz yıllarda uygulanmaya başlayan ve teknelerin atıklarının denetim altında toplanmasını öngören Mavi Kart uygulaması da belediyeler tarafından gerekli altyapının hayata geçirilememesi nedeniyle, denizcilerden sadece para toplayan göstermelik bir uygulama olmanın ötesine geçemedi.

Kent Haber

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?