logo

“Bu Memleket bizim.”


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

“Neresinden tutsam elimde kalıyor” derler ya, işte öyle Bodrum’da yaşadıklarımız. Bir taraftan biz çekiştiriyoruz, bir taraftan sermaye ve iş birlikçileri. Kötü biz olsak ta sonuçta, kötü olmaya devam edeceğiz elbet.

Muğla 2. İdare Mahkemesi Besa A.ş’nin, inşaat yaptığı, hatta kendilerine ait olmayan, kamunun malı üzerinde kimseden izin almadan, hafriyat yapıp denizi doldurma girişiminin olduğu alandaki, imar planı değişikliğini iptal etti.

Geç bir karar ancak buna da şükür dedirtiyor insana. Mahkeme kararı hemen uygulanmalı, bakalım uygulayacak babayiğit çıkacak mı? İdari yargıda mahkeme kararları, karar tebliğinden itibaren uygulanmak zorunda, biz buna Bodrum’da hiç rastlamadık. Yalıkavak imar planı iptalinde de, mevcut yapıların devamına izin verilmemesi gerekirken, göz yumuldu. Halen Ortakent-Yahşi Doğal Sit planları iptal olduğu halde, yapılaşma devam etmekte. Darısı Çetili Burnu’nun başına demek geliyor insanın içinden.

Neden mi ;

Alınan mahkeme kararlarının uygulanmasında, maalesef yerel yöneticiler direnç gösteriyor. Merkezi iktidardan öğrendiler sanırım. Mahkemeleri kaldırmak en doğrusu galiba ama, biz her türlü şekilde hukuktan yana olmalıyız diye düşünüyorum.

Besa A.Ş nin inşaat yaptığı alanda yapılan planların eleştirisi çok uzun sürer, imar planının iptal edilmesi haberini yazarken, yaptıkları dolgu için, Milli Emlak tarafından açılan dava geldi aklıma. Mahkemede “Kiraladık, bir sonraki duruşmada belgeleri mahkemeye sunacağız.” denilmişti.

Dendi de ne oldu…

Meğer kiralama işlemi yapılmamış. Milli Emlak, yine nereleri satıyor diye bir bakayım dedim, bir de ne göreyim, doldurdukları alanın kıyı çizgisi ve kıyı kenar çizgisi arasındaki alanın ihalesi var. İlginç bir zamanlama, dolgu alanını incelemek üzere mahkeme tarafından bilirkişi atanmış ve 28 Eylül sabah saat 09:00 da heyet ihalenin yapılacağı alanda dolgu var mı yok mu diye bakarken, yine aynı gün 28 Eylül saat 10:00 da pazarlık usulü, ihalesi yapılacak.

Bak sen şu işe…

İhalenin konusu, iskele yapımı ve kıyı düzenlemesi yapılmak amacıyla, 10 bin 671,65 metre karelik alan, yıllığı 971 bin beş yüz Türk Lirasına ,15 yıllığına kiraya veriliyor. Güzel, temiz para, Allah bereket versin.

İhalenin şartlarının 7 .maddesinde ilginç bir durum var. Diyor ki; “Fiili kullanımı olmaksızın, öncelikle imar planı yaptırılması, uygulama projelerinin yaptırılması ve ilgili kurumların izninin alınması için, 1 yıllığına ön izin” verilecekmiş…

İnsan bazen “Allah’ım, aklıma mukayyet ol” diyor ya, bu da öyle bir durum.

Sanki ihaleye konu olan yeri, başka firma girip kiralayacakmış gibi, ihale hazırlanmış. Kimin ihaleye girip, alacağı belli belli olmasına da, hem firmayla fiili müdahale, haksız el atma ve denize dolgu var diye mahkemelik olacaksın, hem de fiili kullanım olmaksızın 1 yıllık ön izin şartı koyacaksın.

Diyelim ki ihaleye Besa A.Ş girdi ve yeri kiraladı. Besa A.Ş İle Milli Emlak arasında halen devam eden dava, Besa  A.Ş aleyhine sonuçlanırsa, vaziyet ne olacak. Mahkeme “Eski haline dönüştürülsün” derse ihale konusu alan, eski haline dönüşecek mi?

Kiralama işi, Besa A.Ş tarafından gerçekleşirse, Milli Emlak davadan vaz mı geçecek?

Milli Emlak, davadan vazgeçerse, dava giderlerini kim karşılayacak?

Ben bilmem,

Bildiğim, davadan vazgeçemez, çünkü ihalenin yapılış tarihinden önce, yapılan işlem suç ise, yargılamanın devam etmesi gerekir. Yok, artık kiraladı dava düşer derlerse, ihalenin 7.maddesindeki koşulun ihlali söz konusu, yani devletin kurumları dolgu, iskele ve sahil düzenlemesine olur vermese, ne olacak?

Bu işlem biraz, yumurta tavuk hikayesine dönüşmüş olsa dahi, olması gereken, Devletin hüküm ve tasarrufu dayanak gösterilerek, ihalenin yapılmasına itiraz edilmeli. Devlet, kendi tapulu malları üzerinde hüküm ve tasarruf ta buluna bilir, lakin Kamu Malları konusunda hüküm ve tasarruf, ancak kamu menfaatleri doğrultusunda kullanılabilir.

Kiralan yerde, ne gibi bir kamu menfaati olabilir, kiraya veren kurum bunu açıklamak zorundadır. Kiralama işlemini yapan yatırımcının, yaptığı yere rant sağlamaktan öte, kimseye faydası olmayacak yerin ihalesinden, vazgeçilmeli.

Devlet malları ve kamu malları farklıdır. Şuana kadar, Bodrum yarımadasında bir çok yer, Milli Emlak tarafından kira verilmiş ve Bodrum faydasına olabilecek, hiçbir yatırıma rastlanmamıştır. Bodrum Belediyesi, kamu menfaatlerini korumak adına, bu türden ihalelerin iptali konusunda dava açmamış, aksine kiralanan yerlere işletme ruhsatı verilmiştir.

Durum Bodrum açısından acıdır.

Doğal yapının bozularak, keyfiyet üzerine yapılan bu türden işlemler derhal durdurulmalıdır. Ne acıdır ki, ne Meslek Örgütleri, ne STK lar (bir kaçının dışında) olayları uzaktan izlemekte ve seslerini çıkarmamaktadır.

Sizin olsa bu yerler ne yapardınız? Farkında değilsiniz ama “Bu Memleket bizim.”

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...
 • Şundan Bundan

  15 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sineğin Kanadından Otogardaki Belediyemiz Gıda Şirketine ait ücretsi konakladığım otoparkın çıkış noktasına geldiğimde her zamankinden farklı bir olgu gerçekleşti. Çıkışa izin veren bariyer açılmadı ama , onu idare eden emekçi kardeşim üzgün ve telaşla yanıma geldi: “Ağabey sana çok önemli bir haberim olacak, senin basın kartın iptal edilerek otopark konaklamasında geçersize aktarıldı.” Anladım. Borcumu sordum . 6 lira dedi hemen ödedim O emekçiyi gerçekten çok üzgün gördüm. Emekçi kardeşim biraz kendine gelince lafın gerisini söyleyebil...
 • “Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Ne kadar eğitimli olursak olalım bir yanımız halen ilkel. Zaman zaman, toplumsal olaylarda şiddet gösterenlere veya iktidara karşı yapılan eylemlerde “Şunlardan iki tanesini sallandıracaksın, bak o zaman bir daha yapabiliyorlar mı?” sözleri bir çoğumuza yabancı değildir. Sallandırdılar, sallandık, konu hiç bitmedi. Gücü kendisinde görenler, her türlü yaptırımı sonsuz olarak görmekte. Kaçak yapılaşmada uygulanan ilkel yöntemle, nereye varacak sınız? Bodrum’da kaçak yapılaşmayı önlemek için yapılmak istenen, güç gösterisinden öte git...