logo

Bu da mı yalan ?


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

“Şehrin Emin Kişisi” başlıklı yazım araya girince Tavşan Burnu’n da yapılan inşaatın ruhsatını incelememiz biraz gecikti, her şeyde bir hayır vardır diyerek geciken yazımızda da hayır olduğu düşüncesi hasıl olmuştur.

Bende diyorum ki yazılarıma neden her hangi bir açıklama gelmiyor. Zaman her şeyin ilacıdır denilerek unutturulmaya mı çalışılıyor derken, unutturulmak şöyle dursun hatırlatmak ve olayları körüklemek için ellerinden geleni yapanlar var.

Milliyet Gazetesi Yazarı Uğur Ağ, Astay Gayrimenkul CEO ‘su Enes Berse tarafından Bodrum’a davet edilip, proje tanıtılıyor. Yazar Uğur Ağ konuyu kendi medyasında işliyor. Yazısında bazı başlıklar gözden kaçmıyor.

Yatırımcıya, yatırımın içeriğine, söyleyecek sözümüz yok olmazda ,ancak gerçekleştirmeye çalıştığı proje için uyguladığı yol ve yöntemlere itirazımız var.

Yazar Uğur Ağ konuk edildiği iki gün  içerisinde “Başkan Kocadon’da bizi yalnız bırakmadı” diyor. Özel bir yatırımın tanıtılmasıyla, Belediye Başkanı neden ilgilenmektedir diye düşünmemek elde değil.

“Başkan dertli mi dertliydi” diyor ve ekliyor yazar;  Büyükşehir yasasıyla ilgili. Büyükşehir yasası Aralık 2012 de kanunlaştı, yerel seçim Mart 2104 te yapıldı. Kanunla seçim arasında 15 aydan fazla bir süreç var. Yasalar iş yapmanıza engeldiyse, aday olmasaydınız diyesi geliyor insanın.

Oynamasını bilmeyen gelin “Yerim dar!” demiş; yerini genişletmişler “Yenim dar!” demiş

Yatırımcının yatırımına değil ,yol ve yöntemlerine karşılık yerel yönetimin gösterdiği tutuma itirazım var demiştim.

Astay Gayrimenkul tarafından yapılan ve ruhsat verdim diyerek olayı geçiştirmeye çalışan yerel yönetime soruyoruz.

Vermiş olduğunuz yapı ruhsatı imar adasında bulunan tek bir parsele aittir ve ruhsat tarihi 03 Mayıs 2018.

Bu tarih ilginçtir, yerel basında ve sosyal medyada konu olan ruhsatsız yapılaşma için  Kent Konseyi 2 Mayıs 2018 ‘de Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştur.Yine Kent Konseyi ,tekne ile Tavşan Burnu’na yapılmak istenen ruhsatsız inşaatın durumunu tespit edilmesi amaçlı, gezi öncesine denk gelmektedir. Bakın orası ruhsatlı gitmenize gerek yok dercesine, yapı ruhsatı kent konseyi ile paylaşılarak ,eylem kesiciliği yapılmak istenmiştir.

Bodrum’da, yapı yapmak isteyen bir çok yatırımcı ve halktan kişiler Belediye kapısında süründürülürken ,19 Nisan 2018 de imar durumu alınan bir yer için ,14 gün sonra yapı ruhsatı verilmesi takdire şayandır. İtirazım yok ,eksiği gediği yoksa, Belediye’nin iyi çalıştığını gösterir. Lakin;  bu Belediye, tüm gayretini sadece bu projede mi göstermiştir.

Halktan kişilerin, günlerce önceden randevu alıp ,buna rağmen görüşemediği idarecilerinizin , bu proje için olağanüstü gayret göstermesi anlaşılır gibi değildir.

Ruhsat başvurusunda bulunabilmek için, ilgili tapu belgesinin, başvuru sırasında verilmesi gereklidir. Ruhsata ait parselin tapusunun, Bodrum Tapu Müdürlüğü’nden veriliş tarihi, yapı ruhsatında belirtiği gibi ise 24 Nisan 2018 dir.  Böylece 8 günde, milyar dolarlık projeye yapı ruhsatı verilerek, dünya rekoru kırılmıştır.

Buda mı yalan ?

Yapılaşma, ruhsat tarihinden önce ve birden fazla parselde gerçekleşmiştir. Ortaya koyduğunuz ruhsat bir parsele aittir. Tüm parsellere yapı ruhsatı verilmiş midir?

Yapı ruhsatı verdiğiniz alanda, imar uygulaması yapılmış mıdır ?

Ruhsat tarihinden önce başlanan inşaatlar için nasıl bir işlem yaptınız?

Yapı ruhsatı verildikten sonra ,yapı denetim firması tarafından üzerinde yapı vardır veya yoktur diye rapor düzenlenmiş midir?

Tapuda niteliği orman olarak görünen bir yere ,yapı ruhsatını hangi gerekçeyle verdiniz?

Yapı ruhsatında bulunan tüm imzalar net görünürken, İmar Müdür Vekilinin imzası neden flu dur.

Vermiş olduğunuz yapı ruhsatı, 335 bin m2 olan alanda, bin metre karedir, Milyar dolarlık yatırım için sizce de komik değil mi ?

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin, 24 Mayıs tarihli basın açıklamasına ve önceki yazımda sormuş olduğum sorulara henüz yanıt gelmedi.

Şehrin Emin Adamı,

“Güçlüsün, akıllısın, söz sahibisin; ama bunları nerede, nasıl kullanacağını bilemezsen, sabah rüzgarında savrulup gidersin.” (Şeyh Edebali)

 

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?
#

Bu da mı yalan ?” için 1 yorum

 1. Fikret Karataş : diyor ki:

  Sevgili Gündoğ Kardeş,

  Bu güzel yazı ve anlatımla gari çizmeyi aşmış oluyorsun. Böyle bir aşımı biz de, Bodrum’da yaşayanlarda bekliyor emin ol Ve Bi daha, Bi daha, Bi daha!!!! Diyoruz diyorlar.

  “Bodrum Belediyemizin katkılarıyla” yapılanlar her gün güldürü şeklinde halka aktarılıyor. Sen bunları biriktirsen nasıl Kot Dazur (Cote d’azur) olma yolunda sefere çıktığımızı anlardın sanırım.

  Belediye dolandırılmamızı önleyecek uyarıları da hiç yadsımıyor,. Ne mutlu bize! Ayrıca bunları ayrıma tabi yapılıp düzenlense emin ol ki, bir komedi eseri çıkar orta yere.

  Yardımcısı Uslu ile el ele, gönül birliğiyle , kafa kafaya verip , bir adama (!) verilen kaçak izni bir garip ruhsatla düzeltilmişse ne var bunda. Bu denli bir başarı ruhsat alamayanlara teselli olur en azından. Bu bir hata, yasak ve haram olsa bile “Bu kadar hata gadı gızında da bulunur” diye bir hafifletici (!) söylemi bilmediğine, duymadığına inanamam.

  Ayrıca, “Bu damı yalan “ başlıklı bölümde aktardığın bilgiler kaçak alışkanlarının kafasını iyice karıştırır . O zaman da hizmet aksayabilir. Halk Belediye yönetimini sorgulamaya kalkar ve de azar iştir. Sonra da suçu sana yüklerler.. Senden yaşlı olmam nedeniyle uyarayım istedim. Diğer taraftan halk uyanıp yönetimi sorgularsa azar işitebilirsin.

  Dilerim ki, bu anlatım ve saptamalar için verilen emek “Vurdum duymaz olanları duyar hale yönlendirmeye neden olabilir.

  Sevgi ve başarı dileklerimle….

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bodrum’un Delisi”

  30 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”. Eyvallah hoş geldi sefa geldi. Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım. “El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodru...
 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...