logo

“Bütünleşik Afet Yönetimi ile Temel Afet Bilinci Eğitimi”

İnşaat mühendisleri Odası(İMO) Muğla Şubesi Bodrum Temsilciliği’nce “Bütünleşik Afet Yönetimi ile Temel Afet Bilinci Eğitimi” gerçekleştirildi.

Büyük Marmara Depremi’nin yıl dönümünde dolayısıyla Bodrum Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen seminerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi’nden Dr. M. Ersen Aksoy ile Muğla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden eğitim uzmanı Nurettin Havutcu konuşmacı olarak katıldı.

Seminer hakkında Kent Haber’e bilgiler aktaran İMO Bodrum Şube Başkanı İlhan Özyiğit, geçtiğimiz yıl yaşanan depremin ardından oda olarak iki deprem çalıştayı yaptıkları anımsatarak “21 temmuz 2017 tarihinde yaşadığımız depremden sonra, halkın bilinçlenmesi adına, temsilciliğimizce bugüne kadar iki çalıştay yaptık. Birinci çalıştayımızı 7 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirdik. ‘Bodrum-Kos Deprem ve Tsunamisi’ adı altında gerçekleştirdiğimiz çalıştayımız,ODTÜ ve Kandilli Rasathanesinden ve çeşitli ülkelerden 18 hocamız katılmış, 15 bildiri sunulmuştur. İkinci seminerimizi ise “Deprem Sonrası Yapısal Hasarlar, Değerlendirme ve Güçlendirme” adı altında 16.nisan.2018 de, İstanbul Teknik Üniversitesinden katılan hocalarımız ile gerçekleştirdik. Bugün gerçekleştireceğimiz 3’üncü seminerimiz, 17 Ağustos’ta yaşadığımız depreminin yaşandığı günün 19’uncu yılı anısına, Temel Afet Bilinci adı altında gerçekleştireceğiz. Bu son seminerimiz, afetten önce, afet sırasında ve afetten sonra yapılacaklarla ilgili bir yönetim planıdır. Bugünkü çalıştayın genel olarak konusu ise; Bir kenti depreme hazırlamanın sadece o kenti yapı stokunu ele almakla olmayacağı, Kentin bütün bileşenlerini depreme güvenli hale getirmenin zorunlu olduğu, en önemlisi de halkın bilinçlendirilmesi için kesinlikle eğitimin gerektiği vurgusudur. Pek çok küçük adım atarak alınan önlemlerle afet riskinin azaltılabileceği bilgisini yaygınlaştırmaktır” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi’nden Dr. M. Ersen Aksoy ise seminer sonrası yaptığı açıklamada “Ben depremlerin nasıl meydana geldiği, deprem araştırmalarının nasıl yapıldığı, depremlerle ilgili söylediğimiz bilgilerin hangi bilimsel metotlarla elde edildiğine dönük bilgi vermeye çalıştık. Onun haricinde 1999 depreminin etkileri, jeoloji açısında nasıl çalışıldığına dair bilgiler verdik. Muğla bölgesindeki fayların nasıl incelendiği, ne tür araştırmalar yürütüldüğüne dair bilgi aktarmaya çalıştık” dedi.

Geçtiğimiz yıl Bodrum’da yaşanan depremle ilgili sorular sorduğumuz Dr. M. Ersen Aksoy, “Bodrum özeli ile ilgili sağlıklı bilgi vermemiz şu an için mümkün değil. Çünkü Bodrum depremi denizde meydana geldiği için deniz kısmını daha ayrıntılı bir şekilde çalışmamız gerekiyor. Bildiğimiz, normal faylanma sonucu büyük bir depremin meydana geldiği ve bu depremin merkez üssünün denizin içi olduğu. Bu saatten sonra yapmamız gereken deniz içinde nerden nereye kadar kırık oluştuğu, hangi faylar üzerinde meydana geldiğinin çalışılması gerekiyor. Bunlar bu bölgede yapılması gereken çalışmalar. Bodrum depreminde kırılan fayın tekrardan büyük bir deprem yaratmaması gerekir. Ama bu deprem meydana geldiği zaman komşu faylarda bir takım stresler yükleyecektir. Bu fayların tekrar kırılma olasılığı söz konusu. Ancak bunun zamanı konusunda bilgi yok” şeklinde konuştu.

Muğla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden eğitim uzmanı Nurettin Havutcu da seminerde afetin yönetimi, vatandaşı bu yönetimin içine davet edilmesi konusunda bilgiler aktardı.

Kent Haber

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?