Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 35°C
Sıcak

  Büyükşehir Belediyesi Esnafı İsyan Ettirdi…

  Muğla Büyükşehir Belediyesi, il genelinde görüntü kirliliği yaratan tabela ve totemlerden gerekli evrakları eksik olanları kullanımdan kaldırıyor. Özellikle Bodrum’da büyük bir kentsel kirlilik oluşturması nedeniyle kamuoyundan destek gören uygulama bazı noktalarda ise tepkilere neden oluyor. Çalışma kapsamında Milas’a bağlı Kıyıkışlacık, Gürçamlar ve Kazıklı’da da bazı yol bildirim levhaları ile tabela ve totemler kesildi.

  Büyükşehir Belediyesi Esnafı İsyan Ettirdi…

  Uygulamanın habersiz yapıldığı gerekçesiyle levhalarının kesilmesini eleştiren işletmeciler, Atapark’ta basın açıklamasında bulunarak uygulamanın yasal olmadığını ve keyfi bir uygulama olarak turizme zarar verdiğini iddia etti.

  Pankart taşıyan beraberindekilerle birlikte, yöredeki işletmeciler adına konuşan pansiyon işletmecisi İskender Doğer, “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kıyıkışlacık, Gürçamlar ve Kazıklı’da temmuz ve ağustos ayına sıkışmış olan turizm sezonunu temmuz ayı başında turizme kapatmıştır. Pandemi kısıtlamaları ve ekonomik zorluklarla boğuşan işletmeler, siteler, misafirler, zorunluluk gereği tanıtım amaçlı vergileri ödenmiş izinli yol bildirim levhalarının habersiz keyfi kesilmesiyle geri dönüşü mümkün olmayan mağduriyete uğratılmıştır. Defalarca yetkililerle telefonla görüşme talebimiz ‘dilekçe yazın cevap yazılır’ denilerek geri çevrilmiş veya reddedilmiştir. Yol bildirim levhaları konusunda dün bugün telefonlara çıkamayanlar yarın halkın karşısına nasıl çıkacaklardır” diye konuştu.

   

  “Kıyıkışlacık köyü, Zeytinlikuyu mevkii ne Gümbet barlar sokağıdır ne de Türkbükü sahilidir. İki ay turizm yapılan, on ay hayvancılık ve rençberlik ile geçimini sağlayan bir köydür. Muğla genelinde alınan levha kaldırma projesi varsa bu yerleşke için alınan kararlar gerçeklerle örtüşmez bir durumdur” diyerek açıklamasını sürdüren Doğer, yöre halkının sorunlarla boğuştuğunu dile getirerek şunları kaydetti:

  “Elektriği sürekli kesilen, suların kısıtlı verildiği, akan suyun bedelin fahiş olduğu, yolları problemli, internet erişimi kesintiye uğrayan, gsm operatörleri dönem dönem çalışmayan, kamu taşımacılığı nerdeyse yok hükmünde olan Kıyıkışlacık’ın saymakla bitmeyecek problemleri buzdağı gibi karşımızda durmaktadır. Bu nedenlerle Muğla Büyükşehir belediyesi Kıyıkışlacık köyünün devasa yaşamsal problemlerini görmezden gelip sadece tabela avcılığı yapıyor olması anlaşılmaz bir durumdur.

  Kıyıkışlacık köyü Paris ya da Bodrum değildir. Gerekçesini bilmediğimiz bu tabela kesme operasyonu levhalar ile ilgili görüntü kirliliği çağdaşlık modern Muğla projeleriniz ise, bu durumu geçim sıkıntısıyla boğuşan işletmelerin dolayısı ile yöresel ekonomiye katkısı olan yoksul halkın gırtlağına basmakla çözümleyemezsiniz. Kaldı ki çağdaş ülkelerde tabela hizmetleri doğrudan Belediyelerce yerine getirilmektedir.

  Habersiz bildirimsiz yol levhalarımızı keserek bizleri zarara uğrattınız sebebi ile yanlışınızdan bir an önce dönüp zararlarımızın telafi edilip sorumluların hesap vermesini bekliyoruz” dedi.

  Doğer’in ardından söz alan Avukat Mustafa Emre Atmaca da Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasının yasal olmadığını iddia etti.


  Bodrum Haber