logo

Çiğdem Erko Kent Konseyi’ne Aday

Yarın (24-05-2018) Bodrum Ticaret Odası toplantı salonunda saat 14.00’de yapılacak Kent Konseyi kongresi öncesi adaylar çalışmalarına hız verdiler. Kent Konseyi başkan adaylarından Çiğdem Erko bugün yaptığı basın açıklamasıyla adaylığını ve adaylık gerekçelerini deklere etti. Kent Konseyi binasında gerçekleşen açıklamada Erko’nun yanınjda yer alan çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi desteklerini bildirdiler. Sözlerine, “Yeni Bir Buluşma” başlığı açarak başlayan Erko açıklamasında: Olağan kongremiz sadece Konseyimiz açısından değil, Bodrum için de yeni bir nefes anlamı taşıyacaktır. Kenti ancak kentin yaşayanları ile bütünleşerek, onları da kendi hayatlarına müdahil olmaya davet ederek kimliği ile buluşturabiliriz. Bu olmaksızın kente dokunamayız. Dokunamadığımız, hissedemediğimiz hiç bir şey ise bize ait değildir” diyerek şeffaflığın önemine değindi.

KENTİN MİSAFİRİ DEĞİL, EV SAHİBİYİZ.

Şeffaflık konusunu da; “Yeni Bir Şeffaflık” başlığı ile açan Erko: “Aslolan kapıları sadece kentin yaşayanlarına açmaktan ziyade tamamen ortadan kaldırmaktır. Görünen, görünmeyen tüm duvarları da yıkmaktır. Bu şeffaflık anlayışı Kent Konseyi’ni hayatla buluşturacaktır. Sınırların, duvarların ortadan kaldırılışı ise hayatın dinamizmini Kent Konseyi’ne taşıyacaktır, aşılayacaktır. Şeffaflık Konseyimize kent yaşayanlarının yönetim ve denetim mekanizmalarında katılımının olmazsa olmazıdır. İnsanlar ait olduklarını hissetmedikleri hiç bir yerde kendilerini ifade etme gereği duymazlar. Bu nedenle Bodrum yaşayanları Kent Konseyi’nin misafiri değil, tam tersi ev sahibidir” görüşlerine yer verdi.

ERKO: “DEMOKRASİ YERELLİKLERDEN YÜKSELECEKTİR.”

Konuşmasının devamında yerellik ve demokrasi bağlantısına değinen Erko: Artık dünyada demokrasinin yerelliklerden yükseleceği konusunda insanlık hemfikirdir. Yani yerel demokrasi. Zaten mantığı gereği demokrasi yerelliklerden hayata geçirilebilecek bir insanlık nimetidir. Bu nedenle merkezi iktidarlar yerlerini yerelliklere terketmektedir. Demokrasinin meşalesini Bodrum’da yerelden ateşleyeceğiz. Ve bu meşale inanalım ki; pek çok bölgeyi Halikarnassos’tan aydınlatacaktır. Bodrum Ankara’dan değil, Bodrum’dan yönetilmelidir, yönetilecektir” yaklaşımında bulunarak; Yeni bir hayat” diyerek konuşmasını: “Bodrum tarihsel olarak kendisini yenilemeye açık bir kent olagelmiştir. Bu nedenle adeta kavimler kapısı olmuştur. Bu nedenle çok kimlikliliği ayrışma nedeni değil, zenginlik olarak görmüştür.

ERKO: “BODRUM ÇOK ÇİÇEKLİ BAHÇEDİR.”

Şu anda Kent Konseyi kongresine 5 başkan adayı olarak katılacak oluşumuzu da bu çoğulculuğun bir göstergesi olarak görüyorum. Evet Bodrum çok çiçekli bir bahçedir. Bu anlamda; “Yüz çiçek açsın, bin fikir yeşersin” söylemi Bodrum için iyi bir özet sayılabilir. Bu vesile ile diğer 4 aday arkadaşıma da yarınki kongrede başarılar diliyorum. Kendisini yenilemiş bir Kent Konseyi Bodrum’un da yenilenmesine muhteşem katkı sunacaktır. Kendisini değiştirmiş bir Kent Konseyi, Bodrum’u da değiştirecektir. Umutmayalım; yenilenmeye açık olmayan yenileyemez. Değişime açık olmayan değiştiremez. Ve unutmayalım ki; bu bereketli topraklar üzerinin değişime ve yenilenmeye ihtiyacı var. Hem de ekmek kadar, su kadar, hava kadar. İklimimiz buna çok uygun. Yeter ki; YENİ BİR HAYATA doğru bir adım atalım. Hayat bizi bağrına basacaktır” diyerek sonlandırdı.

TORBA FELAKETİ VE KALEDEKİ DEFORMASYON.

Basın açıklamasının bitiminden sonra Erko, Torba’da yaşanan isale hattı patlaması ve sonuçlarına da değinerek: “Bu talihsizlik patlama da gösteriyor ki; kente rağmen, kente sorulmadan dayatılan her sözüm ona yatırım dünkü gibi patlamaya namzettir. Ve farkına varalım: Dün Torba’da patlayan sadece isale hattı değildir” ifadesini kullandı. Son olarak Bodrum Kalesi’ndeki restorasyona değinen Erko: “Bakanlık tarafından Bodrum Kalesi’nde yapılan sözüm ona restorasyon çalışması adeta arkeolog ağlatır düzeyde deformasyon çalışması olmuştur. Bu kentin onca arkeoloğu, mimarı, teknik insanı varken; kime sordular?

YENİ BİR GELECEK İÇİN ADAYIM.

Yolumuz uzun ancak aydınlık. Kent Konseyi kent kimliğimizi sahiplenmemiz açısından iyi ve olumlu bir gelenektir. Bu geleneğin üzerine aydınlık bir gelecek kurmak pekala mümkün. Zaten geleneği olmayanın geleceği de olmaz. Bugünden geleceği istiyoruz. Yarın ki; Kent Konseyi Genel Kurulu bu anlamda bir gelecek kongresidir. GELECEĞİ İSTİYORUZ… YENİ BİR GELECEK için elimi taşın altından çekmiyorum. YENİ BİR BODRUM’a katkı için, emekle ve yürekle Bodrum Kent Konseyi Başkanlığı’na adayım… Saygılarımla…” diyerek açıklamasını bitiren Erko’nun ele aldığı konu başlıkları izleyiciler tarafından ilgiyle ve beğeniyle karşılandı. Değişik bir bakış açısı ile adaylığını açıklayan Erko’nun yarın ki; Kent Konseyi kongresinde de adaylık açıklamasındaki çizgisini koruması bekleniyor.

Haber: Ayhan Karahan

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

gaziantep escort