logo

Cinsiyet eşitsizliğine karşı eylem

Bodrum’da bir grup genç, cinsiyet eşitsizliğine karşı, pankartlarla farkındalık eylemi yaptı.

International Youth For Exchange Understanding adlı Brüksel merkezli bir vakfın Bodrum’da yaşayan gönüllü gençlik çalışanları Selin Gürlemez ve Barışcan Özkalay’ın öncülüğünde düzenlenen eylem Bodrum İskele Meydanı’da gerçekleştirildi.

Bir grup insanın daha önceden belirlenen yer ve zamanda bir eylemi gerçekleştirdikten sonra dağılmaları esasına dayanan bir sosyal aktivite anlamına gelen ‘flash mob’ eyleminde, ellerine ‘Cinsiyetçi ifadeler kullanmasak mı’, ‘Aşkın cinsiyeti yoktur’, ‘Toplumsal cinsiyet eşitliği de dolar gibi gün geçtikçe yükselmeli’ gibi Türkçe ve İngilizce yazılı pankartlar alan gençler, farklı güzergahlardan bir anda İskele Meydanı’na geldiler.

Eylemciler birkaç dakika boyunca ellerinde pankartlarla dururken, çevreden geçen yerli ve yabancı turistler de ilgiyle onları izledi. Eylemi alkışlarla sona erdiren gençler, daha sonra dağıldı.

Gerçekleştirdikleri etkinlik hakkında Kent Haber’e bilgiler veren 27 yaşındaki Selin Gürlemez, “International Youth For Exchange Understanding adlı Brüksel merkezli bir vakıfta gönüllüyüz. İnsan hakları, kadın hakları konusunda çok fazla proje yapılıyor. Bu da Avrupa Birliği destekli bir proje ve nefret söylemi ile başa çıkmaya çalışıyoruz. Bu nefret söylemine dezavantajlı gruplar çok maruz kalıyor. Dezavantajlı gruptan kastım, kadınlar, mülteciler, azınlıklar. Biz de kendi yerelimizde bir etkinlik yapmak istedik ve konu olarak toplumsal cinsiyet eşitsizliğini seçtik. Bizim ülkemiz de Dünyanın pek çok ülkesi gibi bu konuda çok noksan. Küçük de olsa yerelde farkındalık yaratmak bizim için çok önemliydi. Bunu da flash mob eylemi ile yapmak istedik. Bir anda insanların dikkatini oraya çekerek, cinsiyet eşitsizliği hakkında onları düşündürtmeye çalıştık. Çünkü dilimizde, kitaplarımızda olan çok fazla nefret söylemi var. İnsanlar bunu okuyor, görüyor, hep kullanıyor ama cinsiyetçi olduğunun farkında bile değiller. Biz de bu konuda biraz farkındalık yaratmak istedik. Umarım bundan sonra da bu tür etkinlikle olur. İnsanlardan aldığımız tepkiler çok önemli. Bu konuda çalışmaya devam etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Eyleme katılımın az olmasından da yakınan Gürlemez, “Biz bu eyleme kendi arkadaşlarımızı da davet ettik. Günlerdir bunun çalışmalarını yürüyoruz. Bazı dernekleri de destek vermek ister misiniz diye haberdar ettik. Direk olumsuz olarak söyledikleri bir şey yoktu ama bugünkü katılıma bakarsak cevap olumsuzdu. Bu bizi biraz üzdü. Ama bir kişi bir kişidir. Bir kişide bile farkındalık yaratabildiysek bir şey başarmışız demektir” diye konuştu.

Kent Haber

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?